Turintys antsvorio dažniausiai stebisi, kokia čia problema, kad esi lieknas. Tačiau sveikatai kenkia ir per didelis svoris, ir per mažas. Moterims per mažas svoris būna susijęs su moteriškų hormonų apykaitos sutrikimais, gali net lemti nevaisingumą. Kartais svorio priaugti būtina ir dėl sveikatos, o kartais reikia stabdyti jo kritimą, pavyzdžiui, chemoterapijos metu, kai dingsta apetitas.

Ar visiems „per liekniems“ verta priaugti svorio?

Jei norima svorio priaugti tik todėl, kad kiti įkyriai nustotų siūlyti pavalgyti, verta įsivertinti savo kūno konstitucijos niuansus. Svarbiausias klausimas, kokiu tikslu jūs norite priaugti svorio? Primenu, kad mityba padės tik riebalinio audinio priaugti. Jei norisi raumenų – būtinos bent 3 jėgos treniruotės per savaitę ilgą laiką.

Svarbi ir jūsų lytis. Jei esate vyras arba esate moteris su pieštuko tipo figūra ir svoris nepakankamas bei gydytojai rekomenduoja priaugti – gerai, bet jei tiesiog norisi stambiau atrodyti – pasirinkimai 2: sportuoti ir maitintis kitaip arba… išlaikyti tą patį svorį. Be sporto, tokiais atvejais, svoris augs tik ant pilvo ir vidaus organų, kitaip tariant, sutrikdys medžiagų apykaitą.

Taigi, kas svarbu, norint priaugti svorio?

Kiek kartų per dieną valgyti?

Liekni žmonės sotumą pajunta anksčiau, nei sergantys nutukimu. Nerekomenduoju valgyti per prievartą. Geriau valgyti dažniau. Tad, jei norite priaugti svorio, maistas turėtų būti jūsų prioritetas, turėtumėte valgyti 5-7 kartus per dieną.

Dažnai liekni žmonės neranda laiko ar jiems patinkančio maisto, tad nusprendžia praleisti valgymą ir tokiu būdu per dieną suvartoja per mažai kalorijų. Tačiau, jei jūsų tikslas – priaugti, teks valgyti pagal aiškų grafiką ir ieškoti jums tinkamų būdų, kaip tai padaryti. Ar patogu? Ne. Bet tai duos norimą rezultatą.

Svarbu valgyti laiku

Vienas svarbiausiu dalykų, norint priaugti svorio – laiku pavalgyti. Kitaip tariant, reikia susiplanuoti valgymus, susirašyti aiškų grafiką ir valgyti pagal jį. Kaip juokauju, valgyti – kaip į darbą – privalu. 

Taip darydami jūs apgausite savo sotumo ir alkio hormonus, neišbalansuosite jų. Taip pat maistas bus lengviau suvirškintas, išvengsite apsunkimo ir mieguistumo po maisto.

Mažesnio tūrio kaloringesnis maistas

Kai norintiems sulieknėti rekomenduojame vengti trintų kokteilių ir riebių bei kupinų angliavandenių patiekalų, tai norintiems priaugti svorio – patarimas atvirkščias. Puikiai tinka bulvių košė su daug sviesto, trinti vaisių kokteiliai su kakava, turintys apie 500  kcal, trintos sriubos su grietinėle ir pan.

Racione – daugiau riebalų ir angliavandenių turintis maistas

Lieknėjantiems rekomenduoju valgyti liesus baltymus su daržovėmis, o norintiems priaugti svorio reikėtų būtinai rinktis baltymus su riebalais ir dar šalia patiekti bulvių, grūdų ar duonos. Taip suvalgysite daugiau.

Jei lieknėjantys deda šaukštelį riebalų į grūdų patiekalą, jums gali būti keli šaukštai. Valgydami varškę, dar įkrėskite grietinės, o dar geriau – rinkitės riebesnį varškės sūrį ir valgykite su duona.

Mėsą rinkitės ne liesą, pavyzdžiui, ne jautienos išpjovą, o antrekotą, ne vištienos krūtinėlę, o sparnelius ar blauzdeles su oda, etc.

Baltymai būtini norint priaugti svorio

baltyminis-kokteilis

Dažnai liekni žmonės nesuvalgo pakankamo kiekio baltymų, o jie yra labai svarbūs. Į sriubas galima įmušti išplaktą kiaušinį, įdėti smulkintos mėsos ar žuvies, avinžirnių, pupelių ar lęšių.

Gamindami trintus kokteilius, pasirinktinai įdėkite avokado, riešutų ar sėklų, galima įdėti ir varškės arba minkšto tofu, kuris beveik neturi skonio. Galima gerti atskirai ar sumaišyti su vaisiais šiuos vertingus baltyminius kokteilius >>>

[Jei kyla klausimų, rašykite papildai@sulieknek.lt ]

Pakankama porcija

Įdomu, kad liekni žmonės pajunta sotumą daug greičiau, negu turintys antsvorio. Nereikėtų daryti klaidos ir kišti į save maisto per prievartą, nes ilgainiui galite susilaukti priešingų pasekmių, kurias irgi reikės taisyti. Tad geriau valgyti 5-7 kartus.

Kartais nutinka ir taip, kad vieno valgymo metu lieknas žmogus suvalgo didelę porciją ir mano, kad valgo labai daug, tačiau svoris vis tiek neauga. Taip nutinka, nes dideles maisto porcijas valgo retai, bet jas gerai atsimena, praleidžia valgymus. Be to, labai skiriasi žmonių suvokimas, kas yra daug ir kas mažai. Tad remkimės ne nuomone, o skaičiais. Ir ne vieno valgymo, o savaitės.

Tais atvejais, kai norima priaugti svorio, užkandžių kaloringumas gali būti toks pats, kaip pietų ar vakarienės.

O jei nepavyksta?

Iš praktikos galiu pasakyti, kad tokiais atvejais mitybos planai nėra efektyvūs, o svorio priaugimo konsultacijos – pačios efektyviausios. Per mano daugiametę praktiką dažniausiai užtenka vos vieno susitikimo (nuotoliniu būdu), kad per pirmą mėnesį klientas priaugtų svorio. Konsultacijos metu kartu susidėliojame mitybos režimą, kuris bus priderintas prie jūsų poreikių, pomėgių ir sveikatos būklės. Po konsultacijos aiškiai žinosite, ką, kiek ir kada valgyti, kokius patiekalus gaminti, kad pasiektumėte savo tikslą. Papildų naudojimas galimas, bet nebūtinas, tai priklausys nuo jūsų pageidavimų. Registruokitės asmeninei konsultacijai: registracija@sulieknek.lt arba tel. nr.: +37064064774

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!