Žemiau pateiktos lentelės galioja tik matavimus atliekant Omron kūno sudėties analizatoriumi BF-511. Šio aparato tikslumas patikrintas kliniškai.

KMI –  kūno masės indeksas

KMI – tai ūgio ir svorio santykio teorinis rodiklis, nurodantis žmogaus svoris normalus, ar jis turi antsvorio arba yra nutukęs. Savo KMI galite apsiskaičiuoti čia >>

Kūno masės indeksas netinka apskaičiuoti nėščiųjų, profesionalių sportininkų ir vaikų svoriui. Taikant šią formulę neatsižvelgiama į žmogaus fiziologines ypatybes bei nutukimo procentą. Taigi KMI rodiklis yra tik teorinis. Norint detaliau sužinoti apie savo kūno proporcijas būtina daryti kūno analizės tyrimą.

kmi

Pavyzdys paveikslėlyje žemiau kai abiejų moterų svoris, ūgis ir KMI – panašūs, tačiau moteriai dešinėje reikia mesti svorį, o moteriai kairėje – ne.

Atkreipkite dėmesį į skirtingą moterų riebalų kiekį. Akivaizdu, kad A atveju moteris sportuoja ir yra fiziškai aktyvi, nes jos riebalų kiekis 19,2%. Tuo tarpu B atveju pavaizduotos moters riebalų kiekis per didelis (35.2%) ir jai reikėtų sulieknėti.

riebalu-kiekis

Riebalinis kūno sluoksnis

Kūno riebalai matuojami procentais. Jų procentas gali būti koreguojamas sveikos mitybos ir mankštos pagalba. Žinoma, tinkama mityba padeda sulieknėti nepalyginamai geriau, nei mankšta. Individualų mitybos planą galite užsisakyti čia >>

riebalu-rodikliai

Visceraliniai (vidiniai) riebalai

Kitaip, nei išorinius riebalus,  vidinius riebalus galima nustatyti tik kūno analizatoriumi ar kitais specialiais prietaisais. Įdomu, kad nebūtinai žmogus turi būti storas (žr. žemiau kūno sudėjimą). Dažnai net ir normalaus kūno sudėjimo žmonės, ypač vyrai, turi vidinių riebalų sankaupas.

Vidiniai riebalai yra žymiai pavojingesni nei poodiniai riebalai, nes jie išskiria į kraujotakos sistemą riebiųjų rūgščių elementus, kurie veikia kepenis. Padidėjęs kraujospūdis, insulino trūkumas, trigliceridų ir cholesterolio kiekio augimas – visa tai metabolinio sindromo reiškiniai. Didelis vidinių riebalų kiekis stipriai įtakoja šių ligų atsiradimą:

  • cukrinį diabetą
  • kraujagyslių susiaurėjimą bei širdies ligas
  • hiperlipidemiją
  • hipertoniją (aukštą kraujo spaudimą)
  • insultą
  • endokrininių ligų atsiradimą

Teigiama, kad moterims vidiniai riebalai gali įtakoti netgi osteoporozės atsiradimą.

visceraliniai-riebalai

Raumenys

Skeletinių raumenų kiekis matuojamas procentais. Lieknėjant vienas svarbiausių dalykų – neprarasti raumens audinio. Tai svarbu dėl dviejų priežasčių:

  • atgauti prarastą raumenų kiekį galima tik intensyvaus sporto pagalba, kartu dar daugiau dėmesio skiriant mitybai. Šiuo atveju svarbūs abu elementai.
  • organizme raumenys ir vidiniai organai yra pagrindiniai kalorijų degintojai. Taigi, jei prarandame raumeninį audinį, reiškia sulėtiname medžiagų apykaitą. Dar paprasčiau pasakius – galime mažiau suvalgyti.
raumenu-rodikliai

Vidutinė moterų raumeninio audinio reikšmė ~28%, o vyrų ~37%. Kaip matote šie rodikliai skiriasi iš esmės.

Sudėjimo tipas

Įvertinus raumenų ir riebalų kiekius galime nustatyti koks yra jūsų kūno sudėjimas.

Žemiau pateiktos vertinimo reikšmės:
▲ aukštas
▼ žemas
☻ norma

sudejimo-tipas

Metabolizmas – medžiagų apykaitos greitis

Ramybės būsenos medžiagų apykaitos (metabolizmo) matavimas.

Minimalus kalorijų kiekis ramybės būsenoje – skirtingas kiekvienam, atsižvelgiant į amžių, svorį, kūno sudėtį. Analizatoriumi nustatomas dienos kalorijų poreikis (tinkamas nesportuojantiems) ir gali būti laikomas svorio metimo programos nuorodine reikšme, tačiau kursuose ir seminaruose  nesiremiu kalorijų skaičiavimu.

medziagu-apykaita
4.9 39 votes
Patiko? Įvertinkite!