Mokslinėje literatūroje minima, jog skirtingų ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių, onkologinių, virškinimo trakto bei odos ligų simptomams tam tikri maisto priedai gali turėti neigiamos įtakos atopiniam dermatitui.

Nagrinėjant maisto priedus ir jų įtaką AD simptomams atsirasti, daugiausia atliktų tyrimų galima rasti vaikų amžiaus grupėje. Dažniausiai tiriami tokie priedai, kaip tiraminas, acetilsalicilo rūgštis, konservantai, dažikliai ir skonio stiprikliai, kvapai (3 lentelė). Taip pat minimi balikliai, ir kas įdomu – kai kurie antioksidantai.

maisto-priedu-itaka-serganciuju-atopiniu-dermatitu-buklei
3 lentelė

Nealerginės padidėjusio jautrumo reakcijos (pseudoalerginės reakcijos) maisto priedų atžvilgiu pasireiškia vaikams nuo 2 iki 7 % AD sergančių pacientų. Nedaug yra duomenų apie tokias padidėjusio jautrumo reakcijas suaugusiems. Iki šiol pseudoalerginių reakcijų, kaip sunkinančių veiksnių, vaidmuo suaugusiems pacientams išlieka prieštaringas. Tačiau daugelis suaugusių pacientų teigia apie su maistu susijusį ligos pablogėjimą ir atsikartojančias nealergines padidėjusio jautrumo reakcijas (Worm, Ehlers, Sterry, Zubbier, 2000). Taip pat nedidelės imties dvigubame aklame, placebu kontroliuojame tyrime (angl. double ‐ blind ‐ placebo ‐ controlled), kuriame dalyvavo 9 sergantys AD ir 10 asmenų be AD diagnozės, buvo tiriama, ar tatrazinas, benzoatai ir nitritai turi įtakos AD simptomams. Remdamiesi gautais rezultatais, tyrėjai teigia, kad maisto priedai gali daryti neigiamą įtaką AD būklei (Worm, Vieth, Ehlers, Sterry, Zuberbier, 2008). 

Buvo tirtas maisto priedų poveikis suaugusiems pacientams, sergantiems AD. Šešioms savaitėms iš jų valgiaraščio buvo eliminuoti konservantai, tokie kaip sorbo rūgštis, taip pat dažikliai, pvz., tartrazinas. Tyrimo metu pacientams AD būklė kliniškai pagerėjo. Tačiau tiriant dvigubu aklu būdu (angl. double blind)  tik nedidelė tiriamųjų grupė kliniškai reagavo į tuos pačius maisto priedus (Worm, et al, 2000).  

Apibendrinant galima sakyti, kad maisto priedų įtaka AD būklei, tikėtina, yra santykinai maža, bet aiškių rezultatų nėra, nes šios srities tyrimų imtys yra mažos, o moksliniai straipsniai tik pavieniai. 

Apibendrinant literatūros šaltiniuose išdėstytus faktus, galima teigti, jog yra tikimybė, kad kompleksinė mažo histamino kiekio, pieno produktų ir glitimo eliminacinė dieta  potencialiai galėtų padėti daliai AD sergančių pacientų. Tokiu principu sudarytą mitybos planą galite įsigyti čia >>

Ankstesnis skyrius: Glitimo įtaka sergančiųjų atopiniu dermatitu būklei >>>

Kitas skyrius: Tyrimo rezultatų analizė ir apibendrinimas

Viso mokslinio darbo turinys ir nuorodos: Atopinis dermatitas ir mityba. Mokslinis darbas >>>

Viešai skelbiamas mano mokslinis darbas – koreguotas, kad būtų aiškiau skaitytojui: pridėti paaiškinimai, vengiama santrumpų, pakeisti skyrių pavadinimai (išėmus dalį neaktualios skaitytojui informacijos), naudoti paprastesni žodžiai.

Pati nuo vienerių metų sergu sunkiai valdomu atopiniu dermatitu. Puikiai žinau, kad galima beviltiškai jaustis. Dėl šios priežasties skyriau šiai temai pusę metų intensyvaus darbo. Tai atsipirko dideliu džiaugsmu, nes tyrimo rezultatai – įspūdingi. Teigiamą mitybos plano poveikį pajuto net 86 procentų tiriamųjų. Sunkios būklės pacientų sumažėjo net 5 kartus.

Skaitykite, o jei turite klausimų – juos užduokite komentaruose.

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!