Dažniausiai kiekvienas mūsų turi savo mitybos ritmą: vieni nesupranta, kaip galima valgyti net penkis kartus per dieną, o kitiems trys kartai atrodo gerokai per mažai, ypač, jeigu mėgstama užkandžiauti.
Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė atsako į portalo Ji24.lt pateiktus klausimus apie mitybą, kurie daugeliui mūsų sukelia abejonių: ar tikrai tinkamai maitinamės? Ar neprisivalgome per daug? Ar normalu jausti alkį?
– Mūsų skaitytojai klausia – kiek kartų valgyti per dieną yra normalu?
– Iki šiol Vakaruose buvo teigiama, kad reikėtų valgyti 4–5 kartus per dieną mažesnėmis porcijomis. Dabar pasirodo pranešimų, teorijų ir apie tai, kad vis dėlto geriau valgyti 3 kartus per dieną. Mano nuomone, galima valgyti ir 3, ir 5 kartus per dieną, tačiau viskas priklauso nuo situacijos. Pavyzdžiui, Prancūzijoje valgoma triskart per dieną, tačiau prancūzai nepersivalgo, mėgaujasi maistu, jokiu būdu neužkandžiauja tarp valgymų, lėtai ir gerai sukramto valgį… O juk dažnas lietuvis pietums skiria ir mažai laiko, ir greitai nekramtęs sukemša, ir renkasi didžiules porcijas, vėliau dar išgeria kavos su pienu, suvalgo deserto…
O prancūzai nesupranta, kaip galima užkandžiauti – jiems tai neįprasta, o ir būti alkaniems yra visai normalu. Tuo tarpu pas mus vos tik pajuntamas alkis yra malšinamas, tiesa, to negalime pritaikyti visiems. Tačiau yra žmonių, kurie alkį malšina saldžia arbata, kava ir šių gėrimų nelaiko maistu. O juk ar valgysite gryną cukrų, ar jį išmaišysite arbatoje, nėra jokio skirtumo.
Taigi, jeigu žmogus sugalvos pereiti prie trijų kartų mitybos per dieną, pirmiausia turėtų pagalvoti apie savo savijautą. Ir suvokti vieną svarbų dalyką – valgymas yra viskas, ką mes dedame į burną. Ir jeigu valgiaraštis skirtas pusryčiams, pietums ir vakarienei, vadinasi, vietos jame nėra jokiems užkandžiams. Tai reiškia, kad laukdami kito valgymo etapo, jūs galite išgerti vandens ar nesaldintos arbatos, tačiau tik tiek.
Didžiausia bėda, kuri gali ištikti taip besimaitinant – vakarinis persivalgymas. Dienos metu mes dirbame, esame įsisukę į reikalus ir dažnai net nejaučiame, kad norime valgyti. Tačiau grįžę namo atsipalaiduojame ir persivalgome sunkiai virškinamo maisto, todėl prastai miegame, ryte atsibundame jau pavargę… Mano nuomone, trijų kartų mityba per dieną yra galima, jeigu žmogui priimtinas alkio jausmas.
Skaitykite: Kaip sumažinti apetitą vakare? >>
– O ar jausti alkio jausmą – normalu?
Jeigu valgiaraštis skirtas pusryčiams, pietums ir vakarienei, vadinasi, vietos jame nėra jokiems užkandžiams. Tai reiškia, kad laukdami kito valgymo etapo, jūs galite išgerti vandens ar nesaldintos arbatos, tačiau tik tiek.
– Viskas priklauso nuo to, kokia žmogaus sveikatos būklė. Be to, reikia žiūrėti, ką mes valgome. Jeigu asmuo valgo dažniau, jis gali mėgautis grynesniais produktais, jų nemaišyti su kitais, todėl taip neapkraunama virškinimo sistema. Organizmas viską suvirškina, tačiau klausimas – kiek tai užtruks, kaip mes jausimės pavalgę ir po kelių valandų. Taigi, dažnesnis valgymas mums gali suteikti galimybę jaustis geriau.
Kitas dalykas – išsiskiriantis insulino kiekis, kuris priklauso ne tik nuo to, kaip dažnai valgome, bet ir ką valgome. Ir jeigu mūsų valgiaraštyje pirmuoju numeriu puikuojasi paprastieji angliavandeniai, t. y. saldumynai, šlifuotų grūdų produktai, dribsniai ir pan., tai, žinoma, gliukozės bei insulino kiekis kraujyje stipriai šokinės. Ir visa kas kita, kai, valgydami penkiskart per dieną, rinksimės mažiau apdorotus produktus, sudėtinius angliavandenius (grūdinius produktus, daržoves ir pan.) bei baltymus.
Be to, šiame klausime įžvelgčiau labiau kultūrinius dalykus ir manau, kad mūsų regione valgyti tris kartus per dieną be persivalgymo vakare yra paprasta techniškai, bet gana sudėtinga emociškai. Turėtumėte patys savęs paklausti: ar man priimtina jaustis alkanam?
Šaltinis: www.15min.lt