Raugintų daržovių nauda ir žala 

Rauginimas – vienas geriausių konservavimo būdų, kuris mums, gyvenantiems tokioje klimato juostoje, idealiai tinka. Raugintuose produktuose gausu antioksidantų, kurie gerina žarnyno mikroflorą, stiprina imunitetą, mažina uždegiminius procesus ir lėtinių ligų atsiradimą. Rauginamose daržovėse padaugėja vitamino C. Kaliskalcisfosforas – mikroelementai, kurie labai gerai pasisavinami dėl raugintose daržovėse susidariusios pieno rūgšties. Ši rūgštis naikina puvimo bakterijas žarnyne ir taip padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Termiškai neapdorotose daržovėse- daug ląstelienos, kuri taipogi aktyvina žarnų peristaltiką, saugo nuo vidurių užkietėjimo.

Svarbus niuansas – druskos kiekis. Raugintų daržovių negalime suvalgyti tiek, kiek šviežių. Su vieu dideliu agurku galime gauti visą druskos paros normą. Per didelis druskos kiekis pavojingas žmonėms, kurie skundžiasi padidėjusiu kraujospūdžiu, todėl jiems rekomenduočiau raugintų daržovių valgyti mažiau. Patarimas galioja ir žmonėms, kurie linkę tinti. Abiems grupėms reikėtų raugintas daržoves valgyti dienos metu. Vakare suvalgę rte gali prabusti patinę ar su padidėjusiu kraujospūdžiu. Gali būti kitų sveikatos sutrikimų (inkstų, širdies nepakankamumas ir kt.), kada yra ribojama druska ar raugintos daržovės.

Geriausias raugintų daržovių vartojimas po šaukštą kasdien prie pagrindinių valgių: pietų ir vakarienės.

Raugintos daržovės, vaisiai bei prieno produktai 

Žmonės klaidingai galvoja, kad raugti galima tik agurkus ar kopūstus. Raugti galite viską. Geriausia kietas traškias daržoves – tai nevirti burokėliai, žiediniai kopūstai, morkos, cukinijos, moliūgai ir kitos. Taip pat obuolius ir pomidorus. Pastaruosius galim araugti kaip sunokusius, taip ir žalius.

Daugelis dar įsivaizduoja, kad raugti daržoves galime tik didelėse medinėse statinėse. Iš tikrųjų puikiai tinka paprasčiausi įvairaus dydžio stiklainiai. Taigi net ir butuose gyvenantys žmonės gali lengvai užsiraugti norimų daržovių ir taip praturtinti savo racioną. Tam galite naudoti ir litro dydžio stiklainius. Rekomenduoju raugti smulkintas daržoves, jų mišinius, kad iš stiklainio keliautų tiesiai į lėkštę.

Beje, rauginti, kitaip sakant fermentuoti. galite:
– ne tik daržoves ir vaisius (daržovių rauginimo receptas), bet ir
– tešlą blynams,
jogurtą,
– rūgpienį, kefyrą.

Rauginimo procesas ir svarbūs niuansai

Kaip rauginti daržoves receptą rasite čia >>>

Jeigu raugintas produktas buvo laikomas netinkamai ir supelijo – meskite lauk. Nepadės, jeigu nupjaustysite papelijusias vietas ar nugriebsite viršutinį sluoksnį. Būdamas skystoje terpėje vaisius ar daržovė visas persisunkia pelėsių mikotoksinais – nuodingomis medžiagomis. Teigiama, kad jos daugiau toksiškos nei pats pelėsis. Jis yra net jei jų nesimato ir skonio nesijaučia.

Norėdami pagreitinti rūgimo procesą, galite naudoti jau prieš tai buvusį raugą – praskieskite jį vandeniu, sudėkite norimus prieskonius, druską ir daržoves ir rauginkite. Procesas sutrumpės kelis kartus.

Rauginti produktai yra sveika mūsų paveldo dalis. Fermentuotos daržovės ypatingai svarbios žiemą, kai daržovių spektras mažesnis. Puiki galimybė paįvairinti savo mitybos racioną ir maistinėmis medžiagomis ir skonių įvairove. Dėl šios priežasties į savo ruošiamus žiemos mitybos planus įtraukiu raugintų daržovių. Planą užsisakyti galite čia >>   

5 2 votes
Patiko? Įvertinkite!