Vieną populiariausių mūsų kraštuose daržovių – bulvė. Šiuo metu apie šią daržovę galima išgirsti įvairių nuomonių. Taigi klausiame patarimo dietistės Vaidos Kurpienės.

Pirmiausia ji pamini, kad manyti, jog bulviniai blynai, kugelis, cepelinai bei kiti bulviniai patiekalai tikrai nebuvo pagrindinis mūsų regiono gyventojų maistas. Lietuvoje gyvenantys žmonės daugiausia valgė grūdus, šaknines daržoves, šiek tiek pieno produktų, mėsos bei miško uogų.

Kuo vertinga bulvė?

Šviežia bulvė – vertinga daržovė, ji turi savyje įvairiausių vitaminų, mineralų ir kitų mums būtinų maistinių medžiagų:

Šviežia bulvė, su odele, neapdorota termiškai 

Kiekis 100 gramų dydžio bulvės porcijoje

Kiekis nuo rekomenduojamos paros normos suaugusiam žmogui

Energetinė vertė, kcal

77 kcal

 
Kalorijos iš angliavandenių

92%

 
Krakmolas

15,4 g

 
Vitaminas C

19,7 mg

33%

Vitamin B6

0.3 mg

15%

Kalis

421 mg

12 %

Manganas

0.2 mg

8%

Folio rūgštis (angl.Pantothenic Acid)

0.6 mg

6%

Fosforas

57 mg

6%

Magnis

23.0 mg

6%

Varis

0.1 mg

5%

Vitaminas B1 (tiaminas)

0.1 mg

5%

Niacinas (vitaminas B3 arba nikotino rūgštis)

1,1 mg

5%

Vitaminas B9 (folatai)

16 mcg

4%

Geležis

0,8 mg

4%

Šaltinis: nutritiondata.com 

Šioje lentelėje pateiktos maistinės medžiagos yra nevirtose šviežiai iškastose bulvėse, jas apdrojus stipriai mažėja vitamino C, geležies, kalio bei fosforo. Šios šakninės daržovės turi nedidelį kiekį maistinių skaidulų (ląstelienos) būtinų gerai virškinimo trakto veiklai. Įdomu, kad vitamino A daugiau turi gelsvos spalvos bulvės.

Kaip matote lentelėje bulvės turi nemažą kiekį krakmolų, taigi ji reikia daug energijos, puikiai tinka vaikams, norintiems priaugti svorio ar intensyviai sportuojantiems. Jų galima valgyti ir norintiems palaikyti esamą svorį bei lieknėjantiems, tačiau pastaruoju atveju jų reikia vengti valgyti vakarais.

Atkreipkite dėmesį ir į bulvės spalvą. Žaliose augalo dalyse ir pažaliavusiuose gumbuose yra iki 0,07 % nuodingo alkaloido solanino, taigi pažaliavusioms bulvėms vietos Jūsų puoduose tikrai neturėtų būti.

Kaip geriausia gaminti bulves?

Mes įpratę bulves nuskusti, palaikyti šaltame vandenyje ir tuomet užkaisti puode. Taip gauname daug kalorijų, bet mažai naudos. Pavyzdžiui lyginant kalio kiekį šviežioje bulvėje su lupena joje yra 12 proc. rekomenduojamos paros normos (RPN), virtoje su lupena 11 proc. , o štai virtoje be lupenos jau tik 4 proc. RPN.

Po bulvės lupena ir iš karto po ja yra susikaupę daugiausia naudingų medžiagų, kurių netenkame skusdami. Taigi tik nušveitę bulvę šetelėliu ir nuplovę išsaugosime jos naudą. Vertingiausios bulvės ką tik iškastos, šviežios. Jas galima valgyti termiškai neapdorotas, virti garuose ar vandenyje su lupena arba iškepti orkaitėje ant grotelių. Taip apdorojant lieka daugiausia mums taip būtinų ir mūsų racione trūkstamų maistinių skaidulų ir vertingų medžiagų.

Jei bulves kepate orkaitėje ant grotelių – temperatūra neturėtų viršyti +175 °C, nes krakmolas, kurio kupina ši daržovė apie +180 °C temperatūroje skyla ir dalis susidariusių medžiagų kenksmingos, pavyzdžiui kancerogeninė medžiaga akrilamidai.

Sezono metu gali valgyti šviežių bulvių salotas, jei nebandėte – rekomenduoju pabandyti. Įprastai jos pjaustomos šiaudeliais ir maišomos su kitomis šakninėmis daržovėmis. Pavyzdžiui paruoškite šviežių bulvių salotas su morkomis ir žalumynais.

Jei jau bulves verdate skustas – jokiu būdu nelaikykite jų ilgai šaltame vandenyje, nes jame tirpsta vitaminai ir taip netenkate didelės dalies daržovės naudos. Be to, bulves dėkite į verdantį vandenį. Vandens turėtų būti kuo mažiau, taip išsaugosite dalį vitaminų.

Geriausia visuomet ruošti šviežią maistą, nes vitaminai ir kiti antioksidantai nyksta vėsdami, laikomi ir antrą kartą šildant maistą. Taip pat pakartotino kaitinimo metu dar labiau sumažėja maistinių skaidulų.

Atminkite, kad pervirti bulvių nereikia, nes kuo ilgiau verdate, tuo labiau mažėja naudingų medžiagų kiekis. Pavyzdžiui vitamino C 100 gramų šviežios bulvės su odele yra net 33 proc. suaugusio žmogaus paros normos, bet verdant jo kiekis stipriai mažėja. Verdant su odele lieka tik 22 proc. verdant be odelės tik 12 proc. rekomenduojamos paros normos.

Bulvės geriausia tinka ir lengviausia virškinamos, valgomos su daržovėmis, ypatingai gerai tinka šviežios ir raugintos, taip pat rūgščiais pieno produktais ar riebia sūdyta žuvimi, pavyzdžiui silke ar skumbre.

Įdomu tai, kad…
… virtose bulvėse, lyginant su šviežiomis 100 gramų produkto padaugėja kalorijų, nuo 77 kcal iki 87 kcal. Be to, keičiasi jų glikeminis indeksas (GI), kuris rodo angliavandenių pasisavinimo greitį. Kuo indeksas didesnis, tuo greičiau reikia panaudoti gautas kalorijas ir tuo greičiau išalksite. Taigi šiuo atveju mažiau yra geriau.

  • Šviežios bulvės, virtos su lupena GI 40
  • Senesnės bulvės, virtos su lupena GI 65
  • Įprastai virtos (be lupenos) bulvės GI 83
  • Keptos bulvės GI 95

Beje, gaji nuomonė, kad balti virti ryžiai yra mažiau kaloringi nei bulvės. Tai netiesa, 100 gramų šio produkto yra 97 kcal, t.y. 10 kcal daugiau, jei lyginsime su tokiu pat kiekiu virtų bulvių.

RECEPTAI SU BULVĖMIS

Virtos bulvės su raugintais kopūstais ir paprikomis

Bulvė – labai vertinga daržovė, turinti daug įvairių vitaminų bei mineralų. Išmėginkite kartu raugintais kopūstais, gausite tikrą vitaminų bombą.
Išbandyti šį receptą

Virtų bulvių salotos su turkišku Tzadziki padažu

Patiekalas kvepiantis Turkija. Tie, kas keliavo po Graikiją, man pritars, kad be tzatziki neapsieina jokia graikiška fiesta, jokie pietūs nei vakarienė. Su mėsa, su daržovėmis, ar tiesiog su gabalėliu paskrudintos duonos – tzatziki tinka su viskuo!
Išbandyti šį receptą

Virtos apkeptos bulvės su svogūnu, pagardintos garstyčiomis

Šviežios bulvės su šviežiai paraugintais agurkais – tai nuostabus vasaros gėris ir vasaros maistas. Rekomenduojame išmėginti šį patiekalą ir Jums.
Išbandyti šį receptą

DAUGIAU RECEPTŲ SU BULVĖMIS >>>

4.3 4 votes
Patiko? Įvertinkite!