Kai kurių produktų ar jų grupių, pavyzdžiui, be glitimo mados – geras dalykas, nes paskatina išbandyti naujus produktus.  Kartais naujų produktų ieškome dėl sveikatos būklės. Produktai be glitimo aktualūs kai kurioms žmonių grupėms: sergantiems celiakija, alergiškiems kviečiams ir rugiams, sergantiems kai kuriomis lėtinėmis odos, sąnarių ir kitomis ligomis. 

Galima rasti rekomendacijų išbraukti glitimą, esant įvairiems neaiškios kilmės negalavimams. Nors dėl glitimo poveikio dar galima diskutuoti, bet jau yra pripažinta, kad balti miltai gali kenkti sveikatai juos vartojant reguliariai. Taigi juos keisti –gera idėja. Atrasti nauji produktai – sukuria įvairovę, kuri yra viena iš subalansuotos mitybos esminių sąlygų. Dietistė ir mitybos specialistė Vaida Kurpienė dalinasi naudinga informacija, ką turite žinoti apie glitimą.

Glitimas – pagrindinis kviečių baltymas. Glitimas yra sudėtinių, tarpusavyje susijusių, bet skirtingų baltymų, daugiausia gliadino ir glutenino, mišinys. Panašūs baltymai yra sekalinas rugiuose, hordeinas miežiuose (angl. gluten). Visi šie baltymai prasiskverbia pro žarnyno sienelę ir yra suskaidomi iki aminorūgščių. Aveninas, avižų baltymas, irgi yra panašus į glitimą, todėl praeityje buvo daug diskusijų dėl jų vartojimo. Tačiau pastaruoju metu teigiama, kad net ir sergantys celiakija gali avižų vartoti iki 50 gramų per dieną, skaičiuojamas sausas grūdų svoris. 

  Glitimo vienareikšmiškai turi vengti sergantys celiakija arba yra diagnozuotas neceliakinis jautrumas glitimui, žmonės, alergiški glitimui, kviečiams ar rugiams. Necialikinis jautrumas glitimui bei jo sąsajos su uždegiminėmis ligomis – santykinai nauja tema per pastarąjį dešimtmetį. Neceliakinis jautrumas glitimui – tai atsirandantys virškinimo trakto simptomai vartojant glitimą, tais atvejais, kai nėra diagnozuojama celiakija ar alergija kviečiams (Sapone Bai, Ciacci ir kiti, 2012). Iki šiol nėra aiškūs glitimo poveikio mechanizmai, iššaukiantys netoleravimo simptomus. Tyrimų problema yra kompleksinė, nes nėra žinomi mechanizmai bei kurios tiksliai medžiagos, esančios kviečiuose, gali sukelti simptomus: angliavandeniai ar grūduose esantys baltymai. Taigi negalima vienareikšmiškai teigti, kad, pašalinus kviečius ir jų turinčius produktus iš raciono bei gavus teigiamą atsaką, t. y. neigiamiems simptomams, įtaką daro konkrečiai glitimas (Biesiekierski, Muir, Gibson, 2013). Virškinimo trakto simptomai gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Pasiskaičius straipsnius žiniasklaidoje gali atrodyti, kad vos ne visos ligos nuo glitimo. Dažnai žmonės patys 

Jei manote, nors nėra nustatyta, kad glitimas jums kenkia – eliminuokite jį iš raciono, nekeisdami nieko kito (!), 4-6 savaitėms. Tuo pačiu veskite mitybos ir savijautos dienoraštį. Jei matysite aiškius savijautos pokyčius – tada galima manyti, kad jums ir toliau jo reikia vengti. Dažniausiai žmonės keičia labai daug vienu kartu ir būna neįmanoma sužinoti nuo kokio konkrečiai pokyčio įvyko sveikatos pagerėjimas. 

Dažniausiai glitimas yra vartojamas greitai skylančių angliavandenių forma: miltiniais bei saldumynais. Kad pastarieji kenkia sveikatai ir gali sustiprinti įvairių ligų simptomus- įrodyta. Taigi prieš atsisakydami glitimo išbandykite perlines ir miežines kruopas bei savo reakciją į jas. Gal jums visai ne glitimo netolerancija, o organizmas sunkiai išgyvena didelio greitai pasisavinamų angliavandenių kiekį.  

                 Kita vertus, nauja glitimo vengimo mada į paskatino žmones domėtis įvairiais pakaitalais ir naujais receptais, kas yra teigiamas dalykas. Tokiu būdų didinama raciono įvairovė. 

Įsigyjant produktus be glitimo rekomenduoju atkreipti dėmesį į jų vertingumą. Kviečių miltų pakaitalai gali būti vertingi, bet gali būti greitai skylantys angliavandeniai arba stipriai perdirbti produktai, kurių reikėtų vengti. 

               Sergantys celiakija ar turintys stiprią alergiją glitimui bei kviečiams būtinai turi atidžiai skaityti pakuotes. Privalomai pagal įstatymą būna pažymėta ar produkte yra glitimo ar jo pėdsakų. Jei dėl kitų priežasčių vengiate glitimo jums glitimo pėdsakai neturi reikšmės, nes jo kiekis produktus bus ypatingai mažas.

              Kartais įsigyjame produktų, pavyzdžiui, miltų be glitimo, ir jie užsiguli spintelėje, nes nežinome ką su jais daryti. Įprastai vien pakeisti vienus miltus kitais recepte – nepakanka. Jei kokį kartą receptas ir nepavyko, nieko tokio, bandykite kol rasite jums asmeniškai patinkančius variantus, tada išvengsite dūsavimo kaip pasiilgote produktų su glitimu. 

Duona be glitimo – jau galima įsigyti beglitimės duonos, taip pat tinkamas variantas iš grūdų ar sėklų išsikepti ir padžiovinti įvairių paplotėlių orkaitėje. Dažniausiai duona valgome ryte, su ja daromi sumuštiniai. Tokiu atveju galime sumuštinius pakeisti grūdų ir sėklų, neturinčių glitimo nesaldžiais patiekalais. Pasirinkimas didelis: soros, grikiai, bolivinė balanda, rudi, raudoni ir juodi ryžiai, burnočio sėklos, rietmenė, abisininių posmilgių (teff) kruopos.  

Makaronai be glitimo – jei anksčiau buvo galima pasirinkti tik kukurūzų ar ryžių makaronus. Jie tinka pagal kriterijų be glitimo, bet nėra labai vertingi maistine prasme ir yra greitai skylantys angliavandeniai, kurių verta privengti. Dabar – daug didesnis makaronų be glitimo pasirinkimas. Manyčiau šiam momentui vertingiausi yra ankštinių (pupelių, lęšių, avinžirnių, žirnių) makaronai, kurie ne tik neturi glitimo, yra lėčiau pasisavinami bei turi daug skaidulų ir baltymų. Šios medžiagos suteikia daug sotumo jausmo ir teigiamai veikia mūsų sveikatą.  


Sekite mano Instagram ir Facebook paskyras.


0 0 vote
Patiko? Įvertinkite!