Kas dieną – plius 10 g, per mėnesį – jau 300 g, per pusmetį – beveik du kilogramai, o per metus – beveik visi keturi… Štai tokiais tempais, ypač valgydami nesveiką maistą, o svarbiausia – jį kimšdami nesaikingai, nepaliaujamai storėjame. Subjursta nuotaika, pablogėja savijauta, tenka užmiršti kelią į madingas parduotuves.

Jeigu žmogus maitinasi saikingai, nesvarbu koks storas bebūtų, jis vėl gali tapti lieknas”, – šį sekmadienį Lietuvos televizijos laidoje „Stilius“ žiūrovus ramins vilnietė sveikos gyvensenos mokytoja, Vaida Kurpienė, pati visai neseniai turėjusi antsvorio problemų. Jų atsikratė pradėjusi gyventi pagal savo pačios sukurtą programą „Sulieknėk sveikai”, kurios pagrindiniai postulatai labai paprasti ir lengvai įgyvendinami: gerti daug vandens, valgyti daug kruopų ir daržovių, gerai sukramtyti maistą ir per dieną valgyti ne mažiau nei penkis kartus.

Penkis – labai daug. O rečiau negalima?

Ne, negalima – kad nepajustumėte alkio. Esminis dalykas, metant svorį, – nejausti alkio, atsikratyti alkio pojūčio valgant dažnai, po truputį. Badauti negalima nepakenkiant sau. Tai reikia daryti su gydytojų priežiūra. Normaliai, sveikai maitinantis galima numesti bet kokį svorį.

Taigi pats laikas atskleisti šią stebuklingą lieknėjimo programą. Kokie jos pagrindiniai postulatai, kas ją sukūrė?

Tai – ne mano, o liaudies išmintis, kurios pagrindą sudaro pagrindiniai sveikos mitybos principai, priimtini visame Vakarų pasaulyje. Tikrai gali numesti svorio nevalgydamas vakarais arba sumažindamas maisto porcijas ir badaudamas, nevalgydamas, rydamas seiles, kankindamasis. Tačiau jei kankiniesi, anksčiau ar vėliau šitą įprotį mesi. Jeigu mesi, tai griši į tą pačią poziciją, nuo kurios pradėjai, pridėjęs dešimt procentų prie to, ką turėjai.

Svarbiausia išsiugdyti tokius mitybos principus, kurių vėliau laikytumeis visą gyvenimą. Tiktai šitaip, kartą sulieknėjus, galima išlikti lieknam. Kitas dalykas, į kurį antsvorio atsikratyti norintys žmonės nekreipia dėmesio – tai miegas. Labai svarbu išsimiegoti, nes miego trūkumą kompensuojame valgydami. Žmogus – kaip baterija, kurią reikia kuo nors pakrauti, kad ji galėtų veikti visą dieną. Jeigu nepasikrauni miegodamas, tuomet norisi saldumynų, greito maisto, miltinių patiekalų: blynelių, makaronų, bandelių. Todėl labai svarbu gerai išsimiegoti ir valgyti reguliariai. Paprastai reikia valgyti kas tris valandas. Beje, jei valgyti, tai valgyti, o ne valgant skaityti laikraštį, žiūrėti televizorių.

Visas tas sveikos mitybos taisykles, atrodo, seniai girdėjome, žinome, bet…

Tas taisykles galėtume išrašyti didžiuliuose plakatuose ir kiekviename mieste iškabinėti, bet nuo to niekas nepasikeis. Viskas keičiasi tada, kai žmogus įsisamonina, kodėl jis, norėdamas būti sveikas ir lieknas, pavyzdžiui, turi gerti daug vandens. Jeigu nežino – išgersiu neišgersiu, kas nuo to pasikeis, man atrodo, kad nieko – tai ir nepasikeis. Pradėję lankyti mano kursus po tam tikro laiko išsiugdo naujus įgūdžius, jiems paaiškėja, kad tos taisyklės iš tiesų pasitvirtina, veikia.

Sveikos mitybos kursai Vilniuje >>

Taigi kokios tos pagrindinės, Jūsų pačios į sistemą sudėliotos sveiko lieknėjimo taisyklės?

Pirmoji – vartoti pakankamai daug skysčių. Dažniausiai sakoma, kad per dieną reikia išgerti 8 stiklines vandens. Bet labai skirtingi esame – ar aš gersiu, ar vyrukas, kuris sveria 120 kg. Jo kūno ląstelių yra dvigubai daugiau nei mano, o juk vandens reikia kiekvienai kūno ląstelei. Reiškia tam vyrukui reikia dvigubai daugiau vandens nei man. Kartoju: svarbiausia vartoti daug skysčių, gerai sukramtyti maistą, valgyti daug daržovių ir valgyti penkis kartus per dieną, ir rezultatus greit pajusite.

Taigi žurnalus su alinančiomis dietomis – Holivudo, Laimos Vaikulės, kopūstų – mesti į šiukšlyną, pamiršti?

Paprastai dietų laikomasi 5-7 dienas, paskui jos pamirštamos, ir svoris grįžta. Prieš pradedant laikytis dietos reikia pagalvoti, ar galėsite jos laikytis visą gyvenimą. Jeigu ne – tai ji nėra sveika, jums nėra reikalinga, ir tai atneš tik trumpalaikį rezultatą.

Spėju, kad Jūs pati per dieną suvalgote tik vieną grūdą, pagardintą vienu ekologišku salotos lapu…

Tikrai ne… (Juokiasi.) Bent jau per pietus aš valgau tikrai daug. Ir kai darbo dieną einu su vyrais bendradarbiais pietauti, sulaukiu pastabų: „Tu, Vaida, labai mėgsti pavalgyti…” (Juokiasi.) Mūsų bėda ta, kad mes dažniausiai valgome pietus per pietus, o vakare – dar vienus pietus, kartais net su desertu.

Bet – vienas bet… Atrodo, kad jūs raginate ne tik sveikai maitintis, bet ir sportuoti…

Didžiulei visų nuostabai per pirmą paskaitą pasakau: „Per artimiausius du mėnesius negalima sportuoti!“ Dėl to, kad mitybos keitimas yra pakankamai didelis mūsų gyvenimo pokytis. Kai pajunti, kiek tu gali valgyti, kiek norisi valgyti ir ką norisi valgyti, tik tada galima imtis sporto, nes sportuojant atsiranda dalykų, į kuriuos reikia papildomai atsižvelgti – papildomai naudoti baltymų ir pan.

Ką kategoriškai išbraukti iš raciono ir ką būtiniausiai įtraukti – kad jau nuo rytdienos imtume maitintis kitaip?

Svarbiausia – įtraukti vandenį. Nes sultys, arbata, kava yra maistas. Negeriant vandens sunku sulieknėti. Atsisakyti baltų ryžių ir aukščiausios rušies kvietinių miltų. Vietoj jų vartoti pilno grūdo kvietinius miltus.

Kruopas reikėtų rinktis tik natūralias, ne dribsnius, cukraus vartoti kiek įmanoma mažiau. Cukrų kavoje ar arbatoje galima pakeisti agavų sirupu, taip pat turinčiu gliukozės. Valgyti juodą šokoladą, kuriame yra 70-80 proc. kakavos. Galima pasmaguriauti chalva. Saldumynų atsisakyti tikrai nereikia. Net jeigu kartais, kartą per pusę metų, suvalgysit greito maisto arba kartą per savaitę – torto gabaliuką, tikrai nuo to nesustorėsite. Bet jeigu taip darysite kiekvieną dieną, jau kitas dalykas.

O kaip dėl mėsos, kaloringų, riebių sūrių? Ar galima visa tai valgyti, kokiais kiekiais?

Dėl mėsos… Geriau būtų kalakutiena, triušiena, žvėriena, aišku, patikrinta. Mėsą užtenka valgyti 2-3 kartus per savaitę. Beje, jeigu suvalgysite gabaliuką sūdytų (ne rūkytų) lašinių su juoda duona, nieko baisaus – juose yra omega 3 rūgščių, kurių mūsų racione labai trūksta. Jų taip pat yra linų sėmenų aliejuje. Nors jo labai specifinis skonis, jį irgi reikėtų įtraukti į racioną.

Sveikas maistas tradiciškai yra žuvis, jūros gėrybės. Kiek jų galima vartoti?

Pagal Pasaulinės sveikatos oranizacijos rekomendacijas neplanuojantys turėti vaikų per savaitę gali suvalgyti 400 g žuvies, planuojantys – 200 g. Jūros produktai kaupia sunkiuosius metalus, kurie iš organizmo nepasišalina, todėl tie, kas planuoja lauktis vaiku, turėtų jų vartoti kuo mažiau, kuo mažiau užsiteršti.

Kokiais būdais teršalų galima atsikratyti?

Neatsikratysite, jie iš organizmo nepasišalina… Mes galime suvalgyti ribotą maisto kiekį – kelių kibirų per dieną tikrai negalime suvalgyti, taigi rinkimės tai, kas vertinga, kad kuo mažiau užsiterštume. Pavyzdžiui, daug vertingesni yra natūralūs ryžiai nei balti, šlifuoti. Daug vertingesni pilno grūdo makaronai nei iš aukščiausios rūšies miltų. Juose net 80-čia procentų naudingų medžiagų daugiau nei baltuose. Dar vienas įdomus dalykas – mažiau apdoroti produktai yra žymiai sotesni. Suvalgius baltųjų makaronų po poros valandų vėl norisi valgyti, nes padidėja gliukozės kiekis kraujyje. Pavalgius pilno grūdo makaronų, valgyti nesinori keturias ir daugiau valandų.

Daug kas mano, kad labai sveika kiniečių, japonų virtuvė. Ar tai tiesa?

Tai, kuo jie mus maitina, yra vieno regono maistas, kuriame daug krakmolo, riebalų, ir tai tikrai nėra sveika. Beje, dėl šlifuotų ryžių vartojimo šitame regione jau kilo diabeto epidemija. Anksčiau ryžiai buvo valgomi naturalūs, nešllifuoti, dabar jie šlifuojami ir organizmą veikia panašiai kaip cukrus. Padidėja gliukozės kiekis kraujyje, prasideda antro laipsnio diabetas. Nieko negalima imti iš kitos kultūros, kitokio gyvenimo būdo, kur visai kitoks klimatas, prieš tai neįvertinus rizikos.

Betgi be ryžių, miltų ir makaronų daug kas neįsivaizduoja savo pietų, vakarienės. Kaip atsikratyti šios priklausomybės?

Kuo daugiau valgote baltų ryžių ir baltų miltų, tuo daugiau jų norite.

Daugelis bijo nutraukti šitą maratoną ir atsisakyti saldėsių – atrodo, negalės ištverti, rankos drebės. Bet jau po savaitės gliukozės, insulino kiekis organizme normalizuojasi, ir kur ks mažiau norisi saldėsių arba visai nebenori. Savo didžiulei nuostabai man sakiusieji: „Aš be jų negalėsiu, neištversiu …“, jau po savaitės ateina ir sako: „Negaliu patikėti – viskas atrodo daug paprasčiau.”

2011-11-18 17:51 Snieguolė Dovidavičienė | Alfa.lt

4.3 6 votes
Patiko? Įvertinkite!