Cholesterolis – tai riebi, į vašką panaši medžiaga, gaunama su maistu ar gaminama mūsų organizmo kepenyse. Ji randama kiekvienoje gyvoje mūsų organizmo ląstelėje, tad gyvybiškai būtina. Kokiomis paprastomis priemonėmis, be vaistų, galima kontroliuoti cholesterolio lygį?

Didžiąją dalį cholesterolio mūsų kūnas pasigamina pats ir tik dalį jo, apie 15-20 proc., gauname valgydami. Jei vartojame didžiulius kiekius gyvūninių riebalų, jaunų sveikų žmonių organizmas iki tam tikro lygio mažina cholesterolio kiekio gamybą ir taip jis išlieka nepakitęs. Tačiau įprastai vyrams nuo 30 metų, o moterims dešimtmečiu vėliau, kūno savireguliacijos funkcija silpnėja ir susikaupia PERTEKLINIS cholesterolio kiekis, kuris ima kenkti.

Trumpas paaiškinimas: DTL – „gerasis“, MTL „blogasis“, o trigliceridai – dar blogiau nei MTL. Tad būtina žiūrėti ne tik bendrą rezultatą, bet ir iš ko susideda cholesterolio rodiklis.  

Cholesterolio perteklius kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, apsunkinamas kraujotaką. Tokia situacija didina širdies ligų riziką. Viena iš jų – aterosklerozė, o ji susijusi su koronarine širdies liga, atnešančia mirtį miokardo infarkto pavidalu. Beje, per aukštas cholesterolio kiekis – dažnesnė vyrų problema, bet kerta ir moterims, kai prasideda perimenopauzė ir išlieka toliau. Todėl ir nuostaba būna – nieko nekeičiau, o per metus cholesterolis stipriai šoktelėjo į viršų.

Norite sureguliuoti cholesterolio lygį? Pirmiausia pradėkime nuo maisto

Valgykite

  • Du kartus per dieną – šviežių daržovių po pusę lėkštės. Maistinės skaidulos, ypač tirpiosios, labai gerai mažina MTL (blogajį cholesterolį). Skaidulų yra grūduose, ankštiniuose produktuose ir daržovėse. 
  • Grūdus, tinkamai paruoštus. Apie tai daug informacijos ir receptų: sulieknek.lt 
  • Ankštinių, jais pakeiskite dalį mėsos. Tai – pupelės, avinžirniai, lęšiai bei lietuviški žirniai.
  • Riebios žuvies: silkės, skumbrės, lašišos. Ji kupina Omega 3, kuri padeda mažinti trigliceridus.

Ribokite:

  • sočiųjų riebalų kiekį. Pvz., dešroje gali būti iki 80 % riebalų. Liesesnė mėsa ir pieno produktai gali būti saikingai vartojami, ypač sūriai.
  • Venkite transriebalų: greitojo maisto, per ilgai kaitintų aliejų.
  • Venkite greitųjų angliavandenių: cukraus ir jo pakaitalų, aukščiausios rūšies miltinių gaminių, baltųjų ryžių, dribsnių, trapučių, sulčių, džiovintų vaisių, BBQ ir kitų pagamintų padažų.

Mitybą galite dėliotis savarankiškai, o galite turėti mitybos planą. Visi variantai tinkami, svarbiausia veikti ir kas 8-10 savaičių matuoti, kaip kinta rodikliai.

Papildai gali būti pagalbinė priemonė. Efektas paprastai būna greitesnis, kai deriname kelis dalykus vienu kartu. Taigi, jei vien maisto nepakanka ir norisi papildomų priemonių – papildus rinkitės atsakingai, nes kas tiko kaimynui, nebūtinai tiks ir jums. Kai reikia mažinti:

  • MTL – tinka tirpios skaidulos. 
  • trigliceridus – tinka Omega 3 terapinė dozė.

Papildus vartoti būtina mažiausiai pusmetį. Rekomenduoju rinktis šiuos papildus >>>

Užsisakę gausite ne tik pirkinius, bet ir mano patarimus dėl vartojimo, tyrimų komentarus. Kitaip tariant, turėsite palaikymą visos kelionės į geresnę savijautą metu.

Primenu, kad gerai savijautai visada svarbu sveika mityba ir gyvenimo būdas. Suabejojus dėl mitybos tinkamumo, verta pasitarti su dietologu ar dietistu.

Būkite sveiki!

2.8 8 votes
Patiko? Įvertinkite!