Nusprendžiau kalbėti apie brokolio kotą ir jo vartojimą bei naudą, nes virtuvėje dorodama brokolius, telefonu bendravau su kolege. Aptarinėjome reikalus ir prasitariau, kad pjaustau brokolių kotus. O ji nustebo: „Aš tai šuniukui juos atiduodu!”. Bet kai papasakojau jai tai, ką dabar sužinosite ir jūs… šuniukas nebegaus brokolio koto, nes suvalgys jį pati!
Pradžioje, dalinuosi keliais jūsų atsiliepimais – ką manote apie brokolį, jo kotą ir ar jį valgote.
Elena: Geras pararimas! Visada sunaudoju ir brokolių ir kalafiorų kotus. Kietesnę odelę nulupu ir morkine tarka (smulkesne nei burokinė, bet nesmulkiausia) sutarkuoju į faršą. Labai minkšti ir purūs kotletukai gaunasi. Dedu negailėdama ir niekada nenusivyliau rezultatu.
Ieva: Aš tai vis iš suvalkietiško skūpumo tuos kotus suvalgydavau pati – nes gi gėda kam pasisakyt, kad gaila pusę brokolio ( ir būtent, tiek pinigų) išmest. Tai Jūsų įrašas man kaip išrišimas iš mano gėdos. Nuo šiol ne tik pati valgysiu bet ir kitaip ir kitur naudosiu brokolių kotus.
Rūta: Kotą ir aš triauškinu. Apverdu tiek žiedynus tiek kotą 1min (vakarienei) suplaku kiaušinį, mocarelos šiek tiek, viską sumaišau įdėjus pomidorų dar į orkaitę. Ooooi apsivalgymas niaaam! Brokolis apskritai nuo galvos iki kojų mano pats skaniausias daržovius. Nors mano šuniuko taip pat.
Lina: Nupjausčius kietąją brokolio koto dalį, supjaustau ir dedu kartu su žiedynais į puodą, kuriame vandens vos ant dugno. Tereikia kelias minutes pavirti ir jie jau būna tinkami valgyt. Tokius blanširuotus naudoju salotom arba dedu prie kitų daržovių ir padarau troškinuką.
Rita: Man labai patinka dėt į salotas. O kai jas darau ir į burną dedu. Čia gal atėję iš vaikystės, kai kopūsto šerdis būdavo skanesnė už patį kopūstą. Dar rutkoliais vadinam.
Renata: Niekada koto neišmetu, supjaustau kubeliais ir dedu kartu su žiedynais, jei netinka tai užsišaldau ir plakuosi paskui kokteilius, bet su humusu niekad neragavau. Ačiū už patarimą.
Jolanta: Visą gyvenimą juos naudoju ir ne tik dėl finansinių sumetimų, bet tiesiog, kad skanu. Dažniausiai gerai lupasi koto žievė, pjauti nereikia, o supjaustau plonais taleriais, tuoj pat būna suvalgyti.
Ar žinojote, kad:
- Brokolio kotas turi tokias pat maistines savybes, kaip ir žiedynas?
- Jo skonis – toks pat puikus?
- Jei išmetate kotą, išmetate ½ daržovės ir… tiek pat pinigų sumokėtų už brokolį?
Brokolių nauda
Kalorijų juose – nedaug, o gausus kiekis maistinių medžiagų bei antioksidantų – tai tik pora savybių, dėl kurių brokolis vertas atsidurti ant jūsų stalo. Šį daržovė – dar ir puikus skaidulų, baltymų šaltinis, jame gausu geležies, kalio, kalcio, seleno ir magnio, taip pat vitaminų A, C, E, K bei B grupės vitaminų, įskaitant folio rūgštį.
Nuo šiandien, naudodami brokolį, vartokite ir jo kotą – gausite dar daugiau vitaminų ir kitų vertingų medžiagų, be to, sutaupysite pinigų ir dar gamtą saugosite – bus mažiau atliekų. Įvairūs receptai su brokoliais čia >>>
Brokolio koto naudojimas – skirtingi variantai ir nauji receptai su brokoliu
Jei brokolis jaunas – koto žievelės nelupu, nors… savo vyrui lupu, o pati mėgstu daugiau pakramtyti. Jei brokolio kotas akivaizdžiai turi kietesnę žievelę – nupjaukite ją. Ji daug kietesnė už vidų, tad šviežia nevartojama, o troškinti daug ilgiau reikės ir tada vidus sutiš.
1. Supjaustykite brokolio kotą pagaliukais ir tuomet:
- Valgykite su užtepėle, tinka su avinžirnių (humusu) ir saldžiosios paprikos prieskoniais.
- Tinka neštis į darbą pavakariams ar suvalgyti prieš pietus kavinėje.
- Labai tiks ir vakariniam alkiui malšinti prieš vakarienę, kai jau nebegalite kentėti, ar po jos, kai norisi kažką emociškai kramtyti.
- Taip pjaustyti puikiai tinka kepti karšto oro gruzdintuvėje ar orkaitėje dailiam garnyrui prie pagrindinio patiekalo, tik prieskoniais pagardinkite, pvz., tokiu deriniu: čiobreliais, česnaku, druska, alyvuogių aliejumi ir citrinos sultimis.
2. Supjaustykite kubeliais. Jei šiandien ryt kubelių neplanuojate naudoti – užvakuumuokite arba užšaldykite tam skirtame maišelyje. Ištrauksite, kai reikės, o tuomet:
- Berkite į salotas. Brokolio salotos – labai gardžios!
- Gardinkite troškinius.
- Sotesnėmis paverskite sriubas.
- Troškinkite ar kepkite kaip garnyrą prie mėsos.
- Brokolio sriuba – soti ir maistinga.
3. Sutarkuokite brokolio kotą, iš tarkių kepkite blynus ar apkepą, dėkite į maltinukus.
4. Padarykite brokolių „ryžius“ (kaip iš žiedinio kopūsto) – smulkius ryžių kruopų dydžio gabaliukus. Galima juos lengvai pašildyti su prieskoniais – bus puikus garnyras. Pagaminus daugiau, galima ir sušaldyti.
5. Nubyrėjusius žiedynus, lapelius ir smulkias brokolio dalis:
- Berkite į stiklinį indelį – panaudosite augaliniams patiekalams arba patroškinkite ir kiaušinį įmuškite – bus sotus omletas.
- Susmulkinkite su trintuve – naudokite vietoje miltų ir džiūvėsėlių mėsos ar žuvies maltinukams, berkite ir įmaišykite į omleto keksiukus.
Brokolis ir nitratai
Tiesa, kad daržovių kotuose kaupiasi daugiausiai nitratų. Pakalbame ir apie juos! Jei klausimas – valgyti ar nevalgyti daržoves dėl galimų nitratų, mano atsakymas bus toks – kai sakome, kad X produktas yra blogas, tai pagalvokite ką valgysite vietoje jo? Labai gražiai gimsta atsakymas. Be to, didelė dalis žmonių turi ribotą biudžetą, ir jei valgomos ne kitos daržovės ar jų dalys, o perdirbtas maistas – tai daug blogesnis pasirinkimas, žalojantis sveikata. Ir faktas, kad didžioji dalis žmonių nesuvalgo pakankamai šviežių daržovių ir tai turi stiprią, blogą įtaką organizmui.
Žinoma, jei yra galimybė, visada geriausia rinktis ekologiškai užaugintas daržoves.
Taigi, prieš demonizuodami ką nors, pirmiausia pasiekime bent kokius pradinius rezultatus daržovių valgyme ir skaidulų pakankame suvartojime. Mielai pamatyčiau gerus skaičius statistikos duomenyse, bet, deja, situacija kasmet tik blogėja.
Demonizuojant daržoves, žmonės pradeda tiesiog „bijoti” daržovių ir jas keičia… miltiniais gaminiais, mėsa ar saldumynais. Pavyzdžiui, su sūnumi žiemą buvome ligoninėje, jis valgė morką. Pamačiusi tai, darbuotoja sako: „Oi kiek nitratų jūsų vaikas suvalgo”, o šalia sėdintis berniukas graužė saldų sausainį – ir komentarų 0.
Tad mano planas, kad žmonės valgytų kuo daugiau augalinio maisto, o gyvūninį rinktųsi kuo mažiau perdirbtą.
Skanių brokolių!