“Laba diena, prašau patarimo. Kaip sumažinti apetitą vakare? Grįžusi iš darbo atrodo suvalgyčiau viską. Svarbiausia, ką  bevalgyčiau, būtinai turiu suvalgyti bulkos su obuoliene ar su uogiene. Kaip atsikratyti to įpročio, nes užaugo svoris ir jaučiuosi blogai. Man 54 metai. Vika”

Pataria sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė

Tinkamas mitybos režimas

Dauguma dirbančių moterų jaučiasi lygiai taip pat, kaip ir jūs, nes bėga, skuba, dėmesį atima darbas, buities darbai ir kiti įvairūs reikalai. Bėgime pamirštame pavalgyti. Kartais per tą skubėjimą mums gali atrodyti, kad mes valgyti net nenorime. Pradėti reikia nuo teisingų pusryčių. Pasigaminti košę užtrunka daug trumpiau, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Jeigu iš vakaro užmerksime kruopas, o ryte tik jas užvirsime, išjungsime ir eisime ruoštis dienai. Po 10-30 minučių, priklausomai nuo kruopų dydžio košė bus paruošta.

Sočių košių receptai >>

Kai kas pradeda darbą labai anksti, tokiu atveju galima užvirus kruopas susipilti į mažą termosą, telpantį į rankinę dailų termosą. Kol nuvažiuosite į darbą, košė spės išbrinkti ir tikrai galėsite skirti 10 minučių pavalgymui.

Kitas labai svarbus dalykas – tai priešpiečių bei pavakarių užkandis. Priešpiečiams gali būti vaisius, o pavakariams – stiklinė kefyro su kardamonu ir cinamonu arba žalumynais, nedidelis kiekis varškės, 20-30 g riešutų ar sėklų.

Pietums būtina šviežių daržovių porcija – prie jos tinka praktiškai bet kas: žuvis, mėsa, bulvės, pupelės, pilno grūdo makaronai, troškiniai  – pasirinkimas tikrai įvairus. Alkio jausmas vakare yra signalizuoja, kad per mažai miegate arba jūsų mityba yra nesubalansuota. Dauguma žmonių ryte nevalgo ir išgeria puodelį kavos (dažnai balintos ir su cukrumi). Toks elgesys suskatina apetitą, miltinių bei saldumynų poreikį, alina nervinę sistemą. Prie to prisideda ir cukrus. Suklaidina tai, kad  didesnis apetitas atsiranda ne iš karto, o vėliau dienos eigoje.

Kaip sumažinti apetitą vakare?

Jeigu svoriu nepatenkinti žmogus surašytų viską, ką suvalgo per dieną iki vakarienės, dažnai kalorijų norma atrodytų pakankama visai parai, tačiau sotumo jausmo – nėra. Tai atsitinka, nes  užkandžiams renkamės tokius produktus, kurie turi daug kalorijų, mažai maistinės vertės, produktai greitai pasisavinami, t.y. po jų greitai išalkstame. Kalbu apie tokius produktus, kaip sausainiai, saldainiai, spurgos, bandelės. Ypatingai klaidina saldžios varškės ir jogurtai. Pavyzdžiui, pastarajame 300 ml gali būti net 10 šaukštelių cukrų, nors neatrodo taip saldu, kadangi ne visi paprasti angliavandeniai yra saldūs. Tokių užkandžių pasirinkimas labai paskatina apetitą vakare.

Dieną galime to alkio ir nejausti, nes mūsų protas yra užsiėmęs įvairiais dalykais, tačiau kai vakare grįžtame namo, ritmas nurimsta, sustojame, tuomet jau pradedame jausti alkį už visą dieną. Natūralu, kad prisivalgome daug, skrandis prikimštas, nespėjame to maisto suvirškinti iki miego.  Tokiu atveju, net ilsintis 8 valandas, miegas būna nekokybiškas ir pabundame pavargę. Atsikėlę mes vėl nepusryčiaujame, norime saldžios kavos, vėl pradeda suktis tas pats ratas. Taigi, dienos metu reikėtų valgyti daugiau pilnaverčio maisto, vakare suvalgyti nedidelę vakarienę ir bus visiškai ramu.

Minite batoną su uogiene – tai paprastas, t.y. greitai pasisavinamas angliavandenis, sukeliantis alkį. Tokių produktų norisi, kai esate pavargę, trūksta miego, naudingų medžiagų ar tiesiog kalorijų.   Kiti žmonės renkasi įprastai išvirtas bulves, duoną, makaronus, saldainius, saldžius pieno produktus ar kitą greitai pasisavinamą maistą. Kokį konkrečiau maistą pasirinks tikriausiai susiję su maloniais emociniais išgyvenimais, įpročiais ir atsiminimais. Bet rezultatas bus toks pat.

Linkiu Jums pailsėti ir rasti laiko sau
Vaida Kurpienė

3.8 63 votes
Patiko? Įvertinkite!