Visos mes esame skirtingos. Ta pati suknelė gali puikiai tikti vienai moteriai, o kitai, nors ji sveria tiek pat ir ūgis identiškas pirmosios, visiškai netiks. Kiek moters figūros tipas turi įtakos jos sveikai mitybai ir fizinių pratimų pasirinkimui?

Apie moterų figūros ypatumus, mitybos ir treniruočių pasirinkimo niuansus konsultuoja sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Penki moterų figūrų tipai

Išskiriami penki pagrindiniai figūros tipai:
Smėlio laikrodis – geidžiamiausias figūros tipas, kai dideli skirtumai tarp krūtinės, talijos ir klubų apimčių. Šio figūros tipo moterys svorio priauga ir lieknėja – proporcingai.
Trikampis – labiausiai išreikšta viršutinė kūno dalis. Riebalai daugiausia kaupiasi ant nugaros, krūtinės bei rankų.
Kriaušė, dar kitaip vadinama „moteriškoji“ figūra, iki šiol viena dažniausiai pasitaikančių figūros tipų. Teigiama, kad pastaruoju metu ji užleidžia pozicijas obuolio formos figūroms. Dominuoja apatinė kūno dalis – klubų ir šlaunų sritys. Tokiu atveju moterų juosmens ir klubų apimties santykis mažesnis nei 0,85.
Obuolys – daugiausia išreikšta pilvo sritis, dažniausiai su amžiumi riebalų sankaupos ant pilvo vis didėja. Galima teigti, kad jūsų figūra obuolio tipo, kai Jūsų juosmens ir klubų apimties santykis yra didesnis nei 0,85.
Pieštukas – siauri klubai ir pečiai, mažas skirtumas tarp krūtinės, klubų ir talijos.

Moterų figūros dažniausiai būna smėlio laikrodžio, kriaušės ir pieštuko tipo. Jei žmogus labai apkūnus – gali būti sunku nustatyti figūros tipą.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pilviniam nutukimui, dažniausiai pasireiškiančiam obuolio tipo figūrai. Padidėjus juosmens apimčiai ima sparčiai kauptis riebalai ant vidaus organų –  vadinamieji vidiniai riebalai. Pertekliniai riebalai ne tik apsunkina organizmo veiklą, bet ir ima funkcionuoti kaip endokrininis organas, išskiriantis aktyvias medžiagas. Stipriai padidėja rizika susirgti sunkiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip antro tipo cukrinis diabetas, širdies bei kraujagyslių ligos.

Per didelį kūno riebalų procentą ar vidinių riebalų kiekį galima nustatyti specialiais kūno analizatoriais. Jei tokių galimybių nėra galima remtis ir teoriniais rodikliais: kūno masės indeksu ar visai paprastu matavimu – liemens apimties ir ūgio santykiu. V. Kurpienė pateikia pavyzdį: jei 170 cm moters liemens apimtis yra didesnė nei 85 cm, t.y. nei pusė jos ūgio, jai tikrai reikia susirūpinti savo mityba ir fizinio aktyvumo lygiu.

Ar turi mityba priklausyti nuo figūros tipo?

Sveikos mitybos principai nepriklauso nei nuo figūros tipų, kraujo grupės ar kitų kriterijų. Žinoma, yra visokių teorijų, tačiau yra tik keli svarbūs dalykai į kuriuos būtina atsižvelgti: turimas lėtinės ligas, amžių, fizinį aktyvumą bei kriterijus, nurodančius, ar neturite perteklinių riebalų. Jei sergate lėtinėmis ligomis – būtinai pasikonsultuokite su savo gydančiu gydytoju.

Jei planuojate intensyviai sportuoti – pagal treniruočių tikslą koreguojamas ir mitybos planas. Šiuo atveju reikėtų pasikonsultuoti su dietologu ar mitybos specialistu.

Dietos suteikia tik trumpalaikį efektą. Svarbu nesižavėti trumpalaikiais sprendimais, būtina keisti kasdieninę mitybą visam gyvenimui.

Sveika mityba turi kelis pagrindinius principus, kuriais ir remiasi „Sulieknėk sveikai“ programa: didžioji maisto dalis pirmoje dienos pusėje, geras maisto sukramtymas, 4-5 valgiai kasdien, įskaitant ir užkandžius.

Skysčių vartojimas taip pat svarbus: jų turi būti ne per mažai ir ne per daug. Turi įtakos ir maisto produktų pasirikimas: mažiname gyvulinės kilmės maisto bei greitai pasisavinamų angliavandenių kiekį racione, valgome vaisių, uogų ir daug šviežių daržovių.

Žinoma yra ir daugiau niuansų, bet šie principai yra pagrindiniai ir būtent nuo jų būtų galima pradėti koreguoti savo mitybos režimą bei racioną.

Ar figūros tipas įtakoja treniruotės pobūdį?

V. Kurpienė pabrėžia, kad mityba – sudaro 70% sporto rezultato. Jei maitinsitės netvarkingai ir neteisingai – joks sportas nepadės. Tikriausiai nemažai pavyzdžių turite aplinkui.

Treniruočių pobūdis turėtų priklausyti ne tik nuo figūros tipo, bet ir nuo siekiamų tikslų. Pavyzdžiui, raumenų tonuso ir kraujotakos gerinimui, perteklinių riebalų deginimui ar raumenų auginimui reikės skirtingų treniruočių ir skirtingo mitybos plano.

Tikriausiai toms, kurios skaito šį straipsnį, raumenų auginimas – nesvarbu. Aktualiausia moterų problema – pilvo ir šlaunų sritis. Nesvarbu koks būtų Jūsų figūros tipas – Jums būtini kardio pratimai. Pavyzdžiui žiemą puikiai tiks plaukimas baseine, greitas vaikščiojimas, šiaurinis vaikščiojimas, lygumų slidinėjimas. Svarbi ir trukmė bei intensyvumas, bet apie tai mes kalbėsime kitą kartą.

Po kardio pratimų verta pamankštinti ir problemines kūno vietas.

4.8 11 votes
Patiko? Įvertinkite!