Nustebau išgirdusi, kad žmonės pradėjo profilaktiškai vartoti kalio jodido tabletes. Jei taip darote, ar darėte – būtinai paskaitykite tekstą. Surašau vartojimo instrukciją, remiantis oficialiomis rekomendacijomis, ir rekomenduoju ją išsisaugoti.

Kalio jodido veikimas

Jis naudojamas tik branduolinės ar radiologinės avarijos atveju skydliaukės apsaugai. Profilaktiškai jų vartoti negalima!

Sveikatos kalio jodido tabletės negerina. Jų tikslas – apsaugoti skydliaukę, esant radiacijai. Tabletėje yra didelė koncentracija jodo. Mūsų skydliaukė negali atskirti, kuris jodas yra radioaktyvus, o kuris – ne, tad kaupia tą, kuris patenka pirmiau. Suvartojus KI tabletę, joje esantis jodas pilnai įsotina skydliaukę. Tad per kitas 24 valandas ji nepriima jokio kito jodo, tame tarpe ir radioaktyvaus. Tokiu būdu mūsų skydliaukė apsaugoma nuo pažeidimo ir išvengiame su tuo susijusių pasekmių.

Taigi, vartoti iš anksto nėra prasmės, nes po 24 val. veikimas nuslopsta. Be to, vartojimas profilaktiškai gali pakenkti. Perdozavus kalio jodido, gali padidėti nerimas, dirglumas, prakaitavimas, pakisti skonis. Ilgalaikis vartojimas gali sukelti seilių liaukų uždegimą, virškinimo trakto sutrikimus, alergines reakcijas ar bėrimus, skydliaukės ligas.

Kada vartoti kalio jodidą

Kalio jodido įsisotinimui skydliaukėje reikia laiko, idealu, jei tabletės suvartojamos 6 val. iki iki kontakto su radioaktyviu jodu, bet ne anksčiau kaip 24 val. iki kontakto su radioaktyviu jodu. Jei tokios galimybės nėra, tada suvartoti iškart, gavus informaciją. Net ir pavėlavus, kad ir mažiau, bet vis tiek pagelbės tabletes suvartojant per 2-8 val. po kontakto.

Rekomenduojamos 1 arba dvi dozės, priklausomai nuo asmens amžiaus ir būklės. Pirma dozė – pagal Sveikatos apsaugos ministerijos signalą. Jos dydis yra nurodytas žemiau. Jei nepavyksta evakuotis iš radiacijos poveikio lauko, po 24 val. suvartojama antra dozė, jei taip rekomenduojama. Darkart akcentuoju, kad kalio jodido poveikis trunka tik 24 val. tad profilaktiškai jį naudoti – didelė klaida.

Visoje Lietuvos teritorijoje išdėstytos 43 oro ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo sistemos (RADIS) stotys, kurių duomenys nuolat stebimi. Apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, gyventojams būtų nedelsiant pranešta. Kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik gavus SAM rekomendacijas.

Kalio jodido dozės

Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio.

  • Suaugusiems iki 60 metų amžiaus ir vaikams nuo 12 metų – 2 tabletės// 2 kartai. 2 vnt. suvartoti iš karto, sužinojus apie spinduliavimą. Jų poveikis trunka 24 val.
  • Nėščioms ir žindančioms – 2 tabletės, bet tik vieną kartą.
  • Suaugsiems virš 60 metų 2 tabletės – vieną kartą, antros dozės nerekomenduojama vartoti.Vaikams nuo 3 iki 11 metų – 1 tabletė//2 kartai.
  • Vaikams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – po ½ tabletės// 2 kartai. Įtakos dozei neturi faktas, MP ar mišiniu maitinamas. Kalio jodidas patenka į MP, tačiau jo kiekis yra per mažas, kad apsaugotų žindomo vaiko skydliaukę nuo radiacijos poveikio. Kalio jodidą sugirdant naujagimiams, kūdikiams ir mažiems vaikams, tabletę galima sutrinti bei sumaišyti su MP, vandeniu, sultimis, uogiene, jogurtu, tyrele – kad tik suvartotų. Tačiau ištirpintas tabletes būtina suvartoti nedelsiant, nes veiklioji medžiaga labai greitai suskyla ir tampa neveiksminga.
  • Naujagimiams (vaikai iki 30 dienų amžiaus) – ¼ tabletės – tik viena dozė.

Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose.

Apie kitus jodo papildus

Tokio poveikio, kaip kalio jodidas, neturi nei jodo turintys papildai, nei skystas jodas. Labai skiriasi koncentracija, tad skubiai jų vartoti nelaimės atveju neverta.

Skydliaukės apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio.

Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais negali būti vartojamas geriant, net ir skiedžiant vandeniu.

Svarbu turėti namuose

Turėkite kalio jodido tablečių namie ir išsisaugoti šią instrukciją. Ir atsiminti, kad kalio jodidas – tik branduolinės avarijos metu.

O dėl skydliaukės normalios veiklos ne kalio jodidą reikėtų vartoti, o rūpintis ja visai kitaip. Plačiau apie skydliaukės sutrikimus skaitykite>>>

Todėl dar kartą kartoju – nepainiokime dviejų dalykų: bendros sveikatos būklės ir avarijos atvejų. Apie skydliaukės tyrimus skaitykite>>>

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!