Sklando daugybė mitų apie skysčių gėrimą treniruočių metu. Penkis teiginius aptarsime su dietiste Vaida Kurpiene.

Primename, kad visi patarimai skirti mėgėjiškai sportuojantiems namie ar sporto klube. Bėgiojantiems maratonus, auginantiems kūno masę ar siekiantiems kitų sportinių rezultatų kai kurie  patarimai gali netikti dėl treniruočių specifikos ar krūvio intensyvumo.

Pirmas mitas. Treniruotės metu ar iš karto po jos geriamas vanduo apsunkina širdies veiklą.

„Įprastai kiekvienas mitas savyje turi šiek tiek tiesos ir tam tikrame kontekste teiginys gali būti teisingas.“ – sako mitybos žinovė. „Tai tiesa, jei treniruotės metu išgersite didelį jo kiekį arba gersite jį šaltą. Kita vertus, jei sporto metu ir po jo gurkšnosite šiltoką vandenį – padėsite savo organizmui ir sumažinsite apkrovą širdžiai.“

Antras mitas. Jei nejaučiu troškulio – skysčių organizmui pakanka.

„Teiginys, kad troškulys yra pagrindinis skysčių trūkumo signalas yra klaidingas. Troškulį mes jaučiame, jei organizmui trūksta 0,5-1 litro vandens. Jeigu vandens trūksta daugiau – šį jausmą prarandame. Taigi galvoti, kad „man skysčių nereikia, nes organizmas neprašo“ – klaidinga. Būtinas skysčių kiekis priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, medžiagų apykaitos, mitybos būdo, fizinio aktyvumo lygio, aplinkos sąlygų bei svorio.“– teigia V. Kurpienė.

Žmogaus organizme yra ~ 60% skysčių ir kiekviena ląstelė turi būti aprūpinama vandeniu. Taigi skysčių norma žmogui sveriančiam 60 kg ir 120 kg bus visiškai skirtinga. Orientacinę skysčių normą galite pasiskaičiuoti – skysčių normos skaičiuoklė

Dehidratacijos požymių yra įvairiausių: nuo sausų lūpų, vidurių užkietėjimo iki aukšto hemoglobino lygio. Vienas paprasčiausių būdų sužinoti – patikrinti šlapimo spalvą. Jei ji šviesi – gerai, jei šlapimas be spalvos – išgerta per daug skysčių, jei tamsus – jūsų organizmas dehidratuotas. Ši taisyklė negalioja, jei jūs geriate B grupės vitaminus, kurie šlapimą nudažo skaisčiai geltona spalva.

Trečias mitas. Po treniruotės reikia išgerti litrą vandens.

Tai netiesa, kiekvienu atveju vandens kiekis skirsis. V. Kurpienė rekomenduoja pasisverti su tais pačiais rūbais prieš sportą ir iš karto po treniruotės. Jei svarstyklės rodo minus 300 gramų – deja, tai ne riebalai ištirpo – jie taip greitai nesusiskaido. Svarstyklės rodo, kiek Jūs netekote skysčių. 1 gramas „numesto“ svorio lygus 1 ml vandens. Šiuo atveju jums reikia išgerti didoką apie 300 ml talpos puodelį šilto (ne šalto!) vandens per 10-15 minučių. Beje, taip pat primename, kad būtina skysčius vartoti po truputį ir visos treniruotės metu.

Ketvirtas mitas.  Geriausia po treniruotės atsigaivinti sportininkams skirtais gėrimais.

V. Kurpienė sako, kad šio teiginio teisingumas priklauso nuo treniruotės intensyvumo. Profesionaliems sportininkams tokie gėrimai būtini. Tuo tarpu mėgėjiškai sportuojantiems, t.y. ne per didžiausiu intensyvumu ir iki 1.5 valandos turėtų pakakti įprasto vandens. Jei stipriai prakaituojate, prarandate ne tik vandenį, bet ir druskas. Tokiu atveju verta atsigerti aukštos mineralizacijos vandens.

Penktas mitas. Geriausia po treniruotės atsigaivinti sultimis.

„Tai tiesa, JEI pageidaujate auginti raumenis arba jūsų treniruotės yra ypatingai intensyvios, t.y. siekiate sportinių rezultatų. Beje, netgi sportininkams geriau gerti skiestas vandeniu sultis.“ – teigia dietistė. „Jei pageidaujate sulieknėti šis patarimas ne jums. Treniruotės metu ir po jos gerkite tik vandenį ar mineralinį vandenį – taip greičiau pasieksite pageidaujamų rezultatų.“

Prisiminkite ką reikėtų valgyti po treniruotės, kad nekiltų “žvėriškas alkis”.

4.5 8 votes
Patiko? Įvertinkite!