Atopinio dermatito eigos sunkumo laipsnio (angl. SCORing Atopic Dermatitis arba SCORAD) skaičiuoklė

SCORAD (SCORing Atopic Dermatitis) – yra klinikinė priemonė, skirta objektyviai įvertinti atopinio dermatito sunkumą. Asmens SCORAD rodiklis skaičiuojamas pagal formulę: A / 5 + 7B / 2 + C, kur A – egzemos paveiktas kūno plotas, %, B – egzemos intensyvumo rodiklis balais, skalėje nuo 0 iki 3 balų (daugiausia 18), C – subjektyvaus vertinimo rodiklis balais, skalėje nuo 0 iki 10 balų (daugiausia 20). Kuo didesnis SCORAD rodiklis, tuo yra sunkesnė atopinio dermatito forma (Boguniewicz, 2018; Oakley, 2009).

Siekiant išsiaiškinti maitinimosi įtaką sergančiųjų atopinio dermatito būklei, reikalingi ir objektyvūs, ir subjektyvūs rodikliai. Rezultatų intervalas yra nuo 0 iki 103. Kuo aukštesnis balas, tuo sunkesnė atopinio būklė.

AD būklės sunkumas pagal SCORAD vertinimo skalę (Boguniewicz, 2018).

Kaip veikia atopinio dermatito eigos sunkumo laipsnio (SCORAD) skaičiuoklė?

Ši sveikatos priemonė įvertina egzemos mastą ir sunkumą sergant atopiniu dermatitu. SCORAD rekomenduojama atlikti prieš ir po gydymo, kad būtų galima nustatyti jo veiksmingumą. Atsižvelgiant į ligos pobūdį, svarbu tai, kad simptomiškai gydant chroniškai besivystančią dermatozę, yra būtina rasti būdą objektyviai įvertinti odos pažeidimų sunkumą.

SCORAD skaičiuoklę sudaro trys dalys, kurios vėliau integruojamos į formulę.

Iš pradžių balas buvo pasiūlytas Jean-François Stalderio ir Alain Taïeb iniciatyva Europos atopinio dermatito darbo grupėje, siekiant standartizuoti atopiniu dermatitu sergančių pacientų klinikinį vertinimą.

Šiuo metu jis dažnai yra naudojamas poliklinikose vertinant atopinį dermatitą. Remiantis skaičiavimais, odos pažeidimai ir subjektyvūs simptomai sudaro apie 20% viso balo, o intensyvumo rodikliai – likusius 60%.

Modelis sulaukia ir kritikos, viena tokių nuomonių teigia, jog modelis nebuvo pakankamai patikrintas klinikinių tyrimų metu.

AD būklės sunkumas pagal SCORAD vertinimo skalę (Boguniewicz, 2018).

Būklė SCORAD rodiklio reikšmė Rekomenduojama
Lengva būklė <25 Šiai būklei rekomenduojamas sezoninis mitybos planas, galintis padėti jaustis geriau ir mažinti uždegimus bei odą aprūpinti reikiamais elementais.
Vidutinio sunkumo 25 – 50 Vidutinio sunkumo būklei siūlomas moksliniu tyrimu pagristas mitybos planas >>>
Sunki būklė >50 Sunkiai būklei siūlomas moksliniu tyrimu pagristas planas >>>

Apskaičiuoti SCORAD rodiklį naudojama SCORing Atopic Dermatitis (SCORAD) Calculator (0.9.0) (http://scorad.corti.li, 2019).

Odos pažeidimų intensyvumo vertinimo skalė SCORAD Vaida Kurpienė

Aktualu:

Mitybos planas sergantiems dermatitu
Sezoninis sveikos mitybos planas
Liekna visam gyvenimui
Lieknesnė per 100 dienų