Žiemą dėl dienos šviesos trūkumo ir šaltesnio oro norisi daugiau saldumynų, miltinių patiekalų ar tiesiog daugiau maisto. Jei norite pavasarį pasitikti lieknos, reikia stebėti save ir laikytis tų pačių mitybos taisyklių, kaip ir šiltesniais metų laikais:
- valgyti kas 2.5-3 valandas,
- riboti gyvūninių produktų (pieno produktų ir mėsos bei jos produktų) kiekį racione,
- valgyti šviežių daržovių ir vaisių,
- pakankamai vartoti skysčių,
- judėti ir…. gaudyti dienos šviesą.
Sakysite ir vėl apie tą patį… man nepavyksta… taigi žemiau rasite „Sulieknėk sveikai“ septynis konkrečius patarimus.
Pirma, būtina valgyti daug šviežių daržovių. Vesdama paskaitas, susiduriu su dalyvių teiginiu, kad žiemą „lapų nesinori“. Daugelis įsivaizduoja, kad šviežios daržovės – tai tik salotų lapai. Lietuvos regione nuo senų laikų paplitusios šakninės daržovės: įvairių rūšių ropės, ridikai (mano viena mylimiausių šakninių daržovių- baltasis ridikas), morkos, burokėliai. O kur dar raugintos daržovės – agurkai ir kopūstai? Rauginamose daržovėse padvigubėja B grupės vitaminų, ypatingai vitamino B6 ir vitamino B12. Natūraliai raugintose daržovėse gausu, daugiausia – skystyje, lengvai pasisavinamo vitamino C. Kalis, kalcis, fosforas – mikroelementai, kurie labai gerai pasisavinami dėl raugintose daržovėse susidariusios pieno rūgšties. Ši rūgštis naikina puvimo bakterijas žarnyne ir taip padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Termiškai neapdorotose daržovėse- daug ląstelienos, kuri taip pat aktyvina žarnyno peristaltiką.
Rauginti galima ne tik kopūstus ar agurkus, bet ir kitas šviežias daržoves! Raugintos cukinijos, žiediniai kopūstai ar rauginti švieži burokėliai – pabandykite neįtikėtina, kad gali būti taip skanu:)
Antra, nepamirškite ir vaisių bei uogų. Vaisius ir uogas galima pirkti parduotuvėje. Puiku, jei turite užsišaldę įvairiausių uogų be cukraus: spanguolių, aviečių, braškių, žemuogių, mėlynių, serbentų ar kitų. Valgykite kasdien po stiklinę pirmoje dienos pusėje. Tik atminkite, kad norėdami išlaikyti pakankamą vitaminų kiekį turime teisingai atšildyti. Iš šaldiklio reikiamą kiekį perkeliame į šaldytuvą ir tik kai atitirpsta, perkeliame į kambario temperatūrą. Vaisiuose ir uogose esantis vitaminas C ne tik puikiai pasisavina, stiprina imunitetą, bet ir gerina kolageno gamybą, t.y. gerina mūsų žiemą išsausėjusios odos būklę.
Trečia, norisi karštų patiekalų. Natūralu, kad žiemą geriame daugiau arbatos. Tik prieš plikydami nepamirškite, jog jas reikia plikyti nevirintu vandeniu, t.y. kai vanduo arbatinyje ima kilti dideli burbulai išjunkite ir plikykite. Rinkitės tonizuojančias arbatas. Žiemą tamsu, taigi tampame mieguisti, daugiau norisi saldumynų bei miltinių patiekalų. Tokiu atveju gali padėti ir arbata su cinamono gabaliukais.
Daržovinės sriubos puikus pasirinkimas – mažai kaloringos ir suteikia mūsų norimos šilumos. Svarbu, kad sriuboje būtų ką kramtyti- venkite trintų ar pervirtų sriubų.
Ketvirta, mažiau mėsos ir pieno produktų. Remiantis tyrimais Lietuvos gyventojai vartoja per daug mėsos ir pieno produktų. Dalį jų keiskite ankštiniais: pupelėmis, avinžirniais, lęšiais. Šie produktai mažiau kaloringi, tačiau turi mums būtinų baltymų, lėtai pasisavinamų angliavandenių bei skaidulų. Gaminkitės tirštus ankštinių ir kitų daržovių troškinius – šiltas maistas ir santykinai mažai kalorijų. Be to, suvalgę ankštinių porciją ilgai jausimės sotūs, bet neapsunkę. Daugiau apie ankštinius akaitykite >>>
Penkta, judėjimas. Įprastai žiemą sumažėja mūsų fizinis aktyvumas ir tai prisideda prie svorio augimo. Fizinio aktyvumo norma – 30 minučių per dieną. Galite atlikti vienu kartu, o galite ir išdalinti po 10 minučių tris kartus per dieną, pavyzdžiui: mankšta laiptinėje lipimas laiptais aukštyn-žemyn, greitas pasivaikščiojimas su tikslu papietauti tolimiau esančioje kavinėje, grindų intensyvus plovimas ar siurbimas namie, intensyvus sniego valymas nuo mašinos- juk ne taip sudėtinga ar ne? Svarbu, kad fizinis aktyvumas padidintų Jūsų pulso dažnį ir kvėpavimą.
Šešta, grynas oras. Įrodyta, kad šaltas oras (minusinė temperatūra) pagerina kraujotaką ir pagreitina medžiagų apykaitą. Be to, gauname daugiau deguonies – jaučiamės energingesni ir… mažiau suvalgome saldumynų ir kitų „nebūtinų“ produktų. Saulė – retas svečias žiemą mūsų kraštuose, tai tik pamatę išlindusią saulutę – vilkitės striukes ir eikite nors 10 minučių pabūti lauke – gausite taip būtino vitamino D (kurio trūksta žiemą), pasikrausite energijos, pasigamins laimės hormono seratonino ir pajudėsite – triguba nauda.
Septinta, miegas. Natūralu, kad žiemą norisi miego šiek tiek daugiau. Nekankinkite savęs ir eikite anksčiau miegoti, nei tai darote vasarą. Tamsiu paros metu daugiau norisi valgyti, bet ne todėl, kad Jums iš tiesų norisi valgyti (trūksta kalorijų), o dėl miego trūkumo.
Pamatysite – Jūsų talijai tai tikrai patiks ir pavasarį nereikės mesti susikaupusių per žiemą kilogramų. Skaitykite daugiau apie miegą >>>
Puikūs ir paprasti patarimai :) viskas nuo šiandien pradedu gyventi kitaip, tam, kad pavasarį pasitikčiau liekna, sveika ir laiminga :)