Tiks ir figūrai pataisyti, ir savo gyvenimą skaniais patiekalais praskaidrinti.  

Baklažanų nauda 

Jie turi vertingų medžiagų: skaidulų, kalio, magnio, vitaminų B6, K, A ir C. Dėl savo skonio ir struktūros yra vertingas produktas, tinkantis daugybėje receptų kaip pusryčiams, vakarienei taip ir užkandžiams. Bet pirmiausia apie baklažano naudą.

 • Padeda mažinti svorį dėl skaidulų ir antioksidantų bei mažo kalorijų kiekio. Baklažanų 100 g – turi tik 20 kcal, 3,4 g skaidulų / 100 g. Žinoma, jei kepsime riebaluose ar gausiai įdarysime sūriu – mažas šios daržovės, o tiksliau uogos kaloringumas nepadės.
 • Pastiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą padeda baklažanui spalvą suteikiantis  antioksidantas flavonoidas antocianinas.
 • Padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, bet tik tada, jei nekepsite riebaluose baklažano!
 • Padeda kovoti prieš virusus ir bakterijas – tokias savybes turi baklažane esanti chlorogeninė rūgštis.
 • Veikia priešvėžiškai – polifenoliai antocianinas ir chlorogeninė rūgštis apsaugo ląsteles nuo laisvų radikalų poveikio, navikinio audinio vystymosi ir plitimo, taip pat stimuliuoja detoksikuojančius fermentus viduje ląstelės ir skatina vėžinių ląstelių žūtį.
 • Padeda gerai veikti smegenims – dėl baklažano odelėje esančio nasunino. Teigiama,  kad ši medžiaga padeda gerinti maisto medžiagų transportavimą į ląstelę, skatinti šlakų pašalinimą, gerinti smegenų kraujotaką ir atmintį.

Kaip pasirinkti baklažanus parduotuvėje? 

Kokybiškų baklažanų odelė turi būti lygi, žvilganti, tamsiai violetinio atspalvio. Kai norite įsitikinti, kad baklažanas tikrai šviežias, paspauskite odelę ir pažiūrėkite, ar neliko įdubimo. 

Svarbu! Žali ir smarkiai peraugę baklažanai (tokių parduotuvėse nebūna) maistui netinkami, nes juose kaupiasi nuodinga medžiaga saloninas. Solaninas – tai cheminė medžiaga, kurios didelis kiekis galinti sukelti apsinuodijimą. Tokio apsinuodijimo simptomai – tai pykinimas, viduriavimas, vėmimas, skrandžio spazmai, galvos skausmas ir svaigimas.

Kaip gaminti baklažaną ir kaip išvengti klaidų? 

Nepjaustykite baklažano, kol nesate pasiruošę jo gaminti. Šios daržovės greitai genda. Jei jau perpjovėte pagaminkite jį visą. 

Kur tikrai nereikėtų valgyti baklažanų –  kiniečių restoranuose. Ten jie kaip kempinės prisigėrę prastų riebalų, kas nubraukia visą baklažanų naudą. O namie – gaminkite ir valgykite. Vertinga, skanu ir sotu. 

Dažniausiai baklažanas kepamas orkaitėje, kepsninėje arba keptuvėje. Gaminimo ypatumai

 • Baklažanai labai traukia riebalus, tad rinkitės nesvylančio paviršiaus indus, naudokite sultinį ar karštą vandenį kepimui, iškepus nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Baklažanų griežinėliai sugers mažiau riebalų, jei prieš tai juos keletą valandų pamirkysite šaltame sūriame vandenyje. Bet dar geriau juos kepti orkaitėje ar grilyje. Pastaruosiuose gamindami venkite skrudėsių – juodos medžiagos – tai kancerogenai. 
 • Kad baklažanai nebūtų kartūs perpjautus (ar riekutėmis supjaustytus) baklažanus gausiai apiberkite druska ir palikite 20-30 minučių. Druską ir išsiskyrusį skystį nuplaukite. Kitas variantas – baklažanus 30 minučių pamirkykite gausiai sūdytame vandenyje.
 • Baklažanas kepamas orkaitėne nesusitrauks, jei lengvai juos pašlakstysite citrinos sultimis.
 • Kad kepamas baklažanas orkaitėje liktų tvirtas ir nepavirstų į „košę“, reikia iš jo „ištraukti“ vandenį. Baklažaną supjaustykite  1cm storio griežinėliais skersai arba ilgais „liežuviais“ išilgai ir apibarstykite druska. Druska be galo „mėgsta“ vandenį ir jau po kelių minučių pastebėsite, kaip ant baklažano susidaro vandens lašeliai, kuriuos nusausinkite popieriniais rankšluosčiais.
 • Jei gaminsite patiekalą, kuriame baklažanai bus tik viena iš sudėtinių dalių, juos pradėkite gaminti pirmiau nei daugelį kitų daržovių. Neiškepę baklažanai būna kietoki ir neskanūs.

Baklažanų receptai 

Sveiki receptai su baklažanais gali būti įvairūs – nuo pagrindinių patiekalų iki užkandžių ir košės pagardų. 

Užkandžiams:  

Pusryčiams – košė pagardinta kokoso aliejuje keptu baklažanu. Taip pat, jei liko užkandžių, užtepėlių ar troškinio su baklažanais nuo vakarykščių pietų ar vakarienės – puikiai tiks prie pusryčių košės – išbandykite. 

GRIKIŲ KOŠĖ PAGARDINTA KOKOSO ALIEJUJE KEPTU BAKLAŽANU

Jie turi vertingų medžiagų: skaidulų, kalio, magnio, vitaminų B6, K, A ir C. Dėl savo skonio ir struktūros yra vertingas produktas, tinkantis daugybėje receptų kaip pusryčiams, vakarienei taip ir užkandžiams.
Išbandyti šį receptą

Pietums – puikiai tiks grikių makaronai su baklažanu, imbieru ir čili. Receptas gali būti ir kitas – visi makaronai puikiai dera su baklažanu.

GRIKIŲ MAKARONAI SU BAKLAŽANU IMBIERU IR ČILI

Kokybiškų baklažanų odelė turi būti lygi, žvilganti, tamsiai violetinio atspalvio. Kai norite įsitikinti, kad baklažanas tikrai šviežias, paspauskite odelę ir pažiūrėkite, ar neliko įdubimo. 
Išbandyti šį receptą

Pietums ar vakarienei:  

Sveiki receptai su baklažanais, papildoma vis naujais nuorodoje>>>

Kam ir kada vengti baklažanų? 

Jei baklažanas sugedo – pasikeitė jo forma ir spalva – jo vietai tikrai ne jūsų skrandyje. 

Nesunokę arba smarkiai peraugę baklažanai (tokių parduotuvėse nebūna) maistui netinkami. Juose kaupiasi nuodinga medžiaga saloninas – tai cheminė medžiaga, kurios didelis kiekis galinti sukelti apsinuodijimą. Tokio apsinuodijimo simptomai – tai pykinimas, viduriavimas, vėmimas, skrandžio spazmai, galvos skausmas ir svaigimas.

Baklažanuose yra santykinai daug oksalatų, kurie gali skatinti inkstų akmenų formavimąsi, ypač tiems, kas geria mažai vandens, ar turi polinkį šių akmenų formavimuisi. 

Didelis oksalatų kiekis – stabdo geležies pernešimą iš ląstelių, taigi blogina geležies pasisavinimą. Turintiems mažakraujystę baklažanus valgyti galima, tačiau ne kasdien. 

Didelio kiekio baklažano dėl turimo histamino didelių baklažanų kiekių reikėtų vengti sergantiems:

Dėl to paties histamino ne kasdien baklažanus galima valgyti turintiems nuolat atsikartojantį rėmenį ir skrandžio opas.

Taigi vartojant baklažanus taip pat būtinas saikas. Bet tas galioja visiems produktams be išimties. Įvairovė – sveikos mitybos esminis principas. 

4.8 9 votes
Patiko? Įvertinkite!