Lietuvoje per 34 % gyventojų turi pieno cukrų laktozę skaidančio fermento trūkumą, todėl jiems, suvartojus pieno produktų ar kitų maisto produktų, kurių sudėtyje yra pieno produktų, tiksliau – laktozės, gali pasireikšti nepageidaujami simptomai. Nors laktozės netoleravimas yra dažnas, ne visi jaučiamus nepageidaujamus simptomus priskiria šiai būklei.

Kas yra laktozės netoleravimas?

Laktozės netoleravimą sukelia fermento laktazės (β galaktozidazės) trūkumas plonajame žarnyne. Fermentas laktazė skaido pieno cukrų laktozę iki gliukozės ir galaktozės, o šios medžiagos yra absorbuojamos į kraują. Jei laktozė yra nesuskaidoma plonajame žarnyne, kartu su maistu patenka į storąjį žarnyną, kuriame laktozę veikia storosios žarnos bakterijos. Šio proceso metu išsiskiria dujos, todėl jaučiamas pilvo pūtimas, gali atsirasti viduriavimas. Tai dažniausiai nėra gyvybei pavojinga būklė, tačiau pasireiškiantys simptomai nemalonūs.

„Laktozės netoleravimas (hipolaktazija) atsiranda, kai žarnynas dėl įvairių priežasčių nesugeba suskaidyti šio tik žinduolių piene ir jo produktuose esančio angliavandenio ir dėl to pasireiškia įvairūs simptomai: pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas, pykinimas. Pieno cukraus netoleravimas tarp vaikų yra retesnis nei tarp suaugusių – tai paaiškinama tuo, kad šis sutrikimas dažniausiai yra įgytas, o ne įgimtas, mat tik gimę kūdikiai plonajame žarnyne jau turi laktozę skaidančios laktazės – jos kiekis ima mažėti su amžiumi“, – sako doc. Dr. V. Urbonas. Pasak jo, kartais pasitaiko, kad vaikas, anksčiau toleravęs laktozę, staiga pradeda jos netoleruoti – tai dažniausiai pasitaiko tiems, kurie sirgo virusine (rotovirusu, noravirusu ar kt.) ar bakterine žarnyno infekcija (salmonelioze ar kt.), serga celiakija ar Krono liga. Naujagimiai, gimę iki 34 nėštumo savaitės, dažnai kurį laiką netoleruoja laktozės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pieno produktų netoleravimas – tikras ar sugalvotas: laktozė ir kazeinas >>>

Įprastai plonojoje žarnoje gaminasi fermentas, vadinamas laktaze, skaidantis laktozę į gliukozę ir galaktozę, kurios pro plonosios žarnos sienelę patenka į organizmo vidų. Jeigu laktazės nepakanka, į storąją žarną patenka neskaidyta laktozė, kurią pradeda skaldyti žarnyno bakterijos – taip susidaro rūgštys bei dujos, sukeliančios nemalonius pojūčius. Hipolaktazija paplitusi visame pasaulyje, ypač Afrikoje ir Azijoje – šiuose žemynuose šis sutrikimas diagnozuojamas iki 61–100 proc. atvejų. Europoje laktozės netoleravimo paplitimas mažesnis: nuo 2 proc. Skandinavijoje iki 70 proc. kai kuriuose Italijos regionuose, suaugusiems Lietuvos gyventojams hipolaktazija nustatyta 31–36 proc. atvejų. Vaikams, kaip ir suaugusiesiems, jos paplitimas priklauso nuo amžiaus: 7 m. amžiuje – 9 proc., 10 m. – 20 proc., o 12–14 m. grupėje paplitimas panašus į suaugusiųjų.

Kad būtų galima nustatyti hipolaktazijos diagnozę, atliekami specialūs kraujo, iškvepiamo oro tyrimai, kartais plonosios žarnos biopsija ir labai retai genetiniai tyrimai, tačiau dažnai šį sutrikimą galima įtarti tiesiog paklausus žmogaus, kaip jis toleruoja išgertą pieną ar jo produktus (grietinėlę, varškę, grietinę, ledus ir kt.) ir kaip jaučiasi, kai pieno produktų nevartoja. Labai svarbu žinoti, kad simptomų atsiradimui turi reikšmės suvalgyto pieno produkto kiekis – kuo daugiau, tuo stipresni nusiskundimai.

Įvairiuose pieno produktuose laktozės kiekis skiriasi

Ne visuose pieno produktuose yra vienodas laktozės kiekis, todėl žmonėms, netoleruojantiems laktozės, svarbu žinoti, kad daug laktozės yra šviežiame piene, pieno milteliuose, leduose, lydytame sūryje. Tokie žmonės geriau toleruoja rūgščius pieno produktus: nesaldžią varškę, nesaldų sūrį, kefyrą, rūgpienį, jogurtą ar grietinę.

Alergija pienui ir laktozės netoleravimas yra ne tas pats

  • Alergija pienui
  • Laktozės netoleravimas
  • Pasireiškia naujagimystėje
  • Dažniausiai vyresniame amžiuje, kūdikystėje itin retai
  • Dalyvauja imuniniai mechanizmai
  • Imuniniai mechanizmai nedalyvauja
  • Simptomai atsiranda dėl neįprastos imuninių mechanizmų reakcijos į piene esančius baltymus (pvz., α-laktoglobuliną, β-laktoglobuliną, kazeiną)
  • Simptomai atsiranda dėl fermento laktazės trūkumo ir dėl to nesuskaidomos laktozės
  • Be maisto netoleravimui būdingų simptomų, gali atsirasti sloga, ašarojimas, odos niežulys, dilgėlinė, pasunkėjęs kvėpavimas ar net anafilaksijai būdingi simptomai
  • Simptomai būdingi maisto netoleravimui (pilvo pūtimas, viduriavimas ir pan.)

Laktozės netoleravimo sukeliami simptomai:

Simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus 30 min. – 2 val. po pieno ar jo produktų vartojimo. Nustojus vartoti pieno produktus, simptomai paprastai išnyksta. Didesnis suvartotas pieno ar jo produktų kiekis gali sukelti:

  • Pilvo pūtimas, gurgėjimas, skausmas – pasireiškia iki 100 proc. laktozės netoleruojančių žmonių.
  • Dujų kaupimasis – pasireiškia iki 100 proc.
  • Viduriavimas – 70 proc.
  • Pykinimas be aiškios priežasties – 78 proc.
  • Vėmimas – 78 proc.
  • Koncentracijos, trumpalaikės atminties sutrikimas – 82 proc.
  • Raumenų ir sąnarių skausmas – 71 proc.
  • Galvos skausmas – 86 proc.
  • Nuovargis be priežasties – 63 proc.
  • Alerginiai bėrimai – 40 proc.
  • Burnos opos – 30 proc.
  • Širdies ritmo sutrikimas – 24 proc.
  • Padažnėjęs šlapinimasis – mažiau nei 20 proc.
  • Kūdikiams ir vaikams gali sulėtėti augimas ir sumažėti svoris.

Simptomų pasireiškimo stiprumas priklauso nuo su maistu gautos laktozės kiekio.

„Dažnai pastebėję ir nustatę laktozės netoleravimo simptomus, žmonės ima elgtis drastiškai ir visai atsisako pieno produktų arba juos pakeičia augaliniais atitikmenimis, tačiau toks sprendimas nėra teisingas, nes gyvuliniame piene yra daugiau vertingų medžiagų nei sojų ar migdolų piene, tad šių biologinių baltymų nevartojimas gali atsiliepti sveikatai. Negalintys vartoti pieno produktų, tačiau juos mėgstantys, gali vartoti jų mažomis porcijomis kelis kartus per dieną – taip organizme reikalingas perdirbimui laktazės kiekis spės atsinaujinti ir žmogus nejaus neigiamų pasekmių. Pasikonsultavus su gydytoju ar vaistininku, vaistinėse galima įsigyti fermento laktazės turinčius preparatus. Jų sudėtyje esantys laktazės fermentai skaido pieno produktuose esančią laktozę“, – sako gastroenterologas doc. V. Urbonas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Organizmo detoksikacija, rėmuo ir pieno produktų vartojimas >>>

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai pataria, kaip išvengti laktozės netoleravimo simptomų:

  • Atsisakykite pieno ar jo produktų arba sumažinkite savo maisto racione jų kiekį. Nemažai žmonių, netoleruojančių laktozės, gali vartoti nedidelius pieno ar jo produktų kiekius nejausdami jokių neigiamų simptomų. Apie 12 g laktozės (tai atitiktų maždaug 1 stiklinėje pieno esantį laktozės kiekį) dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Sumažinus suvartojamų pieno produktų kiekį, kyla pavojus gauti nepakankamą vitamino D, kalcio ir vitamino B2 kiekį su maistu, todėl prieš koreguojant savo maisto racioną, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
  • Paskirstykite suvartojamą pieno ar jo produktų kiekį į mažas porcijas. Kartais žmonėms, netoleruojantiems laktozės, simptomai sumažėja vartojant pieno produktus mažais kiekiais t.y., suvartojamą tokių produktų kiekį suskirstant į nedideles porcijas.
  • Simptomai mažiau pasireiškia, jei pieno produktai vartojami su kitų rūšių produktais. Tuomet virškinimas ilgiau užtrunka ir geriau suskaidoma piene esanti laktozė.
  • Jei vartojate pieną, geriau rinkitės riebesnį. Riebesnio pieno virškinimas užtrunka ilgiau, taigi jame esanti laktozė ilgiau užsiliks virškinamajame trakte ir didesnis jos kiekis bus suskaidytas.
  • Rinkitės mažiau laktozės turinčius pieno produktus. Ne visi pieno produktai sukelia vienodo stiprumo netoleravimo reakcijas, pvz., kietieji sūriai, tokie kaip šveicariškas Cheddar, turi nedidelį laktozės kiekį ir dažniausiai nesukelia jokių simptomų. Taip pat mažiau išreikštus simptomus sukelia jogurtai, nes jų gamybos procese naudojamos bakterijos, kurios natūraliai gamina laktozę skaidantį fermentą .
  • Vartokite pieno produktus su sumažintu laktozės kiekiu. Lietuvoje dar nėra labai populiaru, tačiau užsienio šalyse yra didelis pieno produktų be laktozės pasirinkimas.

Nepamirškite, kad laktozės yra ne tik pieno produktuose, bet ir iš jų pagamintuose gaminiuose, pvz., sriubose, salotų padažuose, kepimo mišiniuose, duonoje, sausainiuose, sausuose pusryčiuose, bulvių traškučiuose, saldainiuose, pieniškame šokolade ar net dešroje, todėl rinkdamiesi produktus, atidžiai perskaitykite etiketes.

Jei vargina nepageidaujami simptomai, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas, siekdamas sumažinti Jus varginančius simptomus, gali paskirti fermento laktazės preparatus.

NMVRVI specialistai netoleruojantiems laktozės žmonėms pataria atidžiai studijuoti maisto produktų etiketes. Teisės aktuose (Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 ,,Maisto produktų ženklinimas“ bei Europos Parlamento ir Tarybos Reglamente (ES) Nr. 1169/2011) pateikiamos maisto produktų sudedamųjų dalių grupės, kurios gali sukelti alergijas arba netoleravimą. Viena iš 14 nurodytų grupių – pienas ir jo produktai. Pienas ir jo produktai (įskaitant laktozę) ar iš jų gautos medžiagos, naudoti maisto produktų gamyboje, turi būti paženklinti sudedamųjų dalių sąraše aiškiai pateikiant nuorodą, kad tai yra pienas ar jo produktas. Nuo 2014 m. gruodžio 13 d. alergiją ar netoleravimą sukeliančios medžiagos privalės būti paženklintos taip, kad aiškiai išsiskirtų iš kitų sąrašo sudedamųjų dalių, pvz., pasirenkant tam tikrą šriftą, stilių arba fono spalvą.
Atidžiai perskaityta maisto produkto etiketė padės pasirinkti tinkamus maisto produktus ir išvengti tų, kurie gali sukelti nemalonius simptomus.

Literatūra:

1.Alergija karvės pienui, Vaikų dietologija, L. Labanauskas, R. Rokaitė, R. Bagdzevičius, 2009 m.
2.Alergologija, R. Dubakienė, Vilnius 2002 m.
3.Hipolaktazija, J. Saukienė, Klinikinė gastroenterologija, 2002 m.
4.Nauji pirminės suaugusiųjų hipolaktazijos diagnostikos metodai, D. Kalibatienė, S. Varvuolytė, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas, Medicinos teorija ir praktika 2006 – T.12 (Nr.4), psl. 319-327, http://www.mtp.lt/files/MTP_2006_4.pdf
5.Cow‘s milk protein allergy and intolerance in infancy. Some clinical, epidemiological and immunological aspects, Departamento of pediatrics, Odense university hospital, Denmark, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7704117
6.Lactose intolerance, German Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), PubMed Health, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0005145/
7.Lactose intolerance, PubMed Health, U.S. NATIONAL Library of Medicine, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001321/
8.Lactose intolerance, National digestive disease informatikon clearinghouse, U.S. Departamento of health and human servines, http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/lactoseintolerance/Lactose_Intolerance.pdf
9.Lactose intolerance, Lifestyle and home remedies by Mayo Clinic staff, http://www.mayoclinic.com/health/lactose-intolerance/DS00530/DSECTION=lifestyle-and-home-remedies
10.Lactose intolerance, Dairy Australia, http://www.dairyaustralia.com.au/~/media/Documents/Health%20and%20Nutrition/Good-Health-Fact-sheets/Current/Lactose%20Intolerant.ashx
11.Lactose intolerance, Causes by Mayo Clinic staff, http://www.mayoclinic.com/health/lactose-intolerance/DS00530/DSECTION=causes
12.Lactose intolerance, Praven K Roy, MD, AGAF et al., Medscape reference
13.Lactose intolerance, Dairy Australia Your Levy at Work, http://www.dairyaustralia.com.au/Health-and-nutrition/Dairy-and-Health/Lactose-Intolerance.aspx
14.Lactose intolerance and consumption of milk and milk products, Sieber R., Stransky M., de Vrese M., http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9467238, PubMed.gov US NATIONAL Library of Medicine NATIONAL Institute of Health
15.Milk Allergy, Canadian Food Inspection Agency, http://web.archive.org/web/20121106100241/http://www.inspection.gc.ca:80/food/consumer-centre/food-safety-tips/labelling-food-packaging-and-storage/milk/eng/1332432253600/1332432323072
16.Milk allergy, Mayo Clinic staff, http://www.mayoclinic.com/health/milk-allergy/DS01008/DSECTION=symptoms
17.Milk – One of the nine most common food allergens, Health Canada, http://web.archive.org/web/20121201215238/http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/securit/allerg/fa-aa/allergen_milk-lait-eng.php
18.Pediatric lactose intolerance, Stefano Guandalini, Medscape referente
19.Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia, EFSA journal, http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1777.htm
20.Symptoms of lactose intolerance can be controlled through diet, Jean Fox, M.D., Gastroenterology, Mayo Clinic, Rochester, Minn, http://www.mayoclinic.org/medical-edge-newspaper-2011/aug-26b.html
21.What I need to know about Lactose Intolerance, National Digestive Disease Information Clearinghouse, http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/lactoseintolerance_ez/

0 0 votes
Patiko? Įvertinkite!