Šiandien Pasaulinė kraujo donorystės diena. Kraujo donorystė vienas iš tų būdų, kaip pagelbėti sergantiems ar atsitikus nelaimei. Vienas kraujo davimas gali išgelbėti net iki trijų gyvybių, o procesas trunka taip trumpai ir tai taip paprasta. Rytoj prasideda Nacionalinis neatlygintinos kraujo donorystės turas per visą Lietuvą. Gauti visą informaciją galite čia >>   

Svarbu žinoti, kad tai paprasta ir Jums tikrai viskas bus gerai, organizmas lengvai galės atkurti, ką padovanojote. Ką ir kaip valgyti kai ruošiamės duoti kraujo pataria sertifikuota mitybos specialistė, portalo sulieknek.lt autorė Vaida Kurpienė.

Patarimai ateinant duoti kraujo

Pati ne kartą esu davusi kraujo ir tikrai puikiai jaučiausi kaip ir fiziškai, taip ir emociškai. Pats procesas trunka trumpai, kai eini su kompanija, tai dar ir linksmai praleidi laiką, jau nekalbant apie gerą jausmą, kad padedi ištiktiems nelaimės. Kad organizmas kuo greičiau atsistatytų po kraujo donorystės svarbu:
1. Naktį prieš kraujo davimą gerai išsimiegoti.
2. Ateiti sočiai bei sveikai pavalgius. Geriausia tinka maistas, kupinas geležies ir vitamino C: šviežios daržovės, pavyzdžiui tamsiai žalios lapinės daržovės ar kopūstai, kuriuose yra ir geležies ir vitamino C. Puikiai tinka pupelės, grikiai ir lengvai pasisavinamos trivalentės geležies turinti raudona mėsa.
3. Donorystės dieną venkite pieno produktų bei kavos bei stiprios juodos ir žalios arbatos, kurie blogina geležies pasisavinimą.
4. Venkite nesveiko riebaus ar ypatingai aštraus maisto prieš donorystę, nes jis gali pakoreguoti tam tikrus kraujo tyrimų rodiklius.
5. Jokio alkoholio pusantros paros iki kraujo davimo. Kenkia net ir maži kiekiai.
6. Prieš ateidami išgerkite 0,5 litro vandens, šlapimas turi būti švelniai gelsvos spalvos.

 Po kraujo davimo (kraujo donorystės)

Dažnai davus kraujo įteikiama vandens bei lengvas užkandis, bet geriausia jau su savimi jų turėti. Puikiai tiks saldūs vaisiai, kurie turi savyje ir lengvai pasisavinamų skysčių ir gliukozės, kurios jums po procedūros tikrai reikės. Tinka ir kokybiškai džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, razinos. Tik tokiu atveju reikės išgerti daugiau skysčių.

Po kraujo davimo būtinai gerkite pakankamai vandens, kad atsistatytumėte. Šlapimo spalva turi būti švelniai gelsva. Daug kur iki vakaro rekomenduojama išgerti papildomas keturias stiklines vandens. Faktinis reikalingas skysčių kiekis priklauso ir nuo to, ką valgysite likusią dieną, jūsų kūno masės ar aplinkos temperatūros. Taigi šviesi šlapimo spalva –  svarbiausias rodiklis.

Sočiai pavalgykite, rinkitės panašų maistą, kaip ir prieš duodant kraują. Jei valgėte mėsos, tai rinkitės ankštinius ir būtinai šviežių daržovių.

Kraujo donorystės dieną intensyviai nesportuokite. Leiskite organizmui atsigauti.

Kartu mes esame stipresni.
Mitybos specialistė
Vaida Kurpienė
www.sulieknek.lt
www.facebook.com/sulieknek.sveikai

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!