Greipfrutai – citrusiniai vaisiai, kuriuos verta ragauti tiek dėl skonio, tiek dėl naudos organizmui. Sužinosite, ar jie iš tiesų padeda lieknėti, su kuo juos rekomenduoju derinti, o kokiais atvejais greipfrutų siūlau visai nevalgyti.
Greipfrutų nauda
Pateikiu skaičius 100 g vaisiaus be odelės, bet turėkite minty, kad vienas greipfrutas paprastai sveria apie 200 g ir daugiau.
- Vienas iš mažiausiai cukrų turinčių vaisių yra greipfrutas. Raudonasis greipfrutas yra pastebimai saldesnis nei geltonasis, nepaisant to, kad juose cukrų kiekis panašus – ~7 g
- Raudonasis ir baltasis greipfrutai turi beveik tokią pat maistinę vertę. Esminis skirtumas – raudonuosiuose greipfrutuose yra 25 kartus daugiau vitamino A nei baltuosiuose.
- Vitamino C turi 37 mg, rekomenduojama paros norma 90 miligramų (mg) vyrams ir 75 mg moterims, bet realiai reikia tikrai daugiau.
- Skaidulos: tirpios ir netirpios – mūsų žarnyno draugas ir sotumo pagalbininkas. Kiekis –1,6 g, daugiausiai jų yra baltuose greipfruto dalių apvalkalėliuose, kuriuos reikia gerai pakramtyti. Tad venkite per daug nulupinėti.
Ar greipfrutas lieknina?
Kalbant apie lieknėjimą, greipfrutas dažnai minimas kaip vaisius, padedantis numesti svorio. Tačiau nepastebėta reikšmingų skirtumų juosmens apimties sumažėjime tarp 3 tyrimo dalyvių grupių, kurie [1] gėrė daugiau vandens, [2] valgė greipfrutus, [3] gėrė greipfrutų sultis. Faktas, kad greipfrutas suvalgytas priešpiečiams ir dar, jei pridėsite šiek tiek avokado ar vieną kitą riešutą, ilgam gali suteikti sotumo jausmą, be to, gausite prisotintų vertingų medžiagų, skysčių, skaidulų ir mažą kiekį cukrų. O kai jaučiamės sotūs, skaniai ir sveikai užkandame, tai lieknėjimui gali turėti teigiamą įtaką.
Taigi, greipfrutas vertas būti ant mūsų stalo, tik lūkesčius dėl naudos susireguliuokime ir raskime mums skanų būdą juos vartoti sezono metu.
Pagal jūsų poreikius gali būti parengtas mitybos planas. Užsisakykite čia >>>
Greipfrutų naudojimas. 10 netikėtų receptų
- Kopūstų ar kitų daržovių užpilui. Mano atradimas prieš kelis metus – smulkiai supjaustome kopūstą, pašlakstome greipfrutų šviežiai spaustomis sultimis, sumaigome kopūstus, kad išsiskirtų sultys ir paliekame 15 min. pastovėti. Pasifermentuoja – labai skanu, nes greipfrutas suteikia ir saldumo, ir rūgštelės, ir lengvo kartumo tuo pačiu metu. Ryte irgi galite tokias salotas pasigaminti ir neštis į darbą. Kelias valandas kopūstai pasifermentavę su sultimis bus dar skanesni. Jei jums vieno vaisiaus per daug ar susigundę įsigijote per didelį kiekį, išspauskite sultis ir sušaldykite mažais ledų kubeliais, tuomet suberkite į šaldymui skirtą tarą. Kai tik bus poreikis – ištraukiate ir jau turite padažo pagrindą.
- Labai skanu su agurku ar cukinija.
- Dera su lašiša.
- Puikiai dera su… šviežiai patarkuotu imbieru.
- Salotoms. Greipfrutą sumaišykime su raudonu svogūnu ir pankoliu, pjaustytais žiedais, smulkintomis mėtomis, pabarstykime pipirais, druska, šlakeliu medaus ir alyvuogių aliejumi, gausime gaivias, pasakiškas salotas.
- Sotesniam užkandžiui, kai gaminu sotesnes salotas priešpiečiams, greipfrutas idealiai dera su lapinėmis daržovėmis bei avokadu. Greipfrutas geras draugas avokadui, tad užkandžiui galite šiuos du vaisius susluoksniuoti. Bus sotu, saldu ir gaivu.
- Puikiai tinka su feta ar kitais minkštais, sūraus skonio sūriais bei žalumynais.
- Gamindami gvakamolę, vietoje citrinos naudokite greipfruto sultis, o vietoje pomidoro – jo minkštimą.
- Priešpiečiams. Susipjaustau riekelėmis ir pabarstau cinamonu bei druska. Ar žinojote, kad ne medus ar cukrus išryškina šių vaisių saldumą, o būtent druska?
- Galima šiuos vaisius valgyti ir karštus.
Kam derėtų vengti greipfrutų?
Greipfrutų teikiama nauda neabejotina, tačiau tam tikrais atvejais šie vaisiai gali būti žalingi. Taip nutinka kai greipfrutai valgomi naudojant tam tikrų rūšių vaistus.
Greipfrutuose esančios medžiagos veikia dvejopai: arba per stipriai padidina arba per daug sumažina vartojamų vaistų poveikį. Vadinasi, arba pasireikš galimi šalutiniai poveikiai arba vaistas bus neefektyvus. Pažymėtina, kad greipfruto ir vaistų sąveika gali išlikti iki 3 dienų. Atsižvelgiant į tai, negalima gerti greipfrutų sulčių ryte, o vaistus gerti vakare ir viltis, kad reakcijos nebus. Svarbu paminėti, kad visi vaistai reaguoja į greipfrutus.
Jei vartojate medikamentus nuo šių negalavimų, reikėtų būti atsargiems ir susilaikyti nuo greipfrutų valgymo:
- Cholesterolis (atorvastatinas, lovastatinas, simvastatinas)
- Aukštas kraujospūdžis (felodipinas, nifedipinas, nimodipinas ir nisoldipinas)
- Aritmija (pavyzdžiui, amjodaronas)
- Depresija ir nerimas (buspironas ir sertralinas)
- Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) (sakvinaviras)
- Erekcijos disfunkcijos (sildenafilis)
- Alergija (pavyzdžiui, feksofenadinas)
Išvardinti dar ne visi vaistai, galintys sąveikauti su greipfrutais ar jų sultimis, todėl atidžiai perskaitykite informacinius vaistų lapelius. Kilus dvejonėms, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. Nepageidaujamas vaistų reakcijas sukelia raudonųjų ir pomelo greipfrutų rūšys. Gera naujiena, kad ši sąveika neturi nieko bendro su kitų citrusinių poveikiu.
Skanių atradimų!