Pakalbėkime apie tai kodėl verta valgyti smidrus dar kitaip žinomus, kaip šparagus. Žalia, paslaptinga daržovė, kuri yra puikus maistinių skaidulų šaltinis, juose gausu folio rūgšties, vitamino C, vitamino E, vitamino B6.

Kokios mintys jus aplanko, kai skanaujate šparagus? Ryškus, šiek tiek žemės skonio turintis skonis yra viena iš priežasčių, kodėl jie yra tokie pamėgti. Žalieji šparagai yra labiausiai paplitę, o ar kada teko matyti ir ragauti purpurinių, ar baltų šparagų? Violetiniai šparagai būna kiek saldesni už žalius, o baltieji – švelnesnio, subtilesnio skonio.

Gegužės pabaiga ir birželis iki Joninių – tai toks trumpas smidrų sezonas. Keli įdomūs ir gal dar kai kam nežinomi faktai apie šparagus.

1. Juose yra vos 20 kcal 100 gramų ir tos kolorijos vertingos dėl:
– net 12 proc. reikiamos paros normos geležies, tiesa šalia jų būtinai reikia šviežių daržovių, kad pasisavintų.
– vario 12 proc.
vitamino K – 52 proc.,
vitamino A – 15 proc. 

2. Puikus antioksidantų šaltinis
Šparaguose gausu antioksidantų ir vitaminų, tokių kaip vitaminas E, vitaminas C ir glutationas. Antioksidantai padės apsaugoti Jūsų ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio ir oksidacinio streso.

3. Gali pagerinti virškinimo darbą 
Skaidulos yra būtinas gerai virškinimo sistemai, o vos pusėje puodelio šparagų yra 1,8 g skaidulų, tai yra 7% Jūsų dienos rekomenduojamos normos. Valgydami šparagus ne tik pagerinsite vir6ikinimo darbą, bet dar galite sumažinti širdies ligų, padidėjusio kraujospūdžio ir diabeto riziką.

4. Sveikas nėštumas
Šparaguose gausu folatų (vitamino B9) – svarbių maistinių medžiagų, padedančių sumažinti nervinių vamzdelių defektų riziką nėštumo metu.

5. Padeda sumažinti kraujospūdį
Šparaguose yra kalio, mineralo, kuris gali padėti sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Be to, tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad šparaguose gali būti aktyvaus junginio, kuris plečia kraujagysles ir taip mažina kraujospūdį.

Smidrų nauda 

Šparagai, ar kitaip smidrai turi vos 20 kcal 100 gramų. Tos kalorijos vertingos, nes jose yra:

  • net 12 proc. reikiamos paros normos geležies, tiesa šalia jų būtinai reikia šviežių daržovių, kad pasisavintų;
  • vario 12 proc.;
  • vitamino K – 52 proc.;
  • vitamino A – 15 proc.

Šparagai, kaip ir kitos daržovės, turi tirpių ir netirpių maistinių skaidulų, kurios suteikia sotumą, gerina žarnyno veiklą, skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi ir mažina cholesterolį.

Smidrai turi daug glutationo (angl. glutathione), svarbios anti-vėžinės medžiagos bei rutino, stiprinančio imunitetą, apsaugančio ir stiprinančio kapiliarus ir didesnes kraujagysles, ypatingai gerai veikia kartu su vitaminu C.

Šparagai nuostabus „vaistas“ turintiems aukštą kraujospūdį bei sportininkams. 2015 m. Japonijos Chiba Universiteto mokslininkai nustatė, kad šparagų ūgliuose yra sieros junginys asparaptinas. Jis yra natūralus angiotenziną konvertuojančio fermento (ACE) inhibitorius. Sintetinis jo „brolis“ yra kraujospūdį mažinantis vaistas, turintis nemažai šalutinių poveikių. Valgydami šparagus gaunate natūralias medžiagas, plečiančios kraujagysles ir mažinančias kraujo spaudimą be jokio šalutinio poveikio. Mano kraujospūdis ir cholesterolis puikus, bet stipresni kapiliarai – visada į naudą. Jau nekalbant apie kitas sveikatinančias šparagų naudas.

Receptai su smidrais

Ar žinojote, kad šparagai pasižymi daugybe savybių, kurios padeda mažinti svorį? Mažai kolorijų, daug vandens ir daug skaidulų. Gaminkime, valgykime ir lieknėkime.

Smidrų paruošimas

Vertingų medžiagų išliktų daugiau smidrus reikia kuo trumpiau apdoroti. Beje, dauguma receptų tokie ir yra, nes per ilgai gaminant – jie netenka malonaus traškumo. Tobulas pasirinkimas ruošti garuose arba puode pamerkus tik šparagų kotelius. Prieš pateikiant smidrų sumedėjosios galūnės – nupjaunamos.

Prieš keletą metų šiltą vasaros vakarą suplanavau gaminti sveikatinančią sezoninę vakarienę iš šparagų ūglių. Svarbi sąlyga buvo, kad būtų greita, sotu bei kupina baltymų. Dažnai smidrai yra ruošiami su rūkyta šonine ar kumpiu. Šis variantas man netinka. Pramoniniu būdu perdirbta mėsa turi kancerogeninių medžiagų.

Suktinukai su grikiais, lašiša ir daržovėmis

Puikiai tinka įsidėti į pietų dėžutę ar vakarėlio užkandžiui. Išbandykite.
Išbandyti šį receptą

Košė: grikiai, morkos, pomidorai, smidrai ir avokadas

Panaršius internete galima rasti tik saldžių košių receptų. Taigi košė, iš kurios gausite Omega 3, Omega 6, fosforo kalio, magnio, folio, lipidų, sterolių ir taip jums reikalingų skaidulų.
Išbandyti šį receptą

Virti kiaušiniai su smidrais

Kiaušinius tikriausiai galėčiau valgyti kiekvieną dieną. Nesvarbu ar tai virtas, ar keptas orkaitėje, ar virtas be lukšto. Visi variantai labai skanūs, o ir garnyro bei prieskonių pasirinkimas… Jį, kiaušinį, gali iškelti ant pjede stalo ir padaryti patiekalo karaliumi. Virti kiaušiniai puikiai tinkantys pietums, tačiau nerealiai tinka ir lengvai vakarienei. Smidrai ir kiaušiniai – mano mėgstamas derinys. Jie puikiai dera vienas su kitu. O kai kiaušiniai pagardinti krapų pesto ir smulkintais pomidorais – tai tikras skanumėlis. Daržovės – kokios tik širdis geidžia. Mano atveju – salotų miksas.
Išbandyti šį receptą

Smidrai kepti su kiaušiniais ir pievagrybiais

Greita, sotu bei kupina baltymų. Dažnai smidrai kepami su rūkyta šonine ar kumpiu. Šis variantas man netinka, nes pramoniniu būdu perdirbta mėsa turi kancerogeninių medžiagų. Pateikiu savo smidrų kiaušinienės variantą. Beje, šį patiekalą galima gaminti ir orkaitėje. Pasiruošus daržovių, suberiame jas į mažus indelius (porcijomis) ir užpilame kiaušiniu. Atrodo puikiai, galima net svečiams patiekti. Kai oras geras ir yra galimybės – keliaukite valgyti į terasą ar balkoną bei mėgaukitės dėmesiu vienas kitam, pokalbiais bei sezonine vakariene.
Išbandyti šį receptą

DAUGIAU RECEPTŲ SU SMIDRAIS >>>

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!