Gražios, lieknos, tvirtos kojos? Jei manote, kad apie sveikas ir grakščias kojas pradėti galvoti verta tik artėjant atostogų sezonui – laikas pakeisti požiūrį. Specialistų teigimu, pagrindinė priežastis, kodėl vis dar nepavyksta džiaugtis tvirta ir stangria kojų oda – netinkamas gyvenimo būdas. Tad kas iš tiesų trukdo pasiekti norimus rezultatus ir ką daryti, kad iki vasaros sezono celiulitas nors kiek sumažėtų?

Trumpai priminsiu, jog celiulitas – tai poodinio sluoksnio uždegimas, specifinis riebalinio audinio pokytis, dėl kurio odos paviršiuje atsiranda smulkių kauburėlių, primenančių apelsino žievelę.

Dažniausiai celiulitas atsiranda ant klubų ir šlaunų (vidinėje, išorinėje ir užpakalinėje dalyje), pilvo, kelio sąnarių vidinėje pusėje, bet pasitaiko ir ant rankų ( žastų vidinėje pusėje), net nugaros apatinėje dalyje, viršutinėje (po mentėmis) ar krūtinės.

Anksčiau buvo manoma, kad celiulitas – vien tik moterų problema, deja, tenka pripažinti, kad kartais celiulitas gali išryškėti ir vyrams ant pilvo ar net pakaušio.

IV celiulito stadijos

 „Apelsino žievele“ pasidengusi oda – menkas grožis tiek pačioms moterims, tiek vyrų akims. Tiesa, daugelis jų nežino, jog pats celiulitas turi net IV skirtingas stadijas. Pirmosios jų – vos matomos plika akimi, tačiau III ir IV stadija vertos susirūpinimo.

  • I stadija – nepastebima, tačiau odos pakitimas juntamas. Šis ir žymi pačią problemos pradžią, kuri, nesiimant jokių priemonių, ilgainiui tik gilėja.
  • II stadija – jau ryškesnė. Dažniausiai pastebima suspaudus odą tarp pirštų. Būtent tuomet ir išryškėja vadinamoji „apelsino žievelė“.
  • III stadijoje suspaudus odą, išryškėja jau ne „apelsino žievelė“. Šioje stadijoje suspaudus odą, matomi gumbeliai, keliantys nemažą susirūpinimą.
  • IV stadija – pati sunkiausia celiulito forma. Oda nelygi, grublėta, netgi skausminga, o pažeistose vietose ne tik pakitusi spalva (dažnai, melsvo atspalvio), bet ir šalta. Šioje stadijoje jau pažeistos ir nervų galūnėlės.

Verta trumpai priminti, kad celiulito pažeista oda nėra tik amžiaus ar nėštumo pasekmė. Celiulitas atsiranda dėl įvairių ir dažnai labai skirtingų priežasčių. Tarp jų gali būti ir paveldimumas, ir organizme atsiradęs hormonų disbalansas. Šių taip lengvai nepakeisime. Tačiau yra ir daugiau celiulito atsiradimo priežasčių.

Antsvoris

Šiuolaikinis gyvenimo ritmas nors ir greitas, judama išties daug mažiau nei reikėtų. Viena priežasčių – sėdimas darbas prie kompiuterio. Būtent ilgas sėdėjimas skatina toksinių bei skysčių kaupimąsi, o užspaudžiamos arterijos nebegauna reikalingo deguonies. Taip ir išryškėja celiulitas – didžiausia šio skaitmeninio amžiaus rykštė. Norint jo atsikratyti, pirmiausia siūloma praverti sporto klubo duris arba pasistengti daugiau judėti. Vaikščioti, bėgioti, lankyti šokius ar aerobiką, užsiėmimus, kurie padėtų išjudinti po darbo dienos sustabarėjusius raumenis ir po truputį padėtų atsikratyti celiulito.

Netinkama mityba

Kita šio amžiaus rykštė – greitai paruošiamas maistas. Jame gausu dirbtinių cukraus pakaitalų, konservantų, dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų. Be to, dažniausias užkandis darbo dienos metu – miltiniai kepiniai, bandelės, javainių batonėliai ar kažkas kito, greitai suteikiančio energijos, tačiau neturintis jokių maistingųjų medžiagų. Angliavandeniai ne tik stipriai susiję su svorio augimu, bet lygiai taip pat skatina celiulito atsiradimą. Ir jei sakoma, kad grožis reikalauja aukų, tuomet šiuo atveju auka turėtų tapti visi greitai paruošiami užkandžiai. Tvarkinga mityba ir subalansuotas maistas – daug stipresnis ginklas su celiulitu, nei kasdienis plušėjimas sporto klube ir smaguriavimas po visko.

Ultravioletiniai spinduliai

Kai už lango jau dairomės pirmojo sniego ir pasigendame saulės, geriausiu draugu tampa soliarumo šviesa. Tiesa, ne tik moterims, bet ir celiulitui. Ultravioletiniai spinduliai ilgainiui pažeidžia odą, todėl celulito atsiradimui atsiranda tik dar tinkamesnė terpė. Ir nors toks dirbtinis saulės šviesos užtaisas šiek tiek pakelia nuotaiką, o parudusi oda – pasitikėjimą savimi, norint išvengti celiulito, geriausia šio malonumo atsisakyti.

Nuolatinis stresas ir įtampa

Tiesa tokia, kad žmogaus organizme – viskas yra susiję. Stresas greitame gyvenimo ritme taip pat atlieka nemažą vaidmenį. Būtent dėl patiriamos įtampos atsiranda ir emocinis valgymas, o geriausias streso malšintojas yra ne kas kita, bet saldumynai. Toks gyvenimo būdas sutrikdo organizmo valymosi sistemą, todėl odos audiniuose pradeda kauptis toksinai, skysčiai, sulėtėja kraujotaka, o paviršiuje pradeda ryškėti celiulito žymės. Laikas išmokti šiek tiek atsipalaiduoti, o stresą geriau nei saldumynai malšina kokybiškas pasivaikščiojimas ar valandėlė išsiliejant sporto salėje. 

Tad jei vis dar svajojate apie gražią, stangrią ir lygią odą, apsvarstykite galimybę įsigyti sporto klubo abonementą, profesionalaus dietologo konsultaciją ar vizitą pas grožio specialistą, kuris galėtų įvertinti ne tik celiulito stadiją, bet ir galimą gydymą. Susitvarkius mitybą, išmokus atsipalaiduoti ir reguliariai sportuojant, iki atostogų apie celiulitą galbūt jau būsite ir pamiršusios.

Tinkama mityba – sveika ir lygi oda

Kai kalbama apie celiulitą ir mitybą dažniausiai sakoma ko nedaryti, t.y. būtina sumažinti cukraus, druskos, alkoholio kiekius, taip pat konservuoto ir stipriai kepto maisto. Čia pateiksiu ką reikia daryti ir kokių penkių sveikos mitybos principų reikia laikytis, norint gyventi be celiulito ir kokių būtinų medžiagų reikia sveikai ir lygiai odai.

Pirmavalgyti penkis kartus per dieną. Valgymas kas dvi su puse/tris valandas neleidžia peralkti, be to, taip pagreitinama medžiagų apykaita. V. Kurpienė ypatingai dažnai susiduria su nuomone, kad jei dažnai valgysi – svoris ims augti. Dauguma jos klientų pradžioje turi tokių baimių, bet pamato, kad valgant pakankamai dideles porcijas svoris puikiai krenta. Žinoma, tam nepakaks vien tik šios taisyklės laikytis. Svarbu ne tik kada ir kiek dažnai maistą dedate į burną, bet ir kas ten keliauja.

Antra, atsiradus celiulitui būtina vartoti pakankamai skysčių. Dauguma mano, kad gerti reikia tik tada, kai jauti troškulį. Sveikos mitybos specialistė įspėja, kad jei jūsų organizmui trūksta daugiau nei litro vandens jūs troškulio nebejausite. Teorinė orientacinė norma nesportuojančiam žmogui nustatoma skaičiuojant 30 ml skysčio vienam kūno kilogramui. (Skysčių normos skaičiuoklė). Faktinę normą nusako švelniai gelsva šlapimo spalva visos dienos metu, išskyrus rytą.

Trečia, celiulitas “bijo” maistinių skaidulų. Vaida Kurpienė rekomenduoja priešpiečiams rinktis vaisius ar uogas, o pietų ir vakarienės metu valgyti kuo daugiau šviežių daržovių. Vasaros metu daugiau lapines, o žiemos – daugiau šaknines bei kopūstines. Šviežių daržovių kiekis neribojamas – galite valgyti kiek tik norite.
Rinkitės kuo mažiau apdorotus augalinius produktus. Pavyzdžiui grūdų košes, o ne dribsnius, pilno grūdo makaronus, o ne įprastus makaronus. Dalį mėsos ir pieno produktų pakeiskite ankštinėmis daržovėmis: pupelėmis, lęšiais, avinžirniais.

Ketvirta, nesočiosios riebalų rūgštys būtinos gerai medžiagų apykaitai. Mažinkite savo racione mėsos bei pieno produktų, įveskite į kasdieninę mitybą nekepintų riešutų bei sėklų, geros kokybės šalto spaudimo aliejaus, riebios žuvies. Pastarosios ne daugiau kaip 200 gramų per savaitę jei dar ruošiatės turėti vaikų. Kitiems riebios žuvies norma ne didesnė kaip 400 gramų per savaitę. Ribojama dėl sunkiųjų metalų taršos.

Penkta, jei norite ilgalaikių rezultatų – gerai sukramtykite. Kai valgote, visą savo dėmesį skirkite maistui, taip ne tik geriau pasisavinsite maistines medžiagas, bet ir suvalgysite mažesnį kiekį. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gerai kramtant suvalgoma 20 proc. mažiau maisto, taigi ir kalorijų gaunate mažiau. Mažesnės apimtys padeda geresnei poodinei kraujotakai ir celiulito atsikratyti tampa lengviau.
Teigiama, kad odos stangrumui būtini septyni elementai, dauguma iš jų – antioksidantai.

Celiulito prevencija

Celiulitas progresuoja labai lėtai. Bet pasirūpinti reguliaria prevencija – labai svarbu, nes be tinkamos odos priežiūros jis vystosi nesustabdomai ir smarkiai pažeidžia odos išvaizdą.

  • Fizinis aktyvumas. Stenkitės atrasti laiko reguliariam sportui, mažiausiai tris kartus per savaitę. Sportuojant mažėja riebalinis sluoksnis, stangrėja raumenys. Taip pat nereikia pamiršti, kad sportuojant greitėja kraujo apytaka, skatinamas limfos drenažas. Reikėtų apriboti sočiųjų riebalų, greitųjų angliavandenių kiekį, svarbu vartoti daugiau ląstelienos, vengti aštrių patiekalų.
  • Atlikite kontrastinį dušą, masažuokite kūną šepečiu arba trinkite sausą. Ir viena, ir kita skatina kraują ir limfą geriau cirkuliuoti.
  • Veiksmingas vakuuminis masažas.
  • Labai svarbu gerinti laikyseną. Dėl netaisyklingos laikysenos atsipalaiduoja pilvo raumenys, klubai atsikiša į priekį, užspaudžiamas kirkšninis kanalas, todėl sutrinka normalus veninio kraujo bei limfos nutekėjimas ir kojų audiniuose pradeda kauptis skystis. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į taisyklingą laikyseną ir sėdėseną.
  • Subalansuota mityba. Tam puikiai tiks išsamus mitybos planas >>>
  • Daugiau apie celiulito mažinimą, galite sužinoti kursuose >>>

4 7 votes
Patiko? Įvertinkite!