Šaltibarščiai – mūsų mėgstamas skanus, sotus patiekalas šiltuoju sezonu. Be to, priklausomai nuo sudėties, gali būti draugiškas kūno linijoms. Tačiau vieno ingrediento rekomenduoju vengti.

Taigi, kokių produktų prireiks sveikiems šaltibarščiams ir kokie svarbiausi jų gero skonio niuansai?

Šaltibarščiai su bulvėmis – pagrindinis patiekalas

Jei nedaug judate, dirbate sėdimą darbą ir sekate svorio svyravimus, pasirinkę pietums ar vakarienei šaltibarščius su bulvėmis, turėkite omenyje, kad tai – pagrindinis patiekalas ir antro jau nesirinkite. Jei žmogus fiziškai aktyvus, mažo svorio, gali būti ir papildomas patiekalas.

Sezoninis mitybos planas sveikatos pagerinimui, didesnei energijai ir svorio kontrolei>>>

Kokios bulvės geriausiai tinka prie šaltibarščių?

Rekomenduoju jas virti su lupena, tuomet bulvė išlaikys reikiamą struktūrą: joje liks daugiau skaidulų, vitaminų, geležies ir kitų medžiagų.

Bulves virdami įpilkite tiek vandens, kad apsemtų tik pusę bulvių, įdėkite druskos. Druska neįsiskverbs į bulvę, tačiau ji „užrakins“ bulvėje mineralus, tad iš tiek pat kalorijų gausime daugiau naudingų medžiagų.

Bulvė – kuo vertinga ir kaip gaminti išsamus straipsnis>>>

Kefyro pasirinkimas ir jo alternatyvos

Nerekomenduoju naudoti šaltibarščiams skirto kefyro, kuris įprastai yra 5 ar 6 proc. riebumo. Tuo tarpu paprastame kefyre būna 2,5 proc. riebalų.

Šaltibarščiai bus dar mažiau kaloringesni, jei kefyrą pakeisite pasukomis arba kefyrą atskiesite su sūriu mineraliniu vandeniu. Tik pastaruoju atveju

Nemaišykite kefyro su pienu! Kai kuriuose Lietuvos regionuose tai įprasta. Pienas neutralizuoja skrandžio rūgštį, o kefyrui bei kiaušiniams virškinti jos labai reikia. Tokį derinį suvalgę galime pasijusti apsunkę, vėliau gali pūsti pilvą.. Jei norime jaustis geriau, gaminkime šaltibarščius be pieno.

Jei negalite vartoti pieno produktų, o šaltibarščių norisi, galime kefyrą keisti į sojos, avižų ar migdolų gėrimą (vadinamą pienu), tik rūgštelės jiems reikės suteikti.

Veganiški šaltibarščiai su tofu sūriu ir sojos pienu

Šiuos šaltibarščius siūlau išbandyti su batatų traškučiais ar virtomis/keptomis bulvėmis. Labai skanus derinys.
Išbandyti šį receptą

Šaltibarščiai su migdolų pienu

Ar jau išbandėte mūsų siūlomą šaltibarščių variantą? Gali būti, kad šie Jums patiks net labiau nei tie, kuriuos valgėme vaikystėje.
Išbandyti šį receptą

Šaltibarščiai su avižų pienu bei virtomis bulvėmis

Į avižų pieną dedami šviežiai tarkuotas burokėlis, agurkai, svogūnų laiškai, krapai, kiaušinis, pilamos citrinos sultys.
Išbandyti šį receptą

Šaltibarščiams – geriausiai tinka nevirti burokėliai

Burokėliai – vertingas produktas. Jie yra betaino šaltinis, kuris padidina serotonino (laimės hormono) gamybą smegenyse. Jie yra vienas iš geriausių liuteino ir zeaksantino šaltinių, kurie naudingi akių sveikatai.

Šios daržovės turi daug ląstelienos (4g/100g), todėl gali pagerinti virškinimą ir suaktyvinti žarnyno judesius.

Burokėlių kaloringumas yra santykinai mažas – tik 43 kcal, tačiau burokėliai turi daugiau natūralių cukrų (9 g) nei kitos daržovės, todėl jie natūraliai saldūs ir mes juos mėgstame labiau nei kitas daržoves.

Vertingiausia ir sočiausia šaltibarščiams naudoti nevirtus burokėlius. Svarbu juos nuskusti ir plonais šiaudeliais supjaustyti, pašlakstyti citrinos ar svarainių sultimis, galima skiestu natūraliu actu ir palaikyti apie valandą, kad pasifermentuotų bei suminkštėtų. Tuo pačiu dings ir kartus jų prieskonis. Fermentavimui tinka ir kefyras. Jis šią daržovę suminkština, nuima kartumą, burokėliai tampa skanesni ir geriau virškinami. Naudodami fermentuotus burokėlius su maistu gausite nepalyginamai daugiau vertingų medžiagų, nei ruošdami šaltibarščius su virtais burokėliais, o ir šaltibarščiai bus daug sotesni.

Jei nesate bandę – privalu pasigaminti ir paragauti. Receptų rasite čia>>>

Galite ir parauginti burokėlius – jie suminkštės, dings kartumas, bus geriau pasisavinami. Kaip rauginti daržoves, rasite čia>>>

Jei būtinai norite tik virtus burokėlius tradicinėje sriuboje skanauti, tuomet bent jau virkite trumpiau. Kai burokėliai perverdami, jų angliavandeniai pasisavinami daug greičiau ir nors iš pradžių jausitės sotūs, tačiau greitu metu vėl kils alkis. Todėl geriau naudoti arba trumpai virtus burokėlius, kurie dar būtų išlaikę traškumą, arba fermentuotus šviežius burokėlius.

Šaltibarščiams – agurkai su žievele

Rekomenduoju agurkus į šaltibarščius pjaustyti su žievele, nes po žievele yra daugiausiai skaidulų ir veiklių antioksidantų, o skaidulos žievelėje koncentruotos, jos suteikia sotumo ir gerina žarnyno veiklą. Ką turėtumėte žinoti apie agurkus>>>

Kaip šaltibarščius padaryti sotesnius

Sotumas priklauso nuo keleto veiksnių, Vienas jų – daržovių kiekis ir jų apdorojimas. Švieži burokėliai bus daug sotesni, nei virtas jų variantas, nors kiekis ir kaloringumas bus toks pat. Kitos daržovės taip pat sotumo suteikia. Kartais suplėčiau salotų lapų ir sudedu į šaltibarščius. Juokauju, kad man šaltibarščiai salotos-sriuba viename.

Galima pridėti ir daugiau baltymų, įberti varškės ar pagardinti kiaušiniais. Tinka kaip vištos, taip ir anties, žąsies ar putpelių.

Skanių šaltibarščių receptai>>>

Šaltos sriubos gali būti įvairios – įsikvėpkite ir paįvairinkite savo racioną čia>>>

Skanių ir sveikų atradimų!

4.4 15 votes
Patiko? Įvertinkite!