Karštą dieną ledai atrodo pati geriausia išeitis atsigaivinti ir, žinoma, pasimėgauti puikiu desertu. Tačiau tokiame nedideliame deserte dažniausiai yra labai daug kilokalorijų, todėl jeigu mėgaujamės ne viena, o keliomis porcijomis, ilgainiui tai gali atsiliepti mūsų figūrai ir savijautai.

Tad kaip išsirinkti sveikus ledus?

1. Svarbu žinoti, kad etiketėje visuomet pirmiausia paminima didžiausia sudedamoji dalis, o paskutiniu įrašu pažymimas mažiausio kiekio ingredientas. Pavyzdžiui, jei tai grietininiai ledai, pirmu ingredientu negali būti minimas vanduo.

2. Patartina rinktis kuo mažiau sudedamųjų dalių turinčius ledus. Ilgas maisto priedų sąrašas rodo prastesnę kokybę. Nebūtina mokytis viso priedų sąrašo. Jei jau nusprendėte pasirinkti sveikesnius ledus, prie ledų šaldymo lentynos pastovėkite šiek tiek ilgiau ir palyginkite etiketes tarpusavyje. Geriau pasirinkite mažesnį kiekį ledų, bet su trumpesniu „E“ priedų sąrašu ir natūraliais ingredientais.

3. Jei jau renkatės valgomuosius ledus su uogiene, atkreipkite dėmesį į sudedamąsias dalis. Jei išvardyta visa uogienės sudėtis, tuomet gerai, jei ne – tuomet geriau tokius ledus padėti atgal į lentyną, nes tikėtina, kad pridėtoje uogienėje yra didžiulis kiekis cukraus, mažai uogų ir didelis kiekis dažiklių, aromatinių medžiagų ir kitų maisto priedų. Dar geriau, jei leduose įdėtos uogos, o ne jų uogienė.

4. Jei mėgstate vaisinius ledus, taip pat būtina skaityti jų sudėtį. Juos gaminant pasitaiko, kad sudėtyje yra tik 2 proc. sulčių ar net visai jų nėra, o visa kita – vanduo, gliukozės sirupas, dažikliai, kvapikliai ir kiti maisto priedai. Taigi būtina, kad vienos pirmųjų sudedamųjų dalių būtų sultys, o dar geriau – vaisių tyrė.

5. Jei užrašyta, kad ledai yra braškių ar obuolių skonio, tai visiškai nereiškia, kad juose yra braškių ar obuolių. Tiesiog yra pridėta braškių kvapo, skonio ir spalvos. Kitu atveju būtų taip ir parašyta „su braškėmis“.

6. SAIKAS svarbus visada! Šiuo atveju geriau mažesnė porcija. Dažnai, jei ji brangesnė – sudėtis bus geresnė.

V. Kurpienė taip pat pataria atkreipti dėmesį į ledų porcijos kaloringumą, t. y. ne tik 100 g, bet porcijos, nes ji gali būti didesnė ar mažesnė nei 100 g. „Ledai gali būti lengvas desertas, pavyzdžiui, kai porcija siekia 80 kcal, ar didokas valgymas – yra ledų porcijų, kurių kaloringumas yra net 360 kcal. Taip pat gerai pagalvokite, kiek dedatės į desertinį indelį, kai perkate dėžutę ledų.

Gera naujiena ta, kad skirtingai nei prieš keletą metų, dabar jau tikrai yra puikios sudėties ledų“, – sako mitybos specialistė.

Ji pažymi, kad nebūtina ledų pirkti – juos nesunkiai galite pasigaminti ir patys, tuomet tiksliai žinosite, kokia jų sudėtis ir patys galėsite rinktis ingredientus.

Pavyzdžiui, puikus pasirinkimas natūralaus jogurto ledai su uogomis ir medumi.

Išmėginkite ledų receptus:

Naminiai varškės ledai su trešnėmisVaida KurpienėŠis varškės ledų receptas išties paprastas. Vos keli ingredientai ir būsite pasiruošę kuo pasmaližiauti karštą vasaros dieną. Už nuotrauką ačiū Kristinai Valaitienei.
Šilti varškės ledai be cukrausVaida KurpienėŠilti ledai be cukraus - pats tas atvėsus orams. Varškė pertrinta smulkintuvu kartu graikišku jogurtu bei bananu. Galima rinktis ir kitus saldžius, švelnios tekstūros vaisius. Gardiname trintomis uogomis be cukraus - šviežiomis ar šaldytomis. Tinka ir švieži vaisiai. Puikiai tiks prie kavos ar arbatos - vietoje įprastų saldumynų ir be jokios sąžinės graužaties. Foto ir receptas Facebook grupės dalyvės Ritos Žitaveckaitės.
Ledai: natūralus jogurtas, uogosIrvydaDauguma mėgsta ledus. Šie – greitai ir lengvai pagaminami. Įdėjus vis kitų uogų, gaunamas vis kitoks skonis – tad niekada nenusibosta. Foto: Ernesta Bazarauskiene
Saldūs mėlynių ledaiIrvydaKai labai norisi saldžių ledų, sveikesnis jų variantas šis 🙂 Foto: Ieva Žukovienė
Arbūziniai ledaiIrvydaVos du ingredientai ir gaivinantis užkandis paruoštas 🙂 Foto: Lina Digrienė
Ledai su tofu sūriuIrvydaSveiki ir skanūs ledai su tofu sūriu. Foto ir receptas Jolantos Kardelytės
Naminiai ledai – paprasta ir sveikaVaida KurpienėNaminių ledų receptas labai paprastas. Sveikas desertas – vaikams ir suaugusiems. Jei ledus laikėte šaldiklyje per naktį ar ilgiau, prieš valgant valandą palaikykite šaldytuve.