Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siūlo branginti gaiviuosius gėrimus, sultis bei sportininkams skirtus gėrimus su cukrumi ar cukrais. Įdomu tai, kad anksčiau “blogais” buvo traktuojami tik gaivieji gėrimai (vadiname juos limonadais), tuo tarpu PSO šį kartą apima ir sultis, kurios dar visai neseniai buvo laikomos sveikomis. PSO akcentuoja, kad svarbus ne tik pridėtinių cukrų (gliukozė, fruktozė, įprastas cukrus) naudojimas, bet ir suvartojami natūraliai sultyse ar jų koncentratuose bei meduje esantys cukrai.

Pasaulio sveikatos organizacija mano, kad pabranginus cukrų turinčius gėrimus bent 20 procentų sumažėtų jų vartojimas, teigiama jų išsamioje ataskaitoje Fiscal policies for Diet and Prevention of Noncommunicable Diseases (NCDs)”.

Akcizai taikomi ir cigaretėms, ir alkoholiui, o štai saldiems produktams, kurių didelis kiekis taipogi prastina sveikatos būklę jokio papildomo mokesčio nėra. Toje pačioje ataskaitoje teigiama, kad turėtų būti mažinami mokesčiai neapdorotoms daržovėms bei vaisiams, kurie yra natūralus sveikatos šaltinis. Tokiu būdu per mokesčius būtų stiprinami teigiami įpročiai ir apribojami prasti pasirinkimai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė (sulieknek.lt) sako, kad: “Tai tikrai didelis žingsnis ir nuoširdžiai džiaugiuosi, kad apie tai kalba pasaulinė organizacija. Iki šiol tekdavo intensyviai diskutuoti šia tema ir įrodinėti, kad per didelis kiekis natūraliai esančių maiste cukrų organizmui irgi kenkia. Taip pat įdomu ir tai, kad PSO mini ir sportuojantiems skirtus gėrimus, kurie irgi dažnai pilni cukrų. Jau žinau, kad po straipsniu atsiras daug komentarų, kurie nesutiks su aukščiau paminėtais teiginiais. Galiu suprasti, kad sunku priimti tai, kas iki šiol buvo patogu ir “sveika”. Šioje vietoje būtina paminėti, kad tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, ištvermės sporte šie gėrimai gali būti reikalingi. Bet kitiems sportuojantiems reikėtų gerai pagalvoti ir pasitarti su specialistais ar tikrai saldintų gėrimų jiems reikia.”

“Laisvųjų cukrų vartojimas, įskaitant ir saldžius gėrimus yra pagrindinis faktorius, prisidedantis prie žmonių nutukimo ir susirgimo diabetu visame pasaulyje. Vyriausybės mokesčių politika gali sumažinti šią problemą ir tuo pačiu sutaupyti biudžeto lėšų, skiriamų sveikatos apsaugai. ” sako dr. Douglas Bettcher, PSO prevencinės mitybos sveikatai ir vystymuisi departamento vadovas  (Department for the Prevention of Nutrition for Health and Development).

Nutukimo ir višsvorio statistika (PSO)

“Cukrai mityboje nėra reikalingi. PSO rekomenduoja paprastų angliavandenių (free sugars) kiekį riboti iki 10 proc. nuo kilo kalorijų paros normos, o jei norite būti sveiki, jie turi būti mažesni nei 5 proc. Tai lygu vienai stiklinei saldaus gėrimo per dieną suaugusiam žmogui ,” sako dr. Francesco Branca, PSO mitybos sveikatai ir vystymuisi vadovas (Department of Nutrition for Health and Development)

0 0 vote
Patiko? Įvertinkite!