Nors pavasaris pamažu įsibėgėja, ne vienas dar jaučiame nuovargį, šiokią tokią apatiją, o po švenčių  – ir apsunkimą. Organizmas tarsi veikia sulėtintu režimu, sunku sukaupti dėmesį ir jį išlaikyti, energija išsenka greičiau, ką jau kalbėti apie nuolatinius pažadus: mažiau streso, daugiau laiko sau, reguliari mankšta ir sveikesnis gyvenimo būdas. Viską galima sujungti į vieną siekį – „organizmo valymą“. Po jo esą ne tik grįžta darbingumas, energija, pagerėja išvaizda, bet ir gyvenimą matome kitomis akimis.

Rodos, iki spindinčių akių reikia tiek nedaug – sureguliuoti mitybą ir kasdien pasakyti sau nors po vieną komplimentą. Vis dėlto pirmas žingsnelis nėra toks paprastas, kad rezultatai būtų ilgalaikiai. Mitybos įpročius specialistai siūlo keisti pamažu, o netvarkingą valgymą, netinkamai paruoštą maistą, pusfabrikačius ir dažną alkoholio vartojimą pamiršti visam laikui. Kur kas paprasčiau atrodytų kelias dienas ar savaitę mitybą pakeisti iš esmės ir laukti greito savijautos pagerėjimo. Deja, sunku prognozuoti, kaip organizmas reaguos į tuos esminius pokyčius.

Jei lyg kirviu nukirsite įprastą maitinimosi būdą ir savaitę, pavyzdžiui, gersite tik sultis arba valgysite tik pagal tam tikrą receptą ruoštą sriubą, be abejo, svoris sumažės. Veikiausiai pagerės ir tam tikros organizmo funkcijos. Bet sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė perspėja: mitybą ribojant ypač griežtai, gaunama per mažai maistinių medžiagų ir kalorijų, netenkama daug skysčių, taigi organizmas gali pritrūkti būtinų medžiagų bei vitaminų ir savijauta dar suprastėti: apimti silpnumas, svaigti galva, svyruoti nuotaikos. O tai nėra vadinamojo valymosi požymiai – greičiau organizmo ir imuninės sistemos silpimas. Viena kita diena iškrovos gal ir palengvins darbą organizmui, bet ilgiau itin ribojamas racionas, o vėliau grįžęs atsitiktinis valgymas ir žalingi įpročiai – tik organizmo alinimas su trumpalaikiais pagerėjimais.

Kad ilgam atgautumėte prarastą energiją, sustiprintumėte imuninę sistemą, pagerėtų organų funkcijos ir atsikratytumėte vadinamųjų organizmo šiukšlių, reikėtų apmąstyti ne tik trumpąjį organizmo valymo etapą, bet ir kaip jį baigsite, koks gyvenimo būdas bus po jo. Įvertinkite savo mitybą: galbūt per dažnai geriate kavą? Vartojate per daug druskos arba cukraus? Valgote nevertingą maistą (pusfabrikačius, perdirbinius)? Piktnaudžiaujate miltiniais patiekalais? Apsvarstykite, kokio maisto galite sumažinti, kuo ką pakeisti, o ko atsisakyti visiems laikams. V. Kurpienė pataria riboti medų, baltuosius ryžius (šiuose yra mažiau naudingų medžiagų nei ruduosiuose), pervirtus augalinius produktus (daržoves, grūdines kultū
ras), ypač svarbu mažinti cukraus, visai atsisakyti alkoholio, tabako.

Stenkitės rinktis šviežius produktus, vaisius, žalumynus, o kruopas ruoškite užpildami karštu vandeniu, nevirkite. Šviežios daržovės, vaisiai ir sezoninės uogos aktyvina žarnyno veiklą, žalumynai gerina inkstų funkcijas. Mitybą papildykite produktais, turinčiais skaidulinių, mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, sėlenomis, linų sėmenimis. Pastaruosiuose yra sklandžiai organizmo veiklai itin svarbių nesočiųjų riebalų rūgščių omega-3. Šios riebalų rūgštys (omega-3, omega-6, omega-9) vadinamos nepakeičiamomis, nes organizmas jų nesigamina. Riebalų rūgščių svarbą pabrėžia visi mitybos specialistai, o V. Kurpienė dar primena, kad per didelis omega-6 kiekis gali pakenkti: skatinti uždegimus, artritą, stabdyti omega-3 pasisavinimą. Nesočiųjų riebalų rūgščių gausite valgydami riebiąsias žuvis (silkę, tuną, skumbrę), graikinius riešutus, sojų pupeles, gardindami maistą moliūgų sėklomis, linų sėmenų, rapsų, migdolų aliejais.

Kaip ir visavertė mityba, labai svarbu, kad organizmui pakaktų skysčių. JAV medicinos instituto duomenimis, per dieną moterims rekomenduojama išgerti 2,2 litro vandens, o vyrams – 3 litrus. Žinoma, sportuojantiems ir kitiems, kurių gyvenimo būdas aktyvesnis, todėl praranda gausiau skysčių, vandens reikėtų gerti dar daugiau.

Įvairiuose šaltiniuose galima rasti daugybę vadinamojo valymo receptų, subalansuotų tam tikro organo veiklai skatinti ir lengvinti; ypač populiarūs kepenų, inkstų, žarnyno valymai. Tačiau bendras organizmo valymas vienu ar keliais maisto produktais kažin ar atneš daugiau naudos nei žalos. Sisteminė sveika gyvensena įmanoma visiems, ir tik ji gali iš esmės patenkinti norą jaustis geriau, dirbti produktyviau ir labiau džiaugtis kiekviena diena. Sutrikdyti sklandžią organizmo veiklą gana paprasta, kaip tik tai ir daro griežtos dietos, kurių laikomasi be profesionalų konsultacijų. O po tokio sutrikdymo atkurti atsparumą ligoms, atsikratyti silpnumo, padidėjusio jautrumo ir kitų organizmo „šluotų“ sukeltų nemalonių veiksnių yra kur kas sunkesnė užduotis nei pamažu žingsniuoti sveiko gyvenimo būdo link.

Šaltinis:
gamtosgrozioformule.lt

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!