Bendras portalo Delfi.lt ir “Sulieknėk sveikai” projektas – atsakymai į skaitytojų laiškus.
Laba diena, esu solidus vyrukas, 40 metu, tik biški užaugo pilvukas. Lašinių kitur nėra, tik pilvas kažko kaip nėščio. Nu, po darbo mėgstu išlenkt alaus su bendradarbiais, bet gi kuris vyras to nemėgsta? Girdėjau, kad vyrams užauga alaus pilvas, tai gal čia tas ir yra? Ką daryt? Negi dabar turėsiu atsisakyt alaus visai? Tai koks čia gyvenimas, kad jau malonumų neliks visai? Labai tikiuosi teigiamo atsakymo. Sigitas
Ar galiu darydamas tą patį gauti kitą rezultatą?
Kokio “teigiamo” atsakymo tikisi Sigitas? Patvirtinimo, kad jis viską daro gerai ir ši situacija yra tinkama ir gera? Ar tikisi, kad pasakysiu, kad pilvas dings savaime, nieko nedarant? Ar tik nebus čia vėlgi stebuklo troškimas, apie ką rašiau viename iš ankstesnių straipsnių (nuoroda). Manau klausdamas Sigitas pats supranta, kad, deja, tai neįmanoma. Darant tuos pačius dalykus- rezultatas išliks toks pat, o ilgainiui situacija tik blogės.
Kitas dalykas yra skaitytojo klausimas “Tai koks čia gyvenimas, jei malonumų neliks visai?”. Ar iš tiesų vienintelis malonus dalykas gyvenime yra alaus gėrimas vakarais? Tai gal nuo to ir reikėtų pradėti. Kas turėtų pasikeisti, kad atsirastų daugiau malonumų gyvenime. Ir pergalvoti, ką reikėtų ta linkme nuveikti.
Verčiau papasakosiu kas nutiko Jūsų pilvui bei kokią įtaką šiam procesui daro alkoholis. Reikia Jums keistis, ar ne, galėsite nuspręsti patys, suvokę kas su jumis vyksta ir kas gręsia.
Kodėl vyrams “auga” tik pilvas, o moterys kūnas “mikštėja” tolygiai?
Vyrų ir moterų fiziologija labai skiriasi. Moterys tūkstantmečiais gimdė vaikus, ne vieną ir net ne tris. Moterys ne tik pastodavo, išnešiodavo bet ir kelis metus žindydavo vaikus, nepriklausomai nuo maisto nepritekliaus. Taigi išsivystė savybė kaupti išorinius riebalus, kad galėtų pasirūpinti savo vaikais, nepriklausomai nuo maisto nepritekliaus.
Tuo tarpu vyrų gyvenimas buvo kitoks. Jie buvo atsakingi už maisto gavimą, taigi jų fizinis aktyvumas buvo ypatingai didelis. Jų fiziologija – būti ypatingai liekniems: liesas raumenynas. Jei vyrai nekreipia dėmesį į savo fiziologiją ir per daug valgo ir/ar per mažai juda ilgainiui ima atsirasti pilvukas, o vėliau jis didėja, nors nei rankos, nei kojos akivaizdžiai nepastambėja. Toks nutukimo tipas vadinamas obuoliniu arba visceraliniu. Galima teigti, kad jūsų figūra obuolio tipo kai juosmens ir klubų apimties santykis yra didesnis nei 0,85. Tai pats pavojingiausias nutukimo tipas, nes daugiausia veikia vidaus organų veiklą.
Kuo ypatingi vidiniai kūno (visceraliniai) riebalai?
Vidiniai riebalai apgaubia kasą, širdį, kasą bei inkstus beiapga ima trikdyti jų veiklą. Ilgai pasekmių laukti nereikia – ima didėti cholesterolio kiekis kraujyje, kyla spaudimas. Pertekliniai vidiniai riebalai ne tik apsunkina organizmo veiklą, bet ir ima funkcionuoti kaip endokrininis organas, išskiriantis aktyvias medžiagas. Nors vidiniai riebalai – tik nedidelė žmogaus svorio dalis, tačiau turint jų perteklių stipriai padidėja rizika susirgti sunkiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip antro tipo cukrinis diabetas, širdies bei kraujagyslių ligos. Toks nutukimas gali baigtis staigia mirtimi, pavyzdžiui širdies infarktu ar insultu.
Kas įdomu, kad net raumeningi sportuojantys vyrai nėra apsaugoti nuo vidinių riebalų. Pamatę savo kūno sudėtis tyrimo rezultatus jie dažniausiai lieka apstulbę – nesitiki, kad raumeningame kūne vidaus organus gaubia riebalai, nors atsikišusio pilvuko visiškai nesimato. Taip nutinka dėl neteisingos mitybos.
Taigi, kad “gerai jaučiatės” are sate sportinio sudėjimo – visiškai nereiškia, kad vidaus organai funkcionuoja puikiai. O jei turite pilvuką – garantuotai jau turite sveikatos problemų, nors jų šiuo momentu galite ir nejausti. Ir kuo didesnis pilvas- tuo didesnė ankstyvos liūdnos baigties rizika.
Pradėsiu sportuoti ir mano pilvukas sutirps?
Dažnai manoma, kad imsiu sportuoti ir mano riebalai sutirps. Ši nuomonė klaidinga. Apsidairykite aplink ir savo pažįstamų tarpe tikrai pamatysite nemažai pavyzdžių, paneigiančių šį mitą.
Būtina atminti, kad mityba sudaro 70% sporto rezultato. Jei maitinsitės netvarkingai ir neteisingai – joks sportas nepadės. Tiesa, savijauta pagerės, bet lauktų rezultatų tikrai nebus.
Antras svarbus dalykas, net jei ir metate svorį bei tirpsta išoriniai riebalai, vidiniai mažėja daug lėčiau ir gali iki normos nesumažėti, jei mityba nebus tinkama bei alkoholis bus vartojamas per dideliais kiekiais ar per dažnai.
Taigi svarbiausi punktai yra šie: mitybos režimas, vandens kiekis, laiko maistui skyrimas ir kramtymas, natūralesnių produktų pasirinkimas, dalies gyvūninių produktų keitimas augaliniais.
Kokia alkoholio įtaka atsikišusio pilvo atsiradimui?
Dažnai save apgaudinėjame, kad nedideliais kiekiais alkoholis ne tik nekenkia, bet ir sveika. Pastaraisiais metais moksliniais tyrimais buvo paneigta ši hipotezė. Dažnai buvo remiamasi daugiau alkoholio vartojančių šalių širdies-kraujagyslių sergamumo statistika, tačiau pamirštama tuo pačiu metu pasižiūrėti kepenų bei inkstų susirgimus. Taigi, jei vartojate alkoholį, tai žinokite, kad sveikatai naudos nėra ir tai darote vien malonumui.
Antra, alkoholis, vartojamas net nedideliais kiekiais paskatina apetitą kitą dieną. Atkreipkite dėmesį, jei išgėrėte net ir porą bokalų alaus ar taurę-dvi vyno, kitą dieną norėsis daugiau valgyti, net nejausdami padidinsite porcijas. Jei alkoholio buvo suvartota daugiau, tuomet ypatingai norėsis greitai pasisavinamų angliavandenių: greito maisto, saldumynų, miltinių.
Trečia, net ir po nedidelio alkoholio suvartojimo riebalų ląstelės “nenori” atsiverti pora parų po to. Taigi pilvas ima pamažu didėti, o jei metamas svoris – riebalų tirpdymas iš esmės apsunkinamas ir atrodo,kad “dedu tiek pastangų” o rezultatas- menkas.
Teigiamas atsakymas
Pirmiausia Sigitui kuo nuoširdžiausiai linkėčiau rasti daugiau malonumų gyvenime. Tada ir pokyčius bus lengviau įgyvendinti. Antra, prieš darant pokyčius persvarstyti savo motyvaciją keistis. Jei atsiranda vidinis sprendimas “noriu”, keisti savo gyvenimo būdą – nesudėtinga. Jei keičiamasi iš pozicijos “reikia” – tuomet dažniausiai ieškoma “stebuklų” ir trumpalaikiai pokyčiai dažniausiai ne tik neatneša ilgalaikės naudos, bet ir pakenkia.
Taigi linkiu Sigitui atsakyti sau teigiamai: “taip, noriu” ir pamažu imtis pokyčių.
Jau atsakiusiems sau teigiamai patarimų rasite čia: www.sulieknek.lt/sveika-mityba/ , o sveikų receptų čia www.sulieknek.lt/sveiki-receptai/

5 1 vote
Patiko? Įvertinkite!