Alkoholio skaičiuoklė (standartinis alkoholio vienetas)

Kartais nedidelės dozes alkoholio, vartojamos reguliariai, gali atnešti labai daug žalos. Alkoholis skatina progresuoti daugelį lėtinių ligų, kai dažnai net neįtariama, kad jomis sergama. Pavyzdžiui, virusinis B ir C hepatitas, kasos pažeidimai. Vartojant alkoholį šios ligos progresuoja labai sparčiai.

Padidėja įvairių lokalizacijų vėžio rizika. Alkoholis veikia nuskausminančiai, tad reguliariai vartodamas jį, žmogus mažiau jaučia skausmą. Į medikus dažniausiai tokiais atvejais kreipiamasi jau per vėlai.

Alkoholis veikia nervų sistemą, tai ypač aktualu kai nuolat patiriate stresą. Susidaro įspūdis, kad alkoholis padeda atsipalaiduoti, tačiau organizmas ilgainiui pripranta prie nedidelių alkoholio kiekių. Todėl reikia vis didesnės dozės tam pačiam efektui pasiekti. Didinant dozę tuo pačiu didinamas ir galimas žalingas alkoholio poveikis organizmui, o su juo priklausomybės atsiradimo tikimybė.

Sudėkite savo alkoholio kiekį suvartojamą per savaitę. Jei nežinote – rekomenduoju savaitę ar dvi užsirašyti suvartojamo alkoholio kiekį, alkoholio koncentraciją jame (laipsnius) kasdien bei grįžti prie šios skaičiuoklės įvertinimui daug ar mažai suvartojate alkoholio.

Pagal šią skaičiuoklę, naudojami skaičiai, kiek išgeriate per vieną dieną, įvertinama alkoholio koncentracija ir dauginama iš dienų skaičiaus per savaitę. Pavyzdžiui, kasdien vakare išgeriate 300 ml vyno, kurio stiprumas 11 proc. Atrodo, lyg ir nedaug ir gera atsipalaiduoti vakare. Skaičiuojame, kiek alkoholio susidarys per savaitę – jau 2,1 litro vyno. Suvedus į skaičiuoklę, gauname 18,48 standartinius alkoholio vienetus (SAV).

Kaip suprasti, daug, ar mažai suvartojate alkoholio?

Jei suvartojate daugiau kaip 5 alkoholio vienetus vienu kartu – tai jau rizikingo vartojimo pradžia.

Jei esate moteris ir suvartojate daugiau kaip 14 vienetų per savaitę, atitinkamai vyrui 21 SAV – tai rizikingas vartojimas, pradedantis kelti rūpesčius bei tikimybė priklausomybei padidėja kelis kartus.

Šios rekomendacijos taikytinos tik visiškai sveikiems žmonėms. Jei sergama lėtinėmis kepenų ar kasos ligomis, ar turimas genetinis polinkis vystytis priklausomybėms, net mažiausias alkoholio kiekis yra nesaugus.