Girdime istorijas, kad atsiranda nukentėjusių nuo išsilavinimo mitybos srityje neturinčių „specialistų“, kurių konsultuojami žmonės patiria sveikatos negalavimų ar tampa labiau pažeidžiami emociškai dėl jiems rekomenduotų netikslingų, o ir netikslių, mitybos apribojimų. Siūlomos neva „stebuklingos“ dietos, kurios realybėje suteikia tik laikiną, staigų svorio kritimą, tačiau vėliau kilogramai greitai atauga, o sveikata gali būti sutrikdyta ilgam ir ją atstatyti gali būti labai sudėtinga. Taigi, kaip pasirinkti profesionalų mitybos specialistą?

Kodėl reikia žinoti bendrą sveikatos būklę

Nustembu, kai prieš įsigydami mitybos planus, žmonės klausia, kam reikia pildyti išsamią sveikatos  būklės anketą. Sako, kad pakanka, jog sudėliotoje mityboje būtų tiek ir tiek kalorijų, nieko daugiau nereikia. To nepakanka! Sudėtingesniais atvejais, net turėdama kliento anketą,  skambinu papildomai pasitikslinti tam tikrų sveikatos niuansų. Kai matau, kad žmogaus tikslas ir jo sveikatos būklė – nesuderinama ar reikia papildomų tyrimų, tikslesnės diagnozės – visada nukreipiu pas gydytojus. Būna atvejų, kai įtarusi valgymo sutrikimus, klientus siunčiu į Valgymo sutrikimų centrą. Esu tikra, kiekvienas turi atlikti savo darbą. Tik tokiu atveju galime pasiekti geriausių rezultatų.

Per metus keli žmonės man vis parašo, kad, tiesiogine žodžių prasme, išgelbėju jų gyvybes. Pamenu visas tas situacijas, kad buvo neramu dėl tam tikrų simptomų. Rezultatas – po mano rekomendacijų žmonės kreipėsi į gydytojus ir labai ankstyvoje stadijoje jiems buvo diagnozuoti vėžiniai susirgimai. Liga pastebėta laiku, todėl buvo suvaldyta ir žmonės pasveiko.

Taigi, kartais pats žmogus net nesupranta, kad turi didesnių bėdų, nei įtaria, todėl visada su klientais išsamiai kalbamės ir priimame tinkamiausią sprendimą.

Svarbūs kriterijai – išsilavinimas ir patirtis  

Kaip pasirinkti turintį kompetencijos, profesionalų mitybos specialistą?

Kalbant apie mano patirtį ir išsilavinimą mitybos srityje – esu dietistė Vaida Kurpienė, turiu dietetikos bakalauro diplomą. Mokslus baigiau su pagyrimu, o recenzentų nuomone mano baigiamasis darbas – magistro lygio. Man suteiktas sveikatos priežiūros specialistės dietistės licencija.

Išleidau 2 populiarias knygas sveikos mitybos ir gyvensenos tema, keletas mano straipsnių apie atopinio dermatito mitybą išspausdinti lietuviškuose ir užsienio moksliniuose žurnaluose.  Esu Lietuvos dietistų asociacijos valdybos pirmininkė. Taigi tam, ką darau, idealiai tinka mano išsilavinimas ir ilgametė veiklos patirtis (nuo 2010 m.).

Renkantis specialistus, kurie koreguos jūsų mitybą, patariu pasidomėti jų išsilavinimu ir patirtimi, sužinoti, ar jie turi licenciją. Svarbūs ir klientų atsiliepimai.

Mitybos specialistas, dietistas ar dietologas?

Mitybos specialistu gali būti bet koks žmogus, taip save pavadinęs. Jo veikla nėra tikrinama, reglamentuojama įstatymais ar prižiūrima, tad jis jokios atsakomybės, išskyrus asmeninę, už savo žodžius ir veiksmus teisiškai neprisiima. Dažniausiai, pateikiamas „diplomas“, įrodantis kelių savaičių ar mėnesių kursus internetu.  

Dietistas – tai licencijuotas sveikatos priežiūros specialistas, įgijęs dietisto profesinę kvalifikaciją. Turiu abu. Ką veikia dietistas ir kokios jo kompetencijos:

  • Kvalifikacija įgyjama tik aukštojoje mokykloje. Nuo 2021 metų gegužės mėnesio dietistas tapo sveikatos priežiūros specialistu ir turi turėti licenciją. Visas sąrašas specialistų yra „Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūrai tarnybos“ prie LR Sveikatos ministerijos puslapyje. Galite suvesti mano ar kito specialisto pavardę ir pamatysite, ar jis turi galiojančią licenciją.
  • Dietistas gali sudaryti subalansuotus valgiaraščius (mitybos planus), kurie padeda žmogui pasiekti jo tikslų.
  • Dietistas nenustatinėja ligos diagnozių ir neišrašinėja vaistų receptų. Tai turi padaryti gydytojas. Žinodamas gydytojo nustatytą diagnozę, žmogus kreipiasi į dietistą, kad jis parengtų mitybos planą, tinkantį jo sveikatos būklei. Dietistas nėra gydytojas-dietologas, nors mane žurnalistai kartais klaidingai taip pavadina. Tai įvyksta vis rečiau, nes vis daugiau žmonių žino apie dietistus. Jei pamatysite, kad mane kur nors žiniasklaidoje vadina dietologe, prašau, parašykite man žinutę ir prašysiu žurnalistų pakoreguoti pareigas. Beje, gydytojai dietologai pasaulyje yra tik dvejose šalyse, o visur kitur žmonėms padeda licencijuoti dietistai.
  • Dietistas negydo, bet pagal medicinos gydytojų nustatytas diagnozes, gali padėti žmogui jį mokydamas (seminarai, konsultacijos ir stovyklos), paaiškindamas, kokią įtaką maistas bei maitinimasis (ne) gali turėti jo sveikatos būklei.

Dietologo veikla tokia pati, kaip ir dietisto, tik dietologas turi medicinos gydytojo išsilavinimą, taigi papildomai jis gali išrašyti nustatyti paciento diagnozę bei išrašyti reikiamus vaistus. Ligoninėse jie nepakeičiami kur sergančiųjų atvejai – sunkūs, reikia subalansuoti maistines medžiagas ar skirti dirbtinį maitinimą. Pati siunčiu kai kuriuos klientus pas dietologus, jei yra inkstų nepakankamumas ar kai kurios kitos sunkios organizmo būklės ar ligos.

Mitybos planas – pagal klientų poreikius

Klientus konsultuoju nuo 2010 m., o mitybos planus rengiu nuo 2016 m. Esu įsitikinusi, kad subalansuotos mitybos laikytis kur kas lengviau, kai konkrečiai žinai, ką ir kada gaminti bei ką įsigyti. Mano parengtas „Sezoninis sveikos mitybos planas“, kurį galima koreguoti pagal individualius poreikius, supaprastina kasdienybę, sutaupo laiko ir padeda sveikai bei skaniai valgyti ištisus metus.

Mitybos planą galima naudoti labai tiksliai, o galima laisviau, kaip receptų knygą su patarimais, padarytą su asmeniškai jums subalansuotais porcijų dydžiais, produktais ir maistinėmis medžiagomis. Turintys mitybos planus sako, kad ilgainiui planas ir finansiškai, ir sveikatos, ir geros nuotaikos prasme, ir laiko taupymo, greitai atsiperka.

Sudaryti visų metų ar pageidaujamo sezono meniu su paprastai ir greitai pagaminamais patiekalais – rimtas užmojis. Pasiryžti šiam darbui mane įkvėpė teigiami klientų, pasinaudojusių mano patarimais mitybos klausimais, atsiliepimai ir prašymas sutaupyti jiems laiko, pateikiant konkrečius receptus su gaminimo aprašymu. Tą ir darau jau daugelį metų. Mitybos planus adaptuoju pagal kiekvieno kliento individualius poreikius. 

Dažnai klientai, prisiskaitę įvairių straipsnių ar radę dietų pasiūlymus internete, ima per daug riboti savo mitybą ir taip sau labai pakenkia, nors galvoja, jog elgiasi teisingai. Užtikrintai teigiu, kad be kraštutinumų, valgant sveikai ir sočiai, galima pasiekti puikių rezultatų. 

Išsamiai su mano išsilavinimu galite susipažinti mano puslapyje. Biografijos ir mokymų skiltyje galite stebėti nuolat atnaujinamą informaciją, matyti, kokius mokymus lankau.

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!