Nuo mūsų miego kokybės priklauso mūsų savijauta ir liekna figūra. Savo populiarioje knygoje „Liekna visam gyvenimui“ išdėsčiau taisykles, kurias pritaikius bus daug lengviau užmigti. Tokiu būdu jausitės energingesni, bus didesnis sotumo ir mažesnis alkio jausmas.  

Lengvai užmigsite ir išmiegosite visą naktį, jei laikysitės kelių taisyklių:

1. Miegoti eikite visada tuo pačiu metu. Nepriklausomai nuo savaitės dienos. Taip organizmas tiksliai žinos, kada pradėti ruoštis poilsiui. Kol įprasite, galite nustatyti žadintuvą, kad jis informuotų, kada laikas ruoštis į lovą.

2. Prislopinkite šviesas. Kambaryje, kuriame esate, valandą iki miego laiko. Miego hormonas melatoninas mėgsta tamsą – tai bus signalas organizmui, jog atėjo naktis ir laikas ilsėtis.

3. Bent valandą, o dar geriau dvi, iki miego venkite išmaniojo telefono, televizoriaus, kompiuterio, planšetės. Šie įrenginiai skleidžia mėlyno spektro šviesą, o ji mūsų organizmui signalizuoja, kad dar diena ir ne laikas miegoti. Tiesa, kai kuriuose naujesnės kartos įrenginiuose yra galimybė pasikeisti mėlyną šviesą į geltoną. Pasidomėkite, jei sunku išgyventi nepasitikrinus Facebook prieš miegą…

4. Išvėdinkite kambarį. Miegamajame turėtų būti +18,5 ºC. Tai ideali temperatūra užmigti, teigia Matthew Walkeris, Kalifornijos Berklio universiteto neurologijos ir psichologijos profesorius bei knygos apie miegą „Why We Sleep“ („Kodėl mes miegame“) autorius. Naktį mūsų kūnas ir net smegenys šiek tiek atvėsta ir taip labiau pailsi, taigi vėsesnis oras kambaryje padeda organizmui tai padaryti. Turbūt nereikia priminti, kaip sunku užmigti vasarą, kai tvanku ir karšta, o kaip lengva šaltesniu paros metu, kai vos sušylate po antklode.

5. Venkite ką nors veikti lovoje, kai nemiegate. Miegamasis, o ypač lova, turi būti skirtas tik miegui. Smegenys greitai išmoksta atpažinti, kur vieta poilsiui, bet gali greitai ir pamiršti. Jei sunku užmigti ilgiau nei 30 minučių ar atsibudote naktį ir vartotės vis labiau irzdama, atsikelkite, nueikite į kitą kambarį su prislopinta šviesa, paskaitykite ar paklausykite tylios ramios muzikos, kai vėl apsnūsite, grįžkite į miegamąjį. Kai kam padeda meditacija. Informacijos šia tema tikrai daug, nesunkiai rasite patarimų, kaip meditacijos pratimų išmokti. Meditaciją esu išbandžiusi ir aš, man ji padeda nuraminti mintis ir sugrąžinti vidinę pusiausvyrą.

6. Negerkite kavos ir arbatos su kofeinu (žalios ir juodos) antroje dienos pusėje. Po 15 valandos, o ypač – vakare. Nors išgėrusi puodelį kavos ar arbatos, atrodo, lengvai užmiegate, tačiau kofeinas trukdo panirti į gilias miego fazes, per kurias labiausiai pailsime. Todėl ryte trūksta energijos ir bandote gelbėtis vėl keliais puodeliais kavos.

7. Atsisakykite alkoholio.  Jei ir atrodo, jog jis padeda užmigti greičiau, tačiau miegą veikia blogai – prabundate daug kartų per naktį, net jei to ir neatsimenate. Be to, alkoholis sutrikdo giliąją miego fazę bei sapnų fazę, todėl tinkamai nepailsite, būnate irzli, padidėja apetitas.

8. Sumažinkite skysčių kiekį vakare po 19 valandos, jei naktį keliatės šlapintis. Jei naktį pabudote nuo troškulio, greičiausiai tiesiog išdžiūvo burna ir nosiaryklė. Gurkšneliu vandens paskalaukite burną ir nurykite. To pakaks ir po kelių valandų nereikės keltis į tualetą.

9. Valgykite ne vėliau kaip 3 valandos iki miego, bet ne vėliau kaip 20 valandą. Prisivalgius organizmas turės dirbti – virškinti maistą, todėl negalės ramiai ilsėtis. Per vėlai ar per daug pavalgiusi ryte pabusite pavargusi, net jei miegosite aštuonias valandas. Ir dieną vėl norėsis dagiau užkandžiauti, saldžių ar miltinių patiekalų.

10. Vertingas maistas. Riebalai ties talija ir šlaunimis nustoja kauptis, kai asmuo valgo vertingą maistą, vengia paprastų angliavandenių ir neviršija maisto kiekio. Jei žmogus valgys tuo pačiu metu, tačiau suvartos dvigubą maisto porciją, tai talijai tai tikrai nepadės. Visgi, jeigu žmogus paiso mitybos režimo, tuomet tikėtina, kad jis išvengia peralkimo. Kai žmogus yra vos išalkęs, tada jis valgo tik tiek maisto, kiek iš tikrųjų reikia, geriau kramto ir valgo neskubėdamas, tad išvengia maisto pertekliaus. Žmogus geriau jaučiasi, o ir riebalai nebesikaupia. Tačiau jei laikydamasis režimo žmogus save įspraudžia į per griežtus rėmus, nebegali laviruoti, tuomet tai jam gali tapti našta ir jis gali viską mesti.

Žmogaus organizmas yra cikliškas, tad paisant režimo virškinamasis traktas jau iš anksto pradeda ruoštis valgymui. Labai gerai, jei tarpai tarp pagrindinių valgymų būtų 5 – 6 valandos, tarpuose galima vieną kartą užkąsti. Tačiau žmonės valgo daug dažniau nei jiems atrodo: naudinga prisiminti, kad tiek saldi kava, tiek obuolys ar saldainis taip pat yra valgis.

Kada eiti miegoti?

Anksti miegoti einančių žmonių miego kokybė yra aukštesnė, tad jis tampa energingesnis ir kūno nebereikia tonizuoti gausiu kiekiu kavos, saldumynais, miltiniais patiekalais ar dviguba maisto porcija.

Kai žmogus eina vėliau miegoti, tai dažnai apie 22 – 23 val. jis užsimano valgyti ir tikrai suvalgo ne tik agurką, o pasilepina antra vakariene ar menkaverčiais kaloringais užkandžiais. Tačiau kai žmogus naktį nori valgyti, dažniausiai jo organizmas signalizuoja, jog nori miego. Prisivalgius vėlai vakare žmogus prasčiau miega, ryte nebenori pusryčių, trūksta energijos ypatingai antroje dienos pusėje.

Visi žino, kad darbas pamainomis kenkia, tačiau neretai šias pamainas žmonės susikuria patys. Tarkim, darbo dienomis miega nepakankamai, o savaitgaliais persimiega – o tai labai apkrauna širdį ir visą organizmą. Tad žmogui, miegančiam iki vidurdienio, rekomenduojama trumpinti miegą. Miegant ilgiau nei 9 valandas žmogus jaučiasi apsunkęs. Idealu, jeigu ritmas darbo dienomis ir savaitgaliais būtų labai panašus ir atsikėlus žmogus per valandą pavalgytų pusryčius. Susireguliavus miego ir kėlimosi režimą, per savaitę ar dvi žmogus tampa energingesnis, jis jaučia akivaizdžią naudą sotumo jausmui ir nuotaikai.

Mityba ir geras miegas – du neatsiejami dalykai. Skaitykite daugiau apie subalansuotą ir teisingą vakarienę >>>.

4.7 33 votes
Patiko? Įvertinkite!