Viktorijai paskutinis svorio metimas nebuvo pirmas – laikydamasi dietų ji ne kartą buvo atsikračiusi maždaug 15 kilogramų, kurie vėliau sugrįždavo. Tačiau šis kartas, anot moters, buvo malonus tuo, kad alkio jausmo nebuvo, o svoris tiesiog tirpo. Paprašėme pašnekovę išduoti savo svorio metimo paslaptis – juk ir kitos taip norėtų – lengvai ir greitai.

– Kokia buvo svorio metimo pradžia? Ar prieš tai bandėte laikytis dietų?

– Per paskutinius 6 metus mano svoris buvo labai svyruojantis – plius minus 15 kg – tai priaugdavau, tai jie vėl nukrisdavo. Keletą kartų tai buvo susiję su gimdymais, nes turiu du vaikus. Būdavo ir taip, kad paleidi, liaudiškai tariant, vadžias, ir tas svoris vėl priauga. Ir tų bandymų sulieknėti buvo, bet tai buvo dietos. Jų laikantis man pavykdavo numesti nemažai, 2012 m. numečiau 18 kg, nes turėjau didelį antsvorį. Bet kadangi nuo tų 2012 m. iki 2015 m. aš vėl sugrįžau į tuos priaugtus 20 ir daugiau kilogramų, tai supratau, kad turiu kažką daryti kitaip. Pirmasis žmogus, kuris man davė tokį sukrėtimą ir norą pamąstyti, kad reikia susiimti, tai buvo Vaidos Kurpienės kolegė, maisto gaminimo kursų vadovė Aistė Švetkauskė. Man reikėjo tų pokyčių, supratau, kad galiu atrodyti kitaip. Taigi lankiau sveiko maisto gaminimo kursus. Patiekalai tikrai buvo skanūs, paprasti paruošti, bet esminių pokyčių nesiėmiau. Antras dalykas, man šiek tiek sušlubavo sveikata, labai pakilo kraujospūdis ir aš mieste beveik nualpau. Bet padėjo šalia buvę žmonės ir viskas baigėsi laimingai. Nusprendžiau, kad turiu pabandyti numesti bent 5-7-8 kilogramus ir atėjau į studiją „Sulieknėk sveikai“ į mokymus. Pirmiausia vien dėl svorio, kad nejausčiau tokio sunkumo. Svėriau tiek, kiek eidama gimdyti vaikų, o per nėštumą priaugdavau apie 22 kg. Pakeitus mitybą tie kilogramai kasdien, kiekvieną savaitę tiesiog tirpo, aš įsivažiavau į naują ritmą ir paraleliai lankiau sveiko maisto gaminimo kursus. Ir taip po truputį praėjus 4 mėnesiams pradėjau daugiau sportuoti ir dabar jau esu pasiekusi tą norimą rezultatą – jau yra numesti 24 kg. Šiandien mano rezultatas man patinka, patinka savijauta, tas lengvumas ir manau, kad artėja svorio metimo pabaiga. Tai bandau palaikyti tą formą.

 – Kai pasakojat, kad „tirpo, tirpo, tirpo“, tai atrodo, kad savaime, be jokių pastangų, tiesiog savaime ėmė ir nutirpo viskas. Lengvai ir neskausmingai. O kaip buvo iš tikrųjų? Juk norėjosi grįžti prie senų įpročių, bet juk buvo apribojimai?

– Taip, manęs irgi klausinėdavo visi, ką tu darai, kaip tu darai? Galbūt tas sunkumas yra tas, kad tu iš esmės keiti mitybą. Pagrindinis dalykas, kurio teko beveik visiškai atsisakyti, tai alkoholis, ir vakarėliuose visiems iškildavo labai daug klausimų. Laikantis dietos tu paprastai gauni kažkokį nedidelį galimų produktų krepšelį ir dažnai jauti alkį. Tada alkanas nueini miegoti, būna silpna ir atrodo, kad kažko trūksta. O čia buvo atvirkščiai – toks principas, kad tu visada esi sotus, tik valgai kitokį maistą, išliko ir mėsa, ir pieno produktai, bet ėmiau valgyti daug šviežių daržovių. Angliavandenius ir vaisius valgai pirmoje dienos pusėje. Kreipi dėmesį ir į tai, kaip valgai.

Taigi reikėjo skirti laiko ir pagalvoti, paplanuoti mitybą. Jeigu išvyksti visai dienai ir žinai, kad nebus kur pavalgyti, tuomet žinoma reikia susidėti indelius, gal ir atrodo tai juokingai. Žinoma, kasdien to nereikia daryti. Tiesiog ieškai geriausio galimo varianto. Reikia nusiteikti, kad reikia maistui skirti laiko.

Reikia planuoti iš vakaro arba net kelias dienas. Taip pat svarbu nekreipimas dėmesio į visų aplinkinių kalbas, klausimus ir komentarus: „Gal tu čia susirgsi, gal tau čia kažko mažai“. Bet iš tiesų, kadangi alkio nėra, savijauta gerėja, atsiranda lengvumas, kai dabar peržvelgiu tą pusmetį, atrodo, kad ir buvo paprasta.

– Ar jūs manote, kad alkoholis didelę įtaką daro metant svorį?

– Jeigu išgeri vieną kitą taurę vakare, tai jis paskui kokioms 3-4 dienoms išbalansuoja visą organizmą. Esu bandžiusi ir tokių variantų, kai visą savaitę darai viską tvarkingai, paskui savaitgalį truputį atsipalaiduoji ir vėl sugrįžti į tą patį. Ir vėl visą savaitę sportuoji, teisingai maitiniesi ir supranti, kad esi tokiame uždarame rate. Jeigu jau pasieki savo tikslą ir tave tai tenkina, tai viskas gerai. Bet jeigu nori judėti į priekį ir numesti daugiau svorio, tai tikrai ir Vaida Kurpienė sakė, o ir tenka girdėti ir iš sporto trenerių, ir iš kitų žmonių, kas užsiima sportu ir sveika mityba, kad alkoholis išbalansuoja visą organizmą ir svorio metimui turi didelę įtaką. – O kaip su kava ir arbata? Juk kofeinas taip pat išbalansuoja organizmą. – Aš stengiuosi sau leisti vieną kavos puodelį per dieną, bet jį išgerti taip pat iki pietų. Antras kavos puodelis yra daugiau išimtis, kai labai trūksta miego, esu labai pavargusi. Kavą pagal šią programą gerti leidžiama.

– Kaip dažnai sportuojate, koks tas sportas?

– Sportuoti pradėjau ne iš karto. Aš ir anksčiau žaisdavau tenisą, tai jis ir liko 2 kartus per savaitę. Jeigu esu šiltam krašte ir yra galimybė pabėgioti, pabėgioju, ko anksčiau niekada nedarydavau. O dabar dar papildomai mažiausiai 2 kartus per savaitę einu į sporto salę su treneriu ir jeigu turiu galimybę, dar pora kartų minu treniruoklį, kad tai būtų kardio treniruotė. Tai stengiuosi, kad per savaitę būtų bent 5-6 kartai. Bet tai aš darau paskutinį mėnesį. Iš pradžių buvo tik 2 kartus tenisas ir nebuvo didelio krūvio, tik savo malonumui užsiėmimai su treneriu. Dabar, jeigu turiu galimybę, lankau salėje kalanetiką arba kardio treniruotę.

– Kokius produktus teko visiškai išbraukti iš raciono?

– Draudžiamų produktų nėra, bet kiek įmanoma riboti ir geriausia vengti baltų miltų, cukraus ir baltų ryžių. Cukraus aš ir anksčiau neturėjau didelio poreikio ir jau buvau susimažinusi. Angliavandenių ir miltinių patiekalų stengiuosi vartoti kuo mažiau arba juos naudoju pirmoje dienos pusėje. Bet skaniausias ir sveikiausias šiuo metu mano desertas yra plytelė ar dvi gero juodo šokolado, kuriame yra 80-90 proc. kakavos. Tai su cukrumi bėdų kaip ir nebuvo. Kaip minėjau, miltų gaminius ir angliavandenius ribojau. Leidžiu sau suvalgyti bemielės pilno grūdo duonos. O baltų ryžių poreikio didelio nebuvo. Dabar yra kitų kruopų – tai grikiai, avižos, soros, bolivinės balandos.

– Mėsos produktus valgote ar ribojate?

– Mėsos poreikis labai mažėja. Bet jeigu yra noras, vartoju, tik nedidelį kiekį ir stengiuosi, kad būtų mažiau riebalų ir tai būtų liesa mėsa – kalakutiena ar pan.

O kaip su sviestu, sūriu?

– Tokių dalykų šiek tiek galima, bet jais nepiktnaudžiaujama. Gaminuosi pagal Aistės Švetkauskės receptą naminę rikotą iš kefyro, tai kaip varškė, tik daug mažesnio riebumo. Tai tokiais riebiais sūriais per daug savęs nelepinu.

– Kokį aliejų ir, kiek naudojate?

Kepimui naudoju lydytą (ghi) sviestą ir ypač tyrą alyvuogių aliejų, žinoma, labai saikingai. Kepu su kiek įmanoma mažiau riebalų ir geriau jau įpilant vandens. O salotoms mus mokė skaičiuoti ir žiūrėti, kiek mes jo pilam. Ne taip, kad pasidarėm salotas ir užpylėm aliejaus, bet pažiūrėti, kiek jo pilam – pusę šaukšto ar šaukštą, o gal jo iš viso nereikia, jeigu dedame avokadą, nes tai yra gerieji riebalai. Taigi visus riebalus tenka skaičiuoti ir žiūrėti. Jeigu šiandien kažką kepiau ir dėjau gabaliuką sviesto, tai gal tada į salotas reikia mažiau. Reikia bandyti žiūrėti visos dienos racioną, kad neviršyti tų riebalų, nes iš tiesų jų daug mums nereikia. Kaip ir mitybos specialistė Vaida Kurpienė minėjo, jeigu į salotas įsipili gerus 4-5 šaukštus aliejaus , tai yra normali pietų porcija pagal kalorijas, tai reiškia, kad mes jau vien iš to „pavalgom“. O jei dar kas prisideda, tai ir turim arba kažko atsisakyti, arba daugiau pasportuoti. Tada pradedi labai galvoti, ar tikrai tu nori tai suvalgyti, ar būtų geriau kažką kitą vietoj to. Nes kitos išeities nėra – arba mažiau valgyti, arba daugiau sportuoti. Atsiranda mąstymas, tikrai to nebuvo anksčiau.

– Kiek geriate vandens – ar labai daug, po 3 litrus per dieną?

– Iš pradžių, pirmuosius mėnesius gėriau daug, nes mano svoris buvo nemažas, tai aš stengdavausi išgerti apie 3 litrus. Dabar bandau išlaikyti apie 2 litrus. Jeigu yra sportas, treniruotė, tada daugiau skysčių suvartoju. Tiesiog atsirado įprotis – atsikėlei ryte, išgėrei, prieš kiekvieną maistą išgėrei. Jau nebėra taip, kaip anksčiau, kai turėdavau skaičiuoti, kiek išgeri. Bet per tą pusmetį iš tikrųjų buvo visokių dienų ir tikrai ne visada pavyksta viską padaryti. Ir tomis dienomis, kai tu suvartoji mažiau skysčių, suvalgai mažiau daržovių, kai nepavalgai tuos 5 kartus, kaip buvo nustatyta, kai tarpas tarp valgymų 2,5 – 3val., išsimuši iš to balanso.

Kitas labai svarbus dalykas, darantis įtaką valgymui, tai yra miegas. Jeigu nepavyksta nueiti miegoti tarp 10 ir 11 val. ir reikia anksti keltis, tai žinok, kad kita diena bus labai sunki, nes norėsis saldumynų ir kavos, ir tavo balansas jau nebus toks, kaip būtų, jei tu būtum išsimiegojęs ir pradėjęs žvaliai dieną. Dabar mano yra didesnis krūvis ir užimtumas, kadangi prie kasdieninio gyvenimo dar užsiimu ir gerais darbais vaikų namams, turiu daug labdaringos veiklos, darau seminarus, kurių metu surinktas lėšas skirsime vaikų namams, tai miego trūkumas yra ir sunkiau visą tą balansą išlaikyti. O kai išsimiegu, tai tikrai nėra sunku visa tai daryti. Bet tai turi įtakos, ir jeigu tu nori pradėti lankyti kursus, pradėti užsiimti mityba, turi skirti tam šiek tiek laiko. Tai jau nebegali būti chaosas, tu turi pasiplanuoti, kad būtų poilsis, miegas. Jeigu esi darboholikas, miegantis po 4-5 valandas ir niekur nespėjantis, tai tą bus labai sunku padaryti. Kažkurį laiką tą savo tempą reiktų truputį sulėtinti. Bent mano tokia praktika ir patirtis.

– Per kiek laiko pavyko šį projektą įgyvendinti?

– Per pusę metų numečiau 24 kg. Pirmieji trys mėnesiai buvo pas Vaidą Kurpienę, kur numečiau 15 kg. O per kitus tris mėnesius nukrito ir likę 9. Bet tie pirmieji tirpo daug lengviau. Paskutiniai 7-8 reikalavo įdėti daugiau pastangų ir darbo.

Vaidos Kurpienės komentaras

Viktorija atėjo į kursus jau ne kartą metusi svorį ir į programą žiūrėjo atsargiai. Aš pati esu numetusi 24 kilogramus ir jau daug metų dirbu šioje srityje. Taigi turiu didelę patirtį, smagu, kad Viktorija pasitikėjo mano žodžiu ir lankydama programą ėmėsi laikytis taisyklių nuo pat pradžių ir rezultatas pasirodė labai greitai. Programos taisyklės paprastos: skirti laiko maistui ir gerai jį sukramtyti, gerti vandens, valgyti natūralų maistą bei daug šviežių daržovių bei pakankamai miegoti. Susitikdavome kas savaitę visus tris mėnesius. Akcentavau programos dalyviams, kad daugiausia dėmesio reikia skirti naujiems įgūdžiams įgyti, rasti sau skanių naujų patiekalų, o ne į kilogramus tiek žiūrėti. Tuomet išmokstame gyventi kitaip ir rezultatas būna ilgalaikis. Puikus pavyzdys prieš metus svorį metusi Aušra Štukytė, apie kurią taip pat neseniai rašėte.

Su Viktorija buvo lengva dirbti, nes ji jau buvo subrendusi pokyčiams, turėjo aiškią motyvaciją ir ne tik klausėsi rekomendacijų, bet jų ir laikėsi. Kai yra vidinis sprendimas pasikeisti žmonės ieško išeičių, kaip laikytis tam tikrų taisyklių sudėtingose situacijose ir jas tikrai randa. Niekas iš mūsų negyvename idealiame pasaulyje. Todėl siekiu žmones išmokyti laviruoti įvairiose gyvenimiškose aplinkybėse ir prisitaikyti. Svarbiausia pasirinkti geriausią galimą variantą. Tik reikia tuos variantus išmokti pamatyti. Taip pat svarbu suprasti, kad pradžioje būtina išeiti iš komforto zonos ir naujoje vietoje „įsipatoginti“ – tik tada įvyksta stebuklai, kurie trunka ilgai.

Šaltinis:

5 2 votes
Patiko? Įvertinkite!