“Miela p. Vaida,

Norėčiau paklausti Jūsų patarimo. Stengiuosi numesti svorio ir valgau, tikrai nedaug, tačiau negaliu atsisakyti šokolado. Nenoriu nei bandelių ar torto, tiesiog neįsivaizduoju kaip galima gerti kavą nesuvalgius pieniško šokolado su riešutais. Manau kad kažkur slypi problema, galbūt kažko trūksta. Chromą reguliariai vartoju. Gal galėtumėt ką nors patarti, ką įtraukti į mitybos grandinę, kad sumažinti norimo šokolado kiekį? Dėkoju. 

Su pagarba,
Eglė”

Pataria studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė, sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė

Kai norisi juodojo šokolado, tikėtina, kad trūksta magnio. Tačiau jūs rašote, kad norite pieniško šokolado, kuriame iš kakavos, kaip ir magnio, yra mažai. Taigi akivaizdu, kad jūsų organizmas prašo greitųjų angliavandenių. Tai reiškia, kad jums trūksta miego, arba jūsų mityba nėra pakankamai subalansuota. Galbūt nevalgote pusryčių ar jie yra saldūs, gal valgote per retai ar per mažai. Be to, minėtasis pieniškas šokoladas, kaip ir kiti mažai vertingi produktai, skatina tų pačių greitųjų, kitaip sakant, blogųjų angliavandenių poreikį.

Greitieji angliavandeniai yra augaliniai produktai, kurie yra per daug apdoroti ir pasisavina greitai. Tokie produktai yra: balti (šlifuotų grūdų) miltai ir jų gaminiai, duona, makaronai, įvairūs dribsniai, užpilamos košės, sausi pusryčiai, balti ryžiai, virtos ir keptos bulvės, sultys bei visi saldumynai.  Jei nešlifuotas kruopas, pilno grūdo makaronus ar daržoves perverdame – savo rankomis sugadiname gerą produktą ir jie iš sudėtingų ir vertingų virsta paprastaisiais angliavandeniais.

Sotumo jausmas tarp paprastų ir sudėtingų angliavandenių stipriai skiriasi. Tai reiškia, kad jeigu suvartojome sudėtingų angliavandenių – jie suteikia sotumo jausmą 2-3 valandas. Užvalgius paprastųjų jau po pusantros-dviejų valandų norėsis užkąsti, net suvartojus tiek pat kalorijų.  Be to, kuo daugiau greitai pasisavinamų produktų vartojame, tuo daugiau jų norisi. Susidaro uždaras ratas. Vien tik atsisakant saldumynų situacija pasikeis nežymiai – organizmas vis „prašys“ angliavandenių ir vėl grįšime prie to paties. Atrodo, kad padėtis – be išeities. Tačiau išsigelbėjimas tikrai yra.

Pirma, būtina išsimiegoti. Antra – būtini pusryčiai per valandą nuo atsikėlimo ir vėliau reikėtų valgyti kas dvi su puse ar tris valandas. Trečia į savo racioną įtraukiame ilgai pasisavinamų angliavandenių, t.y. augalinių produktų, kurie suteiktų ilgą sotumo jausmą. Sudėtingų angliavandenių turi tokie produktai kaip šviežios daržovės, pilno grūdo duona, pilno grūdo makaronai, ankštiniai (pupelės, avinžirniai, lęšiai) grūdų košės (turi būti kramtomos konsistencijos):  perlinės, stambaus skaldymo miežinės, avižų (ne dribsniai), sorų, grikių, taip pat nešlifuoti ryžiai ir jų troškiniai.

Tokių produktų būtinai vartokite ryte ir per pietus. Pietums ir vakarienei būtinai rinkitės didelę šviežių daržovių porciją, kuri užimtų didesnę dalį lėkštės. Pamatysite, kad saldumynų poreikis tiesiog dings. Neteks galvoti apie valdymąsi, savęs kontrolę, o jeigu norėsite kartais pasimėgauti – iš karto po pusryčių arba iš karto po pietų su kava suvalgykite mažą gabaliuką šokolado – pradžioje galima rinktis pienišką, o po to pereikite prie juodo šokolado, kuris turės daugiau maistinės vertės ir neskatins saldumynų poreikio. Taip pat dar vienas patarimas – rinkitės kokybiškesnį, brangesnį šokoladą – valgydami po mažiau neišlaidausite, tačiau mėgausitės tikrai kokybišku produktu.

Linkiu skanių atradimų
Vaida Kurpienė

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!