Mandarinų kvapas asocijuojasi su Kalėdomis ir jų laukimu. Šis sezoninis vaisių kvapas sklinda mano namuose ir dabar, rašant šį straipsnį. Įkvepiu, lengvai atsidūstu ir tarškinu toliau klavišais. Mandarinai ne tik skaniai kvepia ir džiugina ryškia spalva tamsią dieną, bet ir yra naudingi sveikatai.

[autorė Vaida Kurpienė – sveikos mitybos specialistė]

Skaniausi ir vertingiausi savo maistinėmis savybėmis mandarinai yra nuo lapkričio iki sausio mėnesio. Dėl savo trumpo sezono, kuris sutampa su šventiniu laikotarpiu, mandarinai dažnai yra vadinami Kalėdų apelsinais. Nors kai kuriomis medžiagomis, pavyzdžiui, antioksidantais (flavanoidais: narigeninas, nariginas, hesperetinas, ksatinai bei liuteinai) jų yra kelis kartus daugiau, nei apelsinuose! Tai reiškia, kad šios medžiagos puikiai saugo mūsų organizmą nuo lėtinių ligų atsiradimo ir stiprina mūsų sveikatą.

Iš visų citrusų mandarinuose daugiausia antioksidanto hesperidino. Pavadinimas negirdėtas, bet mums svarbiausia ne jis, o tai, kad ši medžiagą ypatingai gerai suintensyvina vitamino C veikimą ir skatina kolageno gamybą. Kiekviena moteris žino, kad tai reiškia skaistesnę, stangresnę odą. Šildymo sezono metu tai dar svarbiau, nes sausas oras tiesiog akivaizdžiai blogina odos situaciją, o mes turime skanų išsigelbėjimą nuo šios bėdos. Žinoma, reikia atsiminti, kad skysčių kiekis irgi svarbus.

Mandarinus labai patogu įsimesti užkandžiui, viena bėda, kad jie taip skaniai kvepia, kad jei būsite ne vieni, teks paimti porciją ir draugui.

Iš mandarinų gali būti išgaunamas eterinis aliejus, kuris ramina nervų sistemą ir gali padėti išgydyti spuoguotą odą (aknę) ir paskatinti užsitraukti odos žaizdeles.

Naudingos medžiagos, mandarinuose. Čia tik keletas svarbiausių. Tikrai vienu kartu suvalgysite keturis mandarinus, tai tikrai 200 g porcija Šių medžiagų gauti svarbu, nes…
Mg Gaunate rekomenduojamos paros normos (RPN)*
Vitaminas C 53,4 g 88 proc. … žiemą gali mums jo trūkti ir tai vienas iš reikšmingiausių natūralių antioksidantų, būtinų mums visus metus, kovojantis su priešais mūsų organizme.
Stiprina imunitetą.
Padeda geriau pasisavinti geležį – geresnis hemoglobinas.
Skatina kolageno gamybą, taigi stangresnė oda – garantuota.
Vitaminas E 0,4 g 2 proc. ..apsaugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio, gerina kraujotaką, stabdo uždegimus bei lėtina senėjimo procesus.
Vitaminas B6 0,2 8 proc. …padeda virškinti baltymus, gerina smegenų veiklą bei padeda subalansuoti lytinių hormonų veiklą.
Folio rūgštis 0,032 8 proc. …būtinas organizmo augimui ir vytymuisi. Labai naudingas nėščioms moterims, nes padeda išvengti kūdikio nervinio vamzdelio defektų.
Kalcis 74 8 proc. …stiprina kaulus, raumenis, sąnarius bei suteikia dantims tvirtumą. Taip pat padeda sulieknėti. Didesnis kalcio vartojimas daro poveikį mažesniam riebalų kaupimui organizme ir spartina medžiagų apykaitą.
Magnis 24 6 proc. ..palaiko normalų širdies ritmą, apsaugo nuo aterosklerozės, stiprina imunitetą. Yra teigiama, jog skatina energijos gamybą ląstelėse.

*Skaičiuojama 2000 kcal kalorijų paros norma

Ką reikėtų žinoti?

Mandarinai yra apdorojami pesticidais bei vašku. Šios konservuojančios medžiagos apsaugo vaisius nuo gedimo. Vienas dažniausiai taikomų pesticidų – imazalilas. Ši medžiaga gali būti kenksminga žmonėms, todėl imazalilo naudojimas yra ribojamas. Būtina gerai nuplauti vaisius po karštu vandeniu prieš vartojimą. Žinoma, galima rinktis ekologiškus vaisius, kurie nėra apdorojami pesticidais.

Šaltiniai:
http://www.nutrition-and-you.com/tangerines.html
http://healthyeating.sfgate.com/benefits-mandarin-oranges-4573.html
http://www.livestrong.com/article/257429-what-are-the-benefits-of-mandarin-oranges/
http://www.dovemed.com/7-health-benefits-of-mandarin-orange/
http://www.nutrition-and-you.com/tangerines.html
http://www.healwithfood.org/health-benefits/mandarin-tangerines.php#ixzz3tLPVdmLW
http://www.dovemed.com/7-health-benefits-of-mandarin-orange/
http://www.google.com/patents/US7771759 ir http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-tangerine-fruit/
http://www.herbwisdom.com/herb-tangerine.html
http://www.imoreporters.com/index.php/the-interesting-fun-facts-about-tangerine
http://www.lrt.lt/naujienos/ekonomika/4/19486

http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1978/2

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!