Kaip sudaromas mitybos planas?

Mitybos planas paruošiamas parenkant sezoninius receptus bei produktus. Tikslas, kad valgydami sezoniškai iš maisto gautumėte daugiausiai vertingų medžiagų, neapsiribojant vien baltymais, riebalais bei angliavandeniais. Jūsų pasirinkta trukme mitybos plane pietų ir vakarienės receptai skirtingi visomis dienomis, taigi Jūsų meniu bus tikrai įvairus.

Svarbu tai, kad receptai parinkti taip, kad maistą kartu prie vieno stalo gali valgyti visa šeima, įtraukiant ir vaikus.

Jums pateiktas mitybos planas su apskaičiuotomis porcijomis, kurių rekomenduojama laikytis, jei siekiate tam tikro svorio rezultato. Jei jūsų tikslas svorio palaikymas, tuomet tikėtina, kad intuityviai jaučiate, kiek jums reikia suvalgyti, ir tokiu atveju taip tiksliai sverti maisto ir skaičiuoti nėra būtina.

Išsamiai apie mitybos plano kainas, pristatymo laiką  informacija čia>>

Kaip parenkami receptai? 

Receptai parenkami iš sulieknek.lt puslapio receptų bazės, remiantis sezoniškumu. Įtraukiamos visos produktų grupės.

Yra pateikiama apie 30 receptų 1 savaitės mitybos plane ir apie 120-140 receptų 4 savaičių mitybos plane.

Grūdiniai parenkami tik visadaliai (pilno grūdo), daržovės bei vaisiai – sezoniniai. Patiekalai, kai kurie – sezoniniai, pavyzdžiui, vasarą šaltibarščiai, o žiemą su lupena virtos bulvės su raugintais kopūstais.

Jei turite klausimų- drąsiai klauskite komentaruose arba mitybosplanas@sulieknek.lt. Atsakysime Jums kaip galėdami greičiau.

Koks yra Jūsų asmeninis kalorijų tikslas?

Pirmiausia apskaičiuojama Jūsų bazinė teorinė medžiagų apykaitos norma pagal Jūsų pateiktus asmeninius rodiklius. Jei gydytojas ar mitybos specialistas yra nurodęs ar specialiu aparatu išmatavęs tikslesnę Jūsų bazinės medžiagų apykaitos normą – patikslinkite prieš sudarant Jums mitybos planą ir parinksime tikslesnį Jūsų asmeninį kalorijų tikslą.

Jei svorį metate:
a) ir tiksliai laikotės nurodymų, per mėnesį numesite 4-6 proc. nuo kūno svorio. Toks svorio kritimas yra sveikas. Jei lieknėjate greičiau, tai gali būti kenksminga jūsų sveikatai ir ilgalaikiam svorio pokyčiui.

b) jei ne visai laikotės plano, rekomenduojama rašyti dienoraštį ir suskaičiuoti, kiek suvalgėte.

SVARBU: Teorinis kalorijų tikslas ne visuomet yra tikslus, nes žmonių kūno konstitucija skiriasi. Jeigu po kelių savaičių laikymosi nustatyto plano pagal taisykles jums nekrenta svoris, galite savarankiškai sumažinti kalorijų tikslą 50-100 kalorijų. Žemiau paskaitykite kas gali nutikti jei per daug sumažinsite kalorijų normą.

Jeigu netenkate svorio per greitai, galite savo dienos kalorijų normą padidinti 50-100 kalorijų.

Kaip keisis mano sveikatos būklė per artimiausius 2-3 mėnesius, laikantis sveikos mitybos plano? 

•Dingsta rėmuo ir galvos skausmai
•Mažėja cholesterolis ir keičiasi jo santykis
•Mažėja kraujo spaudimas
•Mažėja sąnarių skausmai
•Reguliuojasi gliukozės kiekis kraujyje
•Akivaizdžiai pagerėja virškinimo ir šalinimo trakto veikla
•Susibalansuoja moteriški hormonai
•Gerėja virškinamo ir šalinimo trakto veikla
•Išnyksta aknė
•Pagerėja depresyvinė/ nerimo būklė, mažėja streso būklė
•Retesni virusiniai susirgimai
•Energija visą dieną iki vakaro – efektyvesnis darbas
•Pagerėja/trumpėja miegas
•Mažėja svoris
•Dingsta potraukis saldumynams ir/ar miltiniams, be abstinencijos sindromo

Kas yra bazinės medžiagų apykaitos norma?

Bazinė medžiagų apykaitos norma yra individualus kalorijų kiekis, kurį judėdami, kvėpuodami, miegodami sudeginate kiekvieną dieną. Jeigu jūs suvartosite būtent šį kalorijų kiekį per dieną, jūsų svoris bus stabilus. Jeigu suvartosite daugiau – svorio priaugsite. Jeigu valgysite mažiau – svoris mažės.

Bazinės medžiagų apykaitos norma yra skirtinga kiekvienam žmogui. Du žmonės gali laikytis tos pačios dietos ir tiek pat judėti, tačiau pasiekti skirtingų rezultatų. Apskaičiuotas asmeninis kalorijų tikslas pagal Jūsų asmeninius duomenis yra tiksliausias.

Ar galiu suvartoti mažiau kalorijų, jei noriu greičiau sulieknėti?

Dažniausiai pasitaikanti šio plano besilaikančių klaida – manymas, jog kuo mažiau kalorijų jie suvartos, tuo daugiau svorio neteks.

Per daug kalorijų reiškia svorio prieaugį, tačiau per mažai kalorijų yra žalinga sveikatai ir gali sustabdyti svorio kritimą. Badaujant kūnas bando išsaugoti turimas kalorijas, sulėtina medžiagų apykaitą, pasišalina skysčiai ir svorio nukritimas būna trumpalaikis. Plačiau apie tai čia: https://www.sulieknek.lt/mitai-apie-dietas/

Skaniai ir sočiai valgykite kaip Jums nurodyta mitybos plane ir atrodykite bei jauskitės taip, kaip norite.

Kaip skaičiuojamos maistinės medžiagos? 

Mitybos planas sudaromas remiantis „Sulieknėk sveikai“ metodika bei Danijos Technikos Universiteto, Nacionalinio Maisto Instituto, Mitybos departamento sudaryta Danijos maisto produktų mitybinės vertės duomenų baze bei Lietuvos maisto produktų gamintojų pateiktomis jų gaminamų prekių ženklų produktų mitybinėmis vertėmis bei nutritiondata.com pateikta informacija.

UAB “Valgau sveikai”  komanda