Kai kurių produktų ar jų grupių, pavyzdžiui, be glitimo mados – geras dalykas, nes paskatina išbandyti naujus produktus.  Kartais naujų produktų ieškome dėl sveikatos būklės. Produktai be glitimo aktualūs kai kurioms žmonių grupėms: sergantiems celiakija, alergiškiems kviečiams ir rugiams, sergantiems kai kuriomis lėtinėmis odos, sąnarių ir kitomis ligomis, netoleruojantiems glitimo. 

Galima rasti rekomendacijų išbraukti glitimą, esant įvairiems neaiškios kilmės negalavimams. Nors dėl glitimo poveikio ir glitimo netoleravimo dar galima diskutuoti, bet jau yra pripažinta, kad balti miltai gali kenkti sveikatai juos vartojant reguliariai. Taigi juos keisti – gera idėja. Atrasti nauji produktai – sukuria įvairovę, kuri yra viena iš subalansuotos mitybos esminių sąlygų. Dietistė ir mitybos specialistė Vaida Kurpienė dalinasi naudinga informacija, ką turite žinoti apie glitimą.

Glitimas

Glitimas – pagrindinis kviečių baltymas. Glitimas yra sudėtinių, tarpusavyje susijusių, bet skirtingų baltymų, daugiausia gliadino ir glutenino, mišinys. Panašūs baltymai yra sekalinas rugiuose, hordeinas miežiuose (angl. gluten). Visi šie baltymai prasiskverbia pro žarnyno sienelę ir yra suskaidomi iki aminorūgščių. Aveninas, avižų baltymas, irgi yra panašus į glitimą, todėl praeityje buvo daug diskusijų dėl jų vartojimo. Tačiau pastaruoju metu teigiama, kad net ir sergantys celiakija gali avižų vartoti iki 50 gramų per dieną, skaičiuojamas sausas grūdų svoris. 

Glitimo vienareikšmiškai turi vengti sergantys celiakija arba yra diagnozuotas neceliakinis jautrumas glitimui, žmonės, alergiški glitimui, kviečiams ar rugiams. Necialikinis jautrumas glitimui bei jo sąsajos su uždegiminėmis ligomis – santykinai nauja tema per pastarąjį dešimtmetį. Neceliakinis jautrumas glitimui – tai atsirandantys virškinimo trakto simptomai vartojant glitimą, tais atvejais, kai nėra diagnozuojama celiakija ar alergija kviečiams (Sapone Bai, Ciacci ir kiti, 2012). Iki šiol nėra aiškūs glitimo poveikio mechanizmai, iššaukiantys netoleravimo simptomus. Tyrimų problema yra kompleksinė, nes nėra žinomi mechanizmai bei kurios tiksliai medžiagos, esančios kviečiuose, gali sukelti simptomus: angliavandeniai ar grūduose esantys baltymai. Taigi negalima vienareikšmiškai teigti, kad, pašalinus kviečius ir jų turinčius produktus iš raciono bei gavus teigiamą atsaką, t. y. neigiamiems simptomams, įtaką daro konkrečiai glitimas (Biesiekierski, Muir, Gibson, 2013). Virškinimo trakto simptomai gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių. Pasiskaičius straipsnius žiniasklaidoje gali atrodyti, kad glitimo netoleravimas atsakingas vos ne už visų ligų atsiradimą. Dažnai žmonės patys nusistato glitimo netoleravimą be tyrimų ar gydytojo konsultacijos ir be reikalo jį išbraukia iš raciono.

Glitimas – ar saugu vartoti?

Dažnai tenka girdėti: „Netoleruoju GLITIMO“. Kada tai tiesiog „madingas“ teiginys, o kada – problema?

Koks Jūsų mitybos racionas, jei netoleruojate glitimo?

  • GLITIMU vadinamas pagrindinis kviečių baltymas, kuris yra sudėtinių, tarpusavyje susijusių, bet skirtingų baltymų, daugiausia gliadino ir glutenino, mišinys. Panašūs baltymai – sekalinas rugiuose, hordeinas miežiuose, aveninas avižose. Glitimo turi kuskusas, manų kruopos, perlinės krupos, džiovintų kviečių kruopos. Šis baltymas gali būti aptiktas kai kuriuose padažuose, sausuose pusryčiuose ir kitų rūšių maisto produktuose.
  • Glitimo netoleravimo požymiai: pilvo pūtimas, skausmas, pykinimas, nuolatinis nuovargis, nerimas, depresija, sąnarių ir raumenų skausmas, įvairios odos problemos, galvos skausmas, migrena ar net svorio kritimas.
  • Glitimo turi atsisakyti asmenys, kuriems yra diagnozuota celiakija – liga, apibrėžianti glitimo netoleravimą. Tačiau naujausi tyrimai parodė, kad aveninas avižose veikia kitaip negu kviečių baltymas, todėl sergantys celiakija per dieną gali suvartoti iki 50 gramų avižų. Kiti asmenys, nesergantys šia liga, gali būti alergiški glitimui, kviečiams, rugiams arba turėti neceliakinį jautrumą šiam baltymui.
  • Prieš atsisakant glitimo rekomenduojama išbandyti perlines ir miežines kruopas bei savo reakciją į jas, nes galbūt jums pasireiškę negalavimai yra ne dėl glitimo netolerancijos, o dėl to, kad organizmas sunkiai išgyvena didelio greitai pasisavinamų angliavandenių kiekį. Tokiu atveju atsisakyti glitimo nereikia, o tik vengti greitai skylančių angliavandenių.

Visgi, tiksliausiai jautrumą glitimui nustatyti gali tik specialistai, atlikę tyrimus. Taigi, nenusistatykime sau diagnozės, o išsitirkime.

Ar tikrai jus kankina glitimo netoleravimas?

Jei manote, nors nėra nustatyta, kad glitimas jums kenkia, kitaip sakant jus kankina “glitimo netoleravimas” – eliminuokite jį iš raciono, nekeisdami nieko kito (!), 4-6 savaitėms. Tuo pačiu veskite mitybos ir savijautos dienoraštį. Jei matysite aiškius savijautos pokyčius – tada galima manyti, kad jums ir toliau jo reikia vengti. Dažniausiai žmonės keičia labai daug vienu kartu ir būna neįmanoma sužinoti nuo kokio konkrečiai pokyčio įvyko sveikatos pagerėjimas. 

Dažniausiai glitimas yra vartojamas greitai skylančių angliavandenių forma: miltiniais bei saldumynais. Kad pastarieji kenkia sveikatai ir gali sustiprinti įvairių ligų simptomus- įrodyta. Taigi prieš atsisakydami glitimo išbandykite perlines ir miežines kruopas bei savo reakciją į jas. Gal jums visai ne glitimo netolerancija, o organizmas sunkiai išgyvena didelį greitai pasisavinamų angliavandenių kiekį ir tai nėra susiję su glitimo netolerancija.  

Kita vertus, nauja glitimo vengimo mada į paskatino žmones domėtis įvairiais pakaitalais ir naujais receptais, kas yra teigiamas dalykas. Tokiu būdų didinama raciono įvairovė. 

Įsigyjant produktus be glitimo rekomenduoju atkreipti dėmesį į jų vertingumą. Kviečių miltų pakaitalai gali būti vertingi, bet gali būti greitai skylantys angliavandeniai arba stipriai perdirbti produktai, kurių reikėtų vengti. 

Taip pat skaitykite: Miltai be glitimo – naudojimo gidas ir receptai >>

Sergantys celiakija ar turintys stiprią alergiją glitimui bei kviečiams būtinai turi atidžiai skaityti pakuotes. Privalomai pagal įstatymą būna pažymėta ar produkte yra glitimo ar jo pėdsakų. Jei dėl kitų priežasčių vengiate glitimo jums glitimo pėdsakai neturi reikšmės, nes jo kiekis produktus bus ypatingai mažas.

Kartais įsigyjame produktų, pavyzdžiui, miltų be glitimo, ir jie užsiguli spintelėje, nes nežinome ką su jais daryti. Įprastai vien pakeisti vienus miltus kitais recepte – nepakanka. Jei kokį kartą receptas ir nepavyko, nieko tokio, bandykite kol rasite jums asmeniškai patinkančius variantus, tada išvengsite dūsavimo kaip pasiilgote produktų su glitimu. 

Duona be glitimo – jau galima įsigyti beglitimės duonos, taip pat tinkamas variantas iš grūdų ar sėklų išsikepti ir padžiovinti įvairių paplotėlių orkaitėje. Dažniausiai duona valgome ryte, su ja daromi sumuštiniai. Tokiu atveju galime sumuštinius pakeisti grūdų ir sėklų, neturinčių glitimo nesaldžiais patiekalais. Pasirinkimas didelis: soros, grikiai, bolivinė balanda, rudi, raudoni ir juodi ryžiai, burnočio sėklos, rietmenė, abisininių posmilgių (teff) kruopos.

Duona be glitimo

Vienas miltų rūšis galima keisti kitomis, mieles keisti raugu.
Išbandyti šį receptą

Makaronai be glitimo – jei anksčiau buvo galima pasirinkti tik kukurūzų ar ryžių makaronus. Jie tinka pagal kriterijų be glitimo, bet nėra labai vertingi maistine prasme ir yra greitai skylantys angliavandeniai, kurių verta privengti. Dabar – daug didesnis makaronų be glitimo pasirinkimas. Manyčiau šiam momentui vertingiausi yra ankštinių (pupelių, lęšių, avinžirnių, žirnių) makaronai, kurie ne tik neturi glitimo, yra lėčiau pasisavinami bei turi daug skaidulų ir baltymų. Šios medžiagos suteikia daug sotumo jausmo ir teigiamai veikia mūsų sveikatą.

Baltyminiai makaronai be glitimo su moliūgų pesto

Neragausi – nežinosi kas patinka. Šįsyk su bičiule ir jos keturmečiu sūnumi bandėme – baltyminius lęšiu ir žirnelių makaronus be glitimo.
Įspūdis paragavus:
– Lęšių makaronai švelnesni, ne tokie išraiškingi, švelnūs, tad puikiai tiks vaikams bei konservatyviems valgytojams. Nė nesuprastum iš ko jie pagaminti. Manau čia daliai žmonių gera naujiena :)
– Žaliųjų žirnelių makaronai – išraiškingesni nė nereikia ryškių priedų. Patys iš savęs skoningi, tačiau ne per intensyvūs.
Išbandyti šį receptą
3 2 votes
Patiko? Įvertinkite!