Pagrindinė jodo funkcija – dalyvauti skydliaukės hormonų sintezėje.

Kiek yra ir kiek reikia?

Ar pats organizmas gamina? Ne. Suaugusiojo žmogaus organizme yra 10-20 mg. Daugiausia jo yra skydliaukėje (80 proc.), raumenyse, kasoje.
Reikia gauti su maistu ar/ir papildais:

Amžiaus grupė

Paros norma, mcg

Iki 12 metų

50 – 90

9-18 metų

150-200

nuo 19 metų

150-200

moterims nėštumo metu

230

moterims kūdikio žindymo metu

260

Jodą, kaip papildą, geriausia vartoti su selenu. Selenas būtinas vienam iš skydliaukės fermentų (I iodothyronine 5′-deiodinase), kuris dalyvauja hormoną T4 (tiroksinas, pasyvią hormono formą)  paverčiant  į T3 (aktyvią hormono formą). Vartojantiems sintetinį tiroksiną (sulėtėjusiai skydliaukės veiklai gydyti) svarbu papildomai vartoti ir seleno ar daug šio mineralo turinčio maisto. Kadangi priešingu atveju – organizmas vis tiek pakankamai iš T4 nepagamins  T3 ir skydliaukės funkcijos nebus atstatytos. Žinoma, tai nereiškia, kad seleno vartojimas išspręs visas skydliaukės problemas.

Trūkstant jodo gali sutrikti vaisiaus vystymasis. Dėl jodo trūkumo, sumažėjus skydliaukės hormonų, pradeda daugėti skydliaukės ląstelių, skydliaukė didėja ir susiformuoja vadinamasis gūžys – susergama struma. Trūkstant jodo, sulėtėja medžiagų apykaita, todėl priaugama svorio, jaučiamas nuovargis, sumažėja darbingumas, padidėja dirglumas ir nervingumas.
Jodo gali trūkti dėl mitybos sąlygų bei padidėjusios hormonų apykaitos fazės (augimas, lytinis brendimas, nėštumas, žindymas).

Jodo perteklius pasireiškia spuogais (akne), alergijomis. Vartojant per daug jodo didėja skydliaukės navikų rizika.

Jodo šaltiniai

TOP 5 maisto produktai

Kiek mcg yra 100 gr

Kiek reikia gramų suvartoti, kad gautumėte paros normą?

Juodadėmės menkės

243

72

Jūrinės plekšnės

190

92

Krabai

130

135

Jūriniai ešeriai

99

177

Skumbrės

74

237

Informacijos šaltiniai:

3 2 votes
Patiko? Įvertinkite!